Advertisements

ଆମେରିକାର ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରେ ଚୀନର ଘେରାବନ୍ଦୀ, କିରିବାଟୀରେ ସାମରିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ବିଶ୍ୱର କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଏହାର ନିଷ୍ଠୁର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଚବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିରିବାଟିରେ ଚୀନ୍ ନିଜର ଦୂତାବାସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାବେଳେ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଏହି ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ନିଜର ଦୂତାବାସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ଏତେ ତତ୍ପର ଥିଲା ଯେ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିନଥିଲା ।

 କିରିବାଟିରେ ଚୀନ୍ ଏକ ନୌସେନା ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବ  

ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ଶୀଘ୍ର ଚୀନ୍ ସେନା ଏଠାରେ ନିଜର ନୌସେନା ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବ । ନିକଟରେ କିରିବାଟୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟେନେଟୀ ମାମା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟେନେଟୀ ମାମାଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ସମର୍ଥକ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି । ବେଜିଂ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟେନେଟୀ ମାମୁ ଏବଂ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଦୂତାବାସ ଖୋଲିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ । ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧.୧୬ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଦେଶକୁ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ କୋଟି କୋଟି ଡଲାର ଋଣ ଦେଇଛି ।

ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଛି  

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଚରମ ସୀମାରେ ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍‌ର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଆମେରିକା ଏସିଆରେ ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି । ଯଦି ଚୀନ୍ ସହିତ ଆମେରିକାର ଟେନସନ ବଢ଼େ, ତେବେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଆମେରିକାର ସାମରିକ ବେସ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ । ତେଣୁ ଆମେରିକାକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ବିବାଦ ବଢ଼ିପାରେ  

ଯଦି ଚୀନ୍ କିରିବାଟୀରେ ଏହାର ନୌସେନା ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରେ, ତେବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ଡ୍ରାଗନ୍‌ର ସମ୍ପର୍କରେ ଯଥେଷ୍ଟ ତିକ୍ତତା ଆସିପାରେ । କିରିବାଟୀ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଚୀନ୍ କେବଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ନାହିଁ, ଏହାର ହ୍ୟାକରମାନେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଅନେକ ୱେବସାଇଟକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ନକରିବାକୁ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ।
୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ଚୀନ୍‌ ଏଠାରେ ଏକ ଆଧାର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି   ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଥିବା ଏହି ଛୋଟ ଦେଶରେ ପାଦ ପକାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ସେହି ବର୍ଷ ଚୀନ୍‌ର ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୱେନ ଜିଆବାଓ ଦ୍ୱୀପ ଦେଶ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଦାନ କୂଟନୀତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏଠାରେ ଶୋଷଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । ସେ ଏହି ଦେଶକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମାସ୍କ, ପିପିଏ କିଟ୍, ଔଷଧ ଏବଂ ସର୍ଜିକାଲ୍ ମାସ୍କ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ।

Advertisements

Leave a Reply