ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବିସିସିଆଇ ବିରୋଧରେ ଜନମତ – ଆପିଏଲରୁ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରଯୋଜକଙ୍କୁ ବିଦାକର

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ସତ୍ତ୍ୱେ ବିସିସିଆଇ ଚୀନ୍‌ର ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଭିଭୋକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗର ୧୩ତମ ସିଜନ୍ ପାଇଁ ଟାଇଟଲ୍ ପ୍ରଯୋଜକ ଭାବରେ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଆଇପିଏଲ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ରବିବାର ଦିନ ଏକ ‘ଭର୍ଚୁଆଲ’ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ୧୦ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ୟୁଏଇରେ ଖେଳାଯିବ । ଏହା ସହିତ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଭିଭୋ ଲିଗ୍‌ର ଟାଇଟଲ୍ ପ୍ରଯୋଜକ ହେବେ । ବିସିସିଆଇର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀ ଭଳି ଆଇପିଏଲର ବଏକଟ୍ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଭିଭୋ ସହିତ ଚୁକ୍ତି ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ପ୍ରଯୋଜକ ଚୁକ୍ତି ଦେଖିବା ପରେ ଏବଂ ଆଇନଗତ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡ଼ିବା ପରେ ବିସିସିଆଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଯୋଜକ ଚୁକ୍ତିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ, ଯାହା କେବଳ ଶନିବାର ଦିନ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଆର୍ଥିକ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବୋର୍ଡ ପାଇଁ ଏତେ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରଯୋଜକ ଖୋଜିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ । ”

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ବିସିସିଆଇର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ଥିଲା । ବିସିସିଆଇ ୧୫ଜୁନ୍‌ରେ କହିଛି ଯେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ସେମାନେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମା ତିକ୍ତତା ପରେ ପ୍ରାୟୋଜକମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବେ ।

ଆଜି ମଧ୍ୟ ଯଦି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ହୋଇ ନ ପାରେ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ନେପାଳକୁ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି, ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିସିସିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଶର ସ୍ୱାର୍ଥରେ ବୋଲି କହିବା କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ।   ଆଇପିଏଲ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଯୋଜକ ଭିଭୋ ବ୍ୟତୀତ ଆଲିବାବା ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହାର ସିଧାସଳଖ ଚାଇନିଜ୍ ଲିଙ୍କ୍ ଅଛି । ଏହାବ୍ୟତୀତ, ପେଟିଏମ୍ ଏବଂ ସ୍ୱିଗି ଭଳି ଅନେକ କମ୍ପାନୀରେ ଚୀନ୍‌ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ସମସ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ଆଇପିଏଲ୍ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡ଼ିତ ।

ବିସିସିଆଇର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ସାରା ଦେଶରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । ବୋର୍ଡର ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିବାବେଳେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ମଧ୍ୟ ଆଇପିଏଲ ବଏକଟ୍‌ କରିବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି ।

କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ ଯଥା ସିଏଟ୍‌ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ତଥା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । କନଫେଡେରେସନ୍ କହିଛି ଯେ ବିସିସିଆଇ ଭିଭୋ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗୁ ନାହିଁ, ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ବିସିସିଆଇ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ହେଉଛି ସବୁକିଛି । ଏହି ପତ୍ରରେ ଶାହା ଏବଂ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଅବଗତ କରାଇବାକୁ ଏବଂ ବିସିସିଆଇକୁ ଭାରତ କିମ୍ବା ଦୁବାଇ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଆଇପିଏଲ ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ନଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀ ବଏକଟ୍‌ରେ ସିଏଟ୍‌ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ‘ଭାରତୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟ – ଆମର ଗର୍ବ’ ନାମକ ଏକ ଜାତୀୟ ଅଭିଯାନର ଅଂଶ ଭାବରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀରେ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସିଏଟ୍‌ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆରଏସଏସ ସହ ଜଡିତ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜାଗରଣ ମଞ୍ଚର ଜାତୀୟ ସହ-ସଂଯୋଜକ ଅଶ୍ୱନୀ ମହାଜନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଟି -୨୦ ଲିଗକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ । ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଆମ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରାଧାନ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛି ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ଭାରତୀୟ ବଜାରରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ସରକାର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି, ଦେଶର ଆଇପିଏଲ୍‌ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଶର ମନୋବଳ ପ୍ରତି ଅପମାନ ଅଟେ ।

ଏଥି ସହ ମୀନାଜ ମର୍ଚାଣ୍ଟ ଟ୍ୱିଇଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ କ୍ରୀଡ଼ା ସଂସ୍ଥା ବିସିସିଆଇ ଯାହା ଏଆଇସସିଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ତାହା ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ସହ ବିଜେପିର ଧୁମଲ-ଶାହା ଯୋଡିଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ । ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଆଇପିଏଲ୍ ପ୍ରାୟୋଜକ ଭାବରେ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଯେ ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ହାଲୁକାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ରାଉଣ୍ଡ କର୍ପ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ସତ୍ତ୍ୱେ ଅବରୋଧ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ ।

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ବିସିସିଆଇ ଦେଶ ତଥା ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହେବା ଉଚିତ । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ବଏକଟ୍‌ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲ୍ ଆଶ୍ରୟ ଦେଉଛି । ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସିଧାସଳଖ ସିସିପି ଏବଂ ପିଏଲଏ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଏବଂ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେମାନଙ୍କର ସୁବିଧା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି । ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ତଥା ଜନସାଧାରଣ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍‌ ଟେଣ୍ଡର ବାତିଲଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଚୀନ୍‌ ଟେଣ୍ଡର ବାତିଲ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ବିସିସିଆଇ ଏହି ପ୍ରୟାସକୁ ପରିହାସ କରିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅନେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବିସିସିଆଇ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦେଶର ଆଗ୍ରହକୁ ଅଣଦେଖା କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ କ୍ରୋଧ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି ଏବଂ ବଏକଟ୍ ଭଳି ଆଇପିଏଲ୍ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ । ବିସିସିଆଇ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ ନଚେତ୍ ଏହା ଦୀର୍ଘକାଳୀନ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ । ଚୀନ୍‌କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଏକଟ୍‌ କରିବାକୁ ବିସିସିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଉଚିତ ।

Leave a Reply