ବିଆରଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଶାସନ କରିବାର ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୱପ୍ନ କରୋନା ନଷ୍ଟ କରିଦେଲା

ତ କିଛିମାସ ମଧ୍ୟରେ, ବିଆରଆଇର ଅଂଶ ହୋଇଥିବା ଅନେକ ଦେଶ ଚୀନ୍‌କୁ ଋଣର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ୨୦୧୩ଠାରୁ ଚୀନ୍ ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ଼ ଦେଶକୁ ଅଧିକ ସୁଧ ହାରରେ ଋଣ ଦେଇଛି । ତେବେ ଆଜିର ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନା ସେମାନଙ୍କ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିବାରୁ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍‌ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ବିଆରଆଇ ସଦସ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାରରେ ଋଣ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ବଜାରକୁ ଋଣ ଦେଇଥିବା କାରଣରୁ ପୁଞ୍ଜି ମୂଲ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ତଥାପି, ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆସିନାହିଁ ଏବଂ କରୋନା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।

ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଦେଶରେ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ବିଆରଆଇ ସଦସ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ ଏବଂ ସରକାରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଲୋକ ତଥା ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ୨୦୧୩ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଆଜି ପୁଞ୍ଜି ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ରହିଛି । ଆଜି ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ସୁଧ ହାର ୫ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ଥିବାବେଳେ ବିଆରଆଇ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କୁ ୫ରୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ସୁଧ ହାରରେ ଋଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଆଜି ବିଆରଆଇରେ କେବଳ ରାଜନୈତିକ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ, ଅର୍ଥନୈତିକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । କରୋନା ଦ୍‌ଆରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ଆଘାତରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଅତି କମରେ ୨ ରୁ ୩ ବର୍ଷ ଲାଗିବ । ତା ପରେ ବିଆରଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱକୁ ସଂଯୋଗ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହେବ ।

ବିଆରଆଇ ଉପରେ ଚୀନ୍ କିପରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ହରାଇଛି ତାହା ବୁଝିବା ପାଇଁ, ଆସନ୍ତୁ ଭାରତର ଏନପିଏ ସମସ୍ୟା ବୁଝିବା । ୨୦୦୮ ରୁ ୨୦୧୨ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ଋଣ ଦେଇଥିଲେ । ସେହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ବଡ଼ ଋଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହାର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଖରାପ ଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିପାରିନଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ, ୨୦୧୨ରୁ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଏକ ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ଏବଂ ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୫ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ଥିଲା । କାରଣ, ୧୦ରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାରରେ ଋଣ ନେଇଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଏହାକୁ ପରିଶୋଧ କରିପାରିନଥିଲେ, କାରଣ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ୫ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ବଢ଼ୁଥିଲା । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଦେଶର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଏନପିଏ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର କେବଳ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଥିଲା । ସେମାନେ ହୁଏତ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରୟ କରିବେ ଏବଂ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବେ କିମ୍ବା ସେମାନେ ନିଜକୁ ଦେବାଳିଆ ଘୋଷଣା କରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଆରଆଇ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସହିତ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଯେତେବେଳେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିପାରିଲା ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ଏହାର ହାମବନ୍ତୋଟା ବନ୍ଦରକୁ ୯୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଲିଜ୍ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ଆଫ୍ରିକାର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଆଜି ଋଣ ଛାଡ଼ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌ ନିକଟରେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ।

ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶମାନେ ଋଣ ଛାଡ଼ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ନିକଟରେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଜାମ୍ବିଆ, ଚୀନ୍‌ର ଋଣରେ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇ ଚୀନ୍‌କୁ ଋଣ ଛାଡ଼ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛି । ଜାମ୍ବିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ଆଗରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୁସାକାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସେମାନଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ କିମ୍ବା ଋଣ ଛାଡକୁ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଲୁସାକା ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଋଣ ପ୍ରାୟ ୬.୭ ବିଲିୟନ ଡଲାର୍, ଯାହା ଜାମ୍ବିଆ ଦେବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛି । ତେବେ ଜାମ୍ବିଆ ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ନୁହେଁ ଯିଏ ଏଭଳି ଆବେଦନ ସହିତ ଚୀନରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କେନିଆ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ୫ବିଲିୟନ ଡଲାର ଋଣ ଅଛି ଏବଂ କେନିଆ ଋଣ ପରିଶୋଧରେ ଭଲ ନୁହେଁ । ସେହିଭଳି ଉଗାଣ୍ଡାର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ ଋଣ ଛାଡ଼ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଫ୍ରିକୀୟ ଋଣ ଛାଡ଼ କରିବାକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୁଦାୟ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛି । ଫ୍ରାନ୍ସଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛୁ । ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଆମେ ଚୀନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ, ଯାହା ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର କରୋନା ବିରୋଧୀ ଲଢ଼େଇକୁ ମଜବୁତ କରିବ । ଜି – ୨୦ ଦେଶ, ଆଇଏମ୍ଏଫ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏହି ଚାପରେ ଯଦି ଚୀନ୍ ୧୫୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଋଣ କିମ୍ବା ଏହାର କିଛି ଅଂଶ ଛାଡ଼ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାଏ, ତେବେ ଏହା ଚୀନ୍‌ର ଋଣ-କୂଟନୀତି ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଚୀନ୍ ବିଆରଆଇ ଉପରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ହରାଇ ସାରିଛି ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ବିଆରଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଶାସନ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ମଧ୍ୟ ହଜିଯାଇଛି ।

Leave a Reply