ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକ୍କା ଦେବାକୁ ଚୀନାମାନେ ବାଦୁଡ଼ି, କୁକୁର ଏବଂ ବିଲେଇ ଖାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପନିପରିବା ଖାଇବେ

ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ ସହର ଯେଉଁଠାରେ ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ବଜାରରୁ କରୋନା ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ସହରରେ ବଣୁଆ ଖାଦ୍ୟ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି !!! ଚୀନ୍ ସରକାର ୱୁହାନରେ ବଣୁଆ ଜନ୍ତୁ ଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଜନନ ପାଇଁ ଛାଡ଼ିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିବ । ତେଣୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଏହା କିପରି ହୋଇପାରିବ ?

ଚୀନ୍‌ବାସୀ, ଯାହା ବଜ୍ରକାପ୍ତା, ବାଦୁଡ଼ି, କୁକୁର, ବିଲେଇକୁ ଏହାର ଖାଦ୍ୟରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ, ସେମାନେ ଏବେ ଶାକାହାରୀ ହେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି ? ଏହା ଏକ ବିଚାରର ବିଷୟ । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଏହା ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ହେଁ ବାସ୍ତବତା ଅଲଗା । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି,  ୱୁହାନ ସହରରୁ କରୋନା ବ୍ୟାପୀନାହିଁ ବୋଲି ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ ଏହି କଟକଣା ଲଗାଇ  ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍ କେବଳ ବଣୁଆ ଜନ୍ତୁ ଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରୁନାହିଁ, ବରଂ ଏହି ଜୀବନ ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କହିଛି । ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ ପ୍ରଦେଶରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅନ୍ୟ ପଶୁ କିମ୍ବା ହର୍ବାଲ  ଚାଷ,  ଔଷଧ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପୂରଣ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଜିଆଙ୍ଗସି ପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଦୁଇଟିଯାକ ସହର ହୁୱେଇ ପ୍ରଦେଶ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହାକୁ କରୋନାର କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ତେବେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୦୨ରେ ସାର୍ସ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ସେହି ସମୟରେ ବଣୁଆ ଜନ୍ତୁ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କ’ଣ ହେଲା ?

ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଯାହାର ପରିଣାମ ଏବେ କରୋନା ରୂପରେ ଆସିଛି । ଏଥର ପୁଣିଥରେ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବାକୁ ଛଳନା କରୁଛି । ଏବେ ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଚୀନ୍ କାହିଁକି ଏପରି ଛଳନା କରୁଛି । ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ‌ଏହା ଏକ ଚାଲ୍‌‌ ।

ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ଯେ ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନର ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ବଜାରରୁ କରୋନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ୱୁହାନର ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ବଜାରରେ ପଶୁମାନଙ୍କର ସତେଜ ମାଂସ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ବିକ୍ରି ହୁଏ ।

କୁକୁର, ଚିକେନ୍, ଘୁଷୁରି, ସାପ ଇତ୍ୟାଦି ଏହି ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ବଜାରକୁ ଅଣାଯାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ ଶରୀର ଏବଂ ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥାଏ  ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ତ ପଶୁ ଅମଳ କରାଯାଏ, ସେଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପଶୁମାନଙ୍କର ରକ୍ତ ମିଳିଥାଏ ।

ପଶୁମାନଙ୍କ ରକ୍ତ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ମୃତ ଶରୀର ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ହିଁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଭୂତାଣୁ ପ୍ରଥମେ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ଏବଂ ପରେ ଏହା ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ଆସିଥାନ୍ତି । ଚୀନ୍ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିଷୟରେ କହିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ମଣିଷଠାରୁ ମଣିଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହି ଯୁକ୍ତି ମିଥ୍ୟା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

ଚୀନ୍ କରୋନା ମାମଲାରେ ମିଛ କହିବା ଜାରି ରଖି ବିଶ୍ୱକୁ ଅନ୍ଧକାରରେ ରଖିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୫ ନିୟୁତ ଲୋକ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯାଇ ଏହି କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦେଶ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ।  ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ୧୨୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଦସ୍ତଖତ କରି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ଚୀନ୍‌ରୁ ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର କାରଣ ଖୋଜିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଭୂତାଣୁ ମଣିଷଠାରୁ ମଣିଷକୁ କିପରି ବ୍ୟାପିଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ।

ଏହି ଯାଞ୍ଚକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ପୁଣି ଥରେ ବିଶ୍ୱକୁ ବୋକା ବନାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଚୀନ୍ ଏକ ଭଲ ଦେଶ ବୋଲି ଅନୁଭବ କରିବେ । କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ପରେ, ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ନୂଆ ବାଜି ଖେଳିଛି । ଚୀନ୍‌ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ । ଏହା କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ ଯେତେବେଳେ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଏହା ଜଣାଗଲା ଯେ ଚୀନ୍‌ରେ ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ବଜାରର ବ୍ୟବସାୟ ୨୦୦୨ ନିଷେଧାଦେଶ ପରି ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇସାରିଛି ।

 

 

Advertisements

Leave a Reply