କରୋନା ଭୂତାଣୁ କେଉଁଠାରେ ଜନ୍ମ ହେଲା ? ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଶେଷରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ

  • ଚୀନ୍ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି କହିଛି
  • ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମୁକ୍ତ ହେବ ଚୀନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଙ୍ଗ ୟି
  • ଆମେରିକାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟକରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ୟମ ବୃଥା ହୋଇଛି 
  • ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଙ୍ଗ ୟି କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଖୋଲା ଅଛି 
  • ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବୈଠକରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ଚାପ ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଇଲେ

ରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାମାରୀର ଉତ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥଳ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଙ୍ଗ ୟି କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଖୋଲା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପରୁ ତଦନ୍ତ ମୁକ୍ତ ହେବା ଉଚିତ ।

ଆମେରିକାକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌କୁ ବଦନାମ୍‌ କରିବା ଏବଂ ଭୂତାଣୁଙ୍କ ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ ହୋଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବୈଠକ ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଉତ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଖୋଲା ଅଛି  

ଚୀନ୍‌ର ବାର୍ଷିକ ସଂସଦ ଅଧିବେଶନ ଅବସରରେ ଭାଙ୍ଗ ୟି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ scientific ଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହ ଭୂତାଣୁଙ୍କ ଉତ୍ସକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଖୋଲା ଅଛି, ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ବୃତ୍ତିଗତ, ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ଗଠନମୂଳକ ହେବା ଉଚିତ ।

ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପରୁ ତଦନ୍ତ ମୁକ୍ତ ହେବା ଉଚିତ

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିରପେକ୍ଷତାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପରୁ ମୁକ୍ତ । ସମସ୍ତ ଦେଶର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନୁମାନ ଆଧାରରେ କାହାର ବିଶ୍ୱାସକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ସଂରକ୍ଷିତ ଲ୍ୟାବରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଲିକ୍ ହୋଇଥିବାର ଆମେରିକା ସର୍ବଦା ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛି ।

ଏହା ପରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏକ ବୈଠକରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କ ଉତ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ । କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ।

ନୂତନ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧର ପଥରେ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍

ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ପ୍ରତି ତିକ୍ତତା ହେତୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏକ ନୂତନ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ତାଇୱାନ ଏବଂ ହଂକଂ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍ ଆମେରିକାର ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ବିରୋଧ କରିଛି ।

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ତାଇୱାନକୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ତାଇୱାନରେ ପୁନଃ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଇ-ଇଙ୍ଗ ୱେନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ଆମେରିକାକୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଚୀନ୍ ଦାବି କରିଛି – କରୋନାକୁ ଟୀକା ନୁହେଁ ଔଷଧ ବନ୍ଦ କରିବ 

କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ଚୀନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏପରି ଏକ ଔଷଧ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ କରିପାରିବ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଔଷଧ ସାହାଯ୍ୟରେ ରୋଗୀର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଦୃଢ଼ ହୋଇପାରିବ ।

 

Leave a Reply