ଭାରତ ଜାଣିଶୁଣି ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି- ଚୀନ୍

ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ଯେଉଁଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ତାହା ଚୀନ୍‌ର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି। ପ୍ରଥମେ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାପରେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ଲୋନ୍ ୪୭ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ଟି ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଭାରତୀୟ ବଜାର ବାହାରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଦେଖାଯାଇପାରିବ । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଏକ ଦୃଢ଼ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି ଏହାକୁ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ଆଇନଗତ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ବୋଲି କହିଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱାର୍ଥରକ୍ଷା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ବିମୁଦ୍ରାକରଣର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ହାସଲ ନକରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ଯିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା । ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସର ମୁଖପାତ୍ର ସି ରୋଙ୍ଗ ଏହି ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ୱିଚାଟ ସମେତ ୫୯ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ଭାରତ ସରକାର ଯେପରି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି, ତାହା ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀର ଆଇନଗତ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ଆମେ ଭାରତୀୟ ପକ୍ଷ ସମ୍ମୁଖରେ ନିଜର ମତ ରଖିଛୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ କହିଛୁ । ଆମେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହା ସେମାନଙ୍କ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଯେଉଁ ଦେଶରେ କାମ କରନ୍ତି ସେଠାକାର ଆଇନ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ ।

ଚୀନ୍ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ – ରୋଙ୍ଗ  

ରୋଙ୍ଗ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଜାର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀର ଆଇନଗତ ଅଧିକାର ତଥା ଚୀନ୍‌ର ନିବେଶକଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିବେଶକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରକ୍ଷା କରିବା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ । ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ସହଯୋଗ ଉଭୟ ଦେଶର ସ୍ୱାର୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଏହାକୁ ଆଘାତ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ ନୁହେଁ । ଶେଷରେ ରୋଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହାର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱାର୍ଥରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ ।

ଚୀନ୍‌ର ଅସ୍ଥିରତାର କାରଣ   

ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେଉଁ ଦେଶରେ ଚୀନ୍‌ର ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ବିଷୟରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ଭାରତର ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଏହି ସ୍ୱର ଜୋରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଆମେରିକା, ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ ଟିକ୍‌ଟକ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି । ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶରେ ଚୀନ୍‌ର ମୋବାଇଲ୍ ଆପ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି ରହିଛି। ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଆରଆଇର ଯୋଜନାକୁ ଭାରତୀୟ ବିରୋଧୀ ସହିତ ସମାନ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବିରୋଧ କରିବାରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଥିବା ସେମିନାରରେ ଭାଗ ନେଇନାହିଁ । ଧୀରେ ଧୀରେ ଅନେକ ଦେଶ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କଲେ । ଆଜି ଆମେରିକା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜାପାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଳି ବଡ଼ ଦେଶ ଭାରତୀୟ ସ୍ଥିତିକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply