ଭୁଟାନର ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳ ଚୀନ୍ ଦାବି କରିଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ଭାରତ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବ

ମ୍ପ୍ରତି ଚୀନ୍ ଏହାର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଭୁଟାନର କିଛି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜର ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି। ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବ, ମଧ୍ୟ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୁଟାନ ସହିତ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସୀମା ବିବାଦ ରହିଆସିଛି ବୋଲି ଚୀନ୍ କହିଛି । ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ସୂଚାଇ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍-ଭୁଟାନ ସୀମା ବିବାଦରେ କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଆଙ୍ଗୁଠି ଉଠାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ତାର ଉଚିତ ସ୍ଥାନ କହି ଏହି ବିବାଦ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଚୀନ୍ ଦାବି କରୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଭୁଟାନକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି । ଭୁଟାନର “ୟେଟି” ତଥା ଭାରତର “ତାୱାଙ୍ଗ” ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ନିଜର ଦାବି କରିଛି ଏବଂ ଭାରତକୁ ଏହି ରାସ୍ତା ଉଭୟ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ଯିବ । ଏହା ସହିତ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାୱାଙ୍ଗରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ କମ୍ ସମୟ ନେବ । ଉଭୟ ଦେଶ ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଭୁଟାନ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶ ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କଠୋର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଆଯିବ ।

ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏହି ରାସ୍ତା ତାୱାଙ୍ଗ ନିକଟ ଲୁମଲାକୁ ଭୁଟାନର ଟ୍ରାଶିଗେଙ୍ଗ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବ । ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଭୁଟାନ ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ସ୍ୱାର୍ଥ ଦେଖୁଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ରାସ୍ତା ଭୁଟାନର ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ଯିବ, ଯେଉଁଠାରେ ଭୁଟାନର ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ ସାକେଟେଙ୍ଗ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଜୁନ୍ ମାସରେ ଚୀନ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପାଣ୍ଠି ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ବୋଲି ଦାବି କରି ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । ତା’ପରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଭୁଟାନ ସହିତ ଏହାର ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ହୋଇ ନାହିଁ, ଏହା ପରେ ଭୁଟାନ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ଏହାର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଚୀନ୍ କରୋନା ପରେ ସମସ୍ତ ଦେଶର ଜମି ଦଖଲ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଚୀନ୍ ପ୍ରଥମେ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ସହ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ତା’ପରେ ଚୀନ୍ ଜାପାନର ସେନକାକୁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଚୀନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିଲା । ତାଇୱାନ ବିରୋଧରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଧମକ ଦେଇଥିଲା । ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଭୁଟାନର ଜମି ଉପରେ ଏକ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କଲାବେଳେ ଏହାର ପରିମାଣ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଚୀନ୍ ଅନୁଭବ କରିଛି ଯେ ଭୁଟାନ ପରି ଏକ ଛୋଟ ଦେଶର ଜମିରେ ନିଜର ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ତେବେ ଏହି ବିବାଦରେ ଭାରତର ପ୍ରବେଶ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନଠାରୁ କମ୍ ହେବ ନାହିଁ ।

ଗାଲଭାନ ମାମଲା ପରେ ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଛାଡ଼ିନାହିଁ । ଭାରତରେ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ହେଉ କିମ୍ବା ଚୀନ୍‌ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଅନୌପଚାରିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ହେଉ, ଚୀନ୍‌କୁ ଆର୍ଥିକ ଝଟ୍‌କା ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଛାଡ଼ିନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୁଟାନ ସମ୍ମୁଖରେ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇ ଭାରତ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରୁ ଭାରତ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଭୁଟାନ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣକୁ ହାଲୁକାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply