Advertisements

ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଭାରତ ସହ ତିକ୍ତତା, ତିବ୍ଦତରେ ରାତିର ଅନ୍ଧକାରରେ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରୁଛି ଚୀନ୍

 ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରାଯାଉଛି ବିଶ୍ୱ ଏହି ତିକ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି, ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌କୁ କୂଟନୈତିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛି ଆମେରିକାର ଆବେଦନ ସତ୍ତ୍ୱେ ତିବ୍ଦତରେ ଭାରତ ସୀମା ନିକଟରେ ଅନ୍ଧକାରରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଚୀନ୍ ଚୀନ୍ ସେନା ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ୪୭୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚତାକୁ ସୈନ୍ୟ ପଠାଇ ଏହାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା 

ଭୟ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୀମାର ଲଦାଖରେ ରହିଥିଲେ (ଇଣ୍ଡିଆ ଚାଇନା ଷ୍ଟାଣ୍ଡଅଫ୍)। ଏହି ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ନଜର ରଖିଛି । ଆମେରିକା ଶକ୍ତି ବଦଳରେ କୂଟନୈତିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ନିବେଦନ କରିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିର ଅନ୍ଧକାରରେ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରୁଛି । ଚୀନ୍‌ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ)ର ତିବ୍ଦତ ମିଲିଟାରୀ କମାଣ୍ଡ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ୪୭୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚତାକୁ ସୈନ୍ୟ ପଠାଇଛି ଏବଂ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି ।

ଚୀନ୍ ଆଗକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି

ଚୀନ୍‌ର ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଏକ ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି ଏବଂ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ‘ଘଟଣା’ ଘଟିଛି ଯାହା ପରେ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ବାତାବରଣରେ ଚୀନ୍ ଏକ ପାଦ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଭାରତ ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ‘ବିପଜ୍ଜନକ’ ବୋଲି ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ଅନ୍ଧାରରେ ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା

 

ଚୀନ୍‌ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଟେଲିଭିଜନ (ସିସିଟିଭି) ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ରାତି ୧ଟାରେ ପିଏଲଏର ସ୍କାଉଟ୍ ୟୁନିଟ୍ ଟାଙ୍ଗୁଲା ହିଲ୍‌ଆଡକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ, ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକର ଆଲୋକ ବନ୍ଦ ରହିଲା ଏବଂ ଡ୍ରୋନରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ରାତ୍ରିରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା । ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଯେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍ନାଇପର ୟୁନିଟ୍ ଆଗକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ସେହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ନିକଟରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଫାୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଟିମ୍, ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ରକେଟ୍ ସହିତ ହାଲୁକା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ଉଡ଼ାଇଥିଲା ।

ସେନା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କେତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ  

ଏହାପରେ କମାଣ୍ଡୋମାନେ କାର୍ଟରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଇନଫ୍ରାଡ୍ ମିଲିଟାରୀ ଟେଷ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ ମୋର୍ଟାର ସେଲ, ରାଇଫଲ ଗ୍ରେନେଡ଼୍‌ ଏବଂ ରକେଟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା । ନୂତନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ସେନା କେତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ତାହା ଏହା ଦର୍ଶାଇଲା । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ନିଜେ କିପରି ଏକ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ହେବ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ।

ରାତ୍ରି ଆକ୍ରମଣ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ

ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ଚୀନ୍‌ର ତିବ୍ଦତ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପିଏଲଏ ଅଧିକାରୀ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରାତି ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଉଚ୍ଚତାରେ ଅମ୍ଳଜାନ କମିଯାଏ, ଯାହା ସେନା ଏବଂ ହାର୍ଡ଼ୱେୟାରରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରି ତ୍ରୁଟିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାତି ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣଦ୍ୱାରା କେବଳ ଗୋଟିଏ ଯୁଦ୍ଧ ଜିତାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଏଥିରେ ହଠାତ୍ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ।

ସୀମାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରେ, ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀ ପୋଡ଼ି

ଚୀନ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଜାଳିଦେବାକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାଜସ୍ଥାନ ଭରତପୁରର ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ସର୍କିଟ ହାଉସ ଛକଠାରେ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀ ଜାଳିଥିଲେ ।  ସେମାନଙ୍କ ମତରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚୀନ୍ ଭାରତରେ ଏହାର ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ କରି ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରୁଛି, ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏହା ଭାରତର ସୀମାକୁ ବେଆଇନଭାବେ କବଜା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ନାଗରିକ ସଚେତନ ହେବା ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବା ଏବଂ ସ୍ୱଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ଦୃଢ଼ କରିବ ।  ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚୀନ୍ କରୋନା ପରି ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ମହାମାରୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ଦେଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏହା ଆମ ଦେଶର ସୀମାକୁ ଅକ୍ତିଆର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ଦେଶବାସୀ ମିଳିତଭାବେ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବେ ଏବଂ ସ୍ୱଦେଶୀ ଗ୍ରହଣ କରି ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦୃଢ଼ କରିବେ। ।

Advertisements

Leave a Reply