ଅକସାଇଚୀନ୍ ଛାଡ଼ିବାକୁ ତାଜିକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଦାବି, କିନ୍ତୁ ପୁଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ଚୀନ୍‌ ଦଖଲକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ

ଚୀନ୍ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଅନୁସରଣ କରେ, ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପ ପଛରେ ଏକ ଭୌଗୋଳିକ କାରଣ ସହିତ ଜଣାଶୁଣା । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ତାଜିକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଚୀନ୍ ଦେଇଥିବା ଦାବିକୁ ନିକଟରେ ଜଣେ ଚୀନ୍‌ର ଐତିହାସିକ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ତାଜିକିସ୍ତାନର ପାମିର ଅଞ୍ଚଳ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ । ଚୀନ୍‌ର ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ପ୍ରକାଶନକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଦାବି କରେ ଯେ ପାମିର ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର ଏକମାତ୍ର ପ୍ରାଧିକରଣ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଚୀନ୍ ତାଜିକିସ୍ତାନର ପ୍ରାୟ ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଞ୍ଚଳ ଦାବି କରିଛି । ଚୀନ୍ ଲଦାଖରେ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ଚୀନ୍ ଏହି ଦାବି କରିଛି । ଭାରତର ଚାପରେ ଅକସାଇଚୀନ୍ ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଚୀନ୍ ତାଜିକିସ୍ତାନର କିଛି ଅଂଶ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ବୋଲି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି । ତେବେ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏହା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ କାରଣ ପୁଟିନ ଏହା କରିବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ ।

ଏହା ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ କରେ ଯେ ତାଜିକିସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌ର ଦାବି ଲଦାଖ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଜଡ଼ିତ । ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରୋଶକୁ ନେଇ ଭାରତ ଏପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଶୁଆ ପରି ଘୋଷିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେବେ ଚୀନ୍‌କୁ କୌଣସି ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଭାରତ ମନୋଭାବରେ ନାହିଁ । ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଦାଖ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଜୀବନ୍ତ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯାହାଫଳରେ ଚୀନ୍ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବ୍ୟାକ୍‌ଫୁଟରେ ଅନୁଭବ କରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି ଏବଂ ଏହି ବୁଝାମଣାରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅକସାଇଚୀନ୍‌କୁ ବେଆଇନ ଦଖଲକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଅନୁଭବ କରୁଛି ।

ଗତବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଭାରତ ଧାରା ୩୭୦କୁ ହଟାଇଥିଲା, ସଂସଦରେ ଆଲୋଚନାବେଳେ ଦେଶର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେ ପିଓକେ ଏବଂ ଅକସାଇ ଚିନ୍‌କୁ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି କି ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏଥିପାଇଁ ମୁଁ ମୋର ଜୀବନ ଦେବି, ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର କହିବି, ସେତେବେଳେ ପିଓକେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ । ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଅଞ୍ଚଳରେ ପିଓକେ ସହିତ ଅକସାଇଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ।” ଏହାପରେ ଭାରତ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା, ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ଚୀନ୍ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅକସାଇଚୀନ୍‌କୁ ଭାରତର ଅଂଶ ଭାବରେ ଦଖଲ କରିଛି । ଏହା ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛି ଯେ ଅକସାଇଚୀନ୍‌କୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଯୋଜନା କରୁଛି ।   

ଗତ କିଛିମାସ ମଧ୍ୟରେ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱଦ୍ୱାରା ଭାରତକୁ କିପରି ସମର୍ଥନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଭିଲେନ୍ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି, ଏହା ଚୀନ୍‌ରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଭାରତ ଯେପରି ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି, ଏହା ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛି ଯେ ଏହା ଯେକୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯାଇ ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ, ଏପରିକି ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ! ସେଥିପାଇଁ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅକସାଇଚୀନ୍‌କୁ ହରାଇବାକୁ ଭୟ କରୁଛି । ଯଦିଓ, ଚୀନ୍ ଅକସାଇଚୀନ୍‌କୁ ଛାଡ଼େ, ତେବେ ସେ କେଉଁ ମୁହଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବ । ତେଣୁ ଚୀନ୍‌ର ଧ୍ୟାନ ଏବେ ତାଜିକିସ୍ତାନଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଇଛି !

 

ଋଣ ଜାଲରେ ଚୀନ୍ ତାଜିକିସ୍ତାନକୁ ଫାନ୍ଦରେ ପକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ୨୦୧୭ ମସିହାରେ, ତାଜିକିସ୍ତାନ ବିଆରଆଇରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାପରେ ପ୍ରାୟ ୩୫୦ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ଏହି ଦେଶରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଦେଶର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଋଣ ଚୀନ୍‌ରୁ ନିଆଯାଇଛି ।

୨୦୧୧ ମସିହାରେ, ଚୀନର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଏହି ଦେଶ ଏହାର ୧୧୫୮ବର୍ଗ କିମି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଦେଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଏହାର ପାମିର ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି, କାରଣ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍‌ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ସହଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ । କିନ୍ତୁ ଅପେକ୍ଷା କର! ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏହା କରିବା ଏତେ ସହଜ ହେବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା କରିବାଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍‌ ସିଧାସଳଖ ରୁଷ ସହିତ ଲଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ବର୍ତ୍ତମାନ ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ମଞ୍ଚରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଆରମ୍ଭରୁ ରୁଷର ପ୍ରଭାବ ସେଠାରେ ରହିଆସିଛି, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଋଣ ଜାଲ ଫାଶରେ ପକାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ର ହାତ ମୁଠାରେ ଧରାଯାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ପୁଟିନ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଏହି ୫ଟି ଦେଶ, ତାଜିକିସ୍ତାନ, ଉଜବେକିସ୍ତାନ, କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନ, କାଜାଖସ୍ତାନ ଏବଂ ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ ଆରମ୍ଭରୁ ମସ୍କୋ ସହିତ ଅତି ନିକଟତର ହୋଇ ରୁଷ ସହିତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୁଷ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଭାଗରେ ନିଜର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବଢ଼ାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେନାହିଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଚୀନ୍ ତାଜିକିସ୍ତାନର ଅଧା ଅଂଶ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, ରୁଷ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ । ଆର୍କଟିକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌ର ଅଭିଳାଷକୁ ନେଇ ରୁଷ ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ନିକଟରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଏସ-୪୦୦ ମିସାଇଲ୍‌ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ରୁଷ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିବ, ତେବେ ରୁଷ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରେ ।

Leave a Reply