ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆକୁ ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧଆଡ଼କୁ ଠେଲି ଦେଉଛି ଚୀନ୍‌

ରାନରେ ଚୀନ୍‌ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଖବର ସମଗ୍ର ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଇରାନ କେବଳ ଭୌଗୋଳିକ ରାଜନୀତିରେ ଭୂକମ୍ପ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସହିତ ହାତ ମିଳାଇଛି, ବରଂ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। କୌଣସି ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକ ? ସୁପର ପାୱାର, ଆଞ୍ଚଳିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଇରାନ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପରି ଦେଶର ପାରସ୍ପରିକ ବିବାଦ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରବେଶ ସହିତ ଏହି ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧର ବିଗୁଲ୍‌ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ବାଜିବ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଚୀନ୍‌ ଇରାନରେ ୪୦୦ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଇରାନ ଏହାର ଶତ୍ରୁ ଇସ୍ରାଏଲ, ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ଆମେରିକାଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଏହା ଏକ ସୁଯୋଗ ଥିଲା ଏବଂ ଇରାନ ଏହି ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିବାଦ ପୂର୍ବରୁ ସାଉଦି ଆରବ-ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ବନାମ ଇରାନ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଉଦି ଆରବ-ଇସ୍ରାଏଲ୍-ଆମେରିକା ବନାମ ଇରାନ-ଚୀନ୍ ହୋଇସାରିଛି । ଏହି ଚୁକ୍ତି ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆରେ ଏକ ବଡ଼ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । କେହି ଆଶା କରି ନଥିଲେ ଯେ ଚୀନ୍ ସେମାନଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧ ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରିବ । 

ଇରାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ସାମରିକ ଚୁକ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ଇରାନକୁ ସଶକ୍ତ କରି ଚୀନ୍ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଇରାନର ରଣନୀତିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ରଣନୀତିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଧରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଏତେ ପରିମାଣର ବିନିଯୋଗ କରୁଛି ।

ଚୀନ୍ ଇରାନର ତୈଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନ୍, ପରିବହନ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବ କିନ୍ତୁ ଇରାନର ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସାମରିକ ଉପସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାର କାରଣ । ଏହି ଚୁକ୍ତି ପରେ ଇରାନର ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯୁଦ୍ଧ (ଇଡବ୍ଲ୍ୟୁ) କ୍ଷମତା, ସାଇବର ଯୁଦ୍ଧ, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଜାମର ସବୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆର ଦୁଇଟି ବୃହତ୍ତମ ଦେଶ ଯଥା ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ପାଇଁ ରଣନୀତିକ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

OilPrice.com ଅନୁଯାୟୀ, ଇରାନର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାବାହାରରେ ରୁଷର ଏୟାର ଜାମିଂ ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ ଏବଂ ୟୁଏଇ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ଅକ୍ଷମ କରି ପାରିବ । ବିପଦ ଏପରି ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଯେ ଇରାନରୁ କୌଣସି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେବାକୁ ମାତ୍ର ଦୁଇ ମିନିଟ ସମୟ ରହିବ।

ଏହି କାରଣରୁ ଇରାନ ଚୀନ୍‌ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରି ଇସ୍ରାଏଲର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ବୈଷୟିକ କୌଶଳ ହାସଲ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି । ଯଦି ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ବିପଦ ହେବ । ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆର ଅନେକ ସଂଗଠନ ଏବଂ ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ସହ ଇରାନ ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାଉଛି । ଜେନେରାଲ ସୁଲେମାନ, ଯାହାର ହତ୍ୟା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଆମେରିକା-ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ଇରାକ, ସିରିଆ, ଲେବାନନ, ୟେମେନ ଏବଂ ଗାଜା ଅଞ୍ଚଳରେ ହଜାର ହଜାର ଯୁଦ୍ଧବିମାନର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଥିଲା । ଯଦି ଇରାନ କୌଣସି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପାଏ ତେବେ ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପାଇବେ ।

୧୯୮୦ ଦଶକରୁ ଇସ୍ରାଏଲର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଇରାନରେ ଲେବାନୀୟ ହିଜବୁଲ ପରି ଅନେକ ସିଆ ସଂଗଠନର ସମର୍ଥନ ରହିଛି । ହିଜବୁଲ ଇସ୍ରାଏଲ ସୈନ୍ୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୧୮ବର୍ଷର ଗରିଲା ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଇଏସଆଇଏସ ସହ ସହଭାଗୀ ହୋଇଥିଲେ ।

ସେହିଭଳି ଇରାନ ୟେମେନରେ ହୁଥୀମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରେ । ଇରାକରେ, ସଦ୍ଦାମ ହୁସେନ୍‌ଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ତେହେରାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ଯେ ବାଗଦାଦରେ ଏକ ସିଆ ପ୍ରାଧାନ୍ୟବାଦୀ ସରକାର ଅଛନ୍ତି ଯାହା ଇରାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି।

ଚୀନ୍‌ର ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଚୀନ୍ ବିନିଯୋଗ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ ଇରାନକୁ ଅସାଧାରଣ ଭାବରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ କରିବ । ଇସ୍ରାଏଲ ପରି ଦେଶ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଇରାନ ଉଭୟ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ଶକ୍ତି ହାସଲ କରିବ । ଇରାନର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତା ଆୟତୋଲ୍ଲା ଅଲି ଖୋମିନୀ ନିଜେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ କାଦୁଅରେ ମିଶାଇବା ଧାରଣାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ।    

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଇରାନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ । ଇରାନ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ହାସଲ କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଅନେକ ମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟବହାର କରିଛି କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଇରାନ ମଧ୍ୟ ଅବଶିଷ୍ଟ ଦେଶକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିପଜ୍ଜନକ ବିବାଦ ପାଇଁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିପାରେ । ଏଥି ସହିତ ଇରାନ ସାଇବର ଯୁଦ୍ଧ, ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷମତା ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଯୁଦ୍ଧରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ।   

ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ହାସଲ କରିବା ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ମାଟିରେ ମିଶାଇବା ବ୍ୟତୀତ ସାଉଦି ଆରବକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବା ଏବଂ ମୁସଲମାନ ଦେଶର ଅବିଶ୍ୱାସୀ ନେତା ହେବା ପାଇଁ ଇରାନର ଆଉ ଏକ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ଅଭିଳାଷ ରହିଛି ।   ଇରାନ ସିରିଆ, ବାହାରିନ୍‌ ଏବଂ ୟେମେନରେ ପ୍ରଭାବ ପାଇଁ ସାଉଦି ଆରବ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରେ । ଯଦି ଇରାନ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତେବେ ଏହା ସାଉଦି ଆରବ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରଣନୀତିକ ବିପଦ ହେବ ।

ଏହି ଗୋଟିଏ ଚୁକ୍ତି ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆରେ ଭୂକମ୍ପ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଦେଶର ସରକାର ବ୍ୟତୀତ ଅଣ-ରାଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଚୀନ୍‌ର ସମର୍ଥନରେ ଇରାନ କିଛି କରେ ତେବେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଡେଇଁପଡ଼ିବ ।

ଏହିପରି, ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆରେ ଦୁଇଟି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧୀ ସଂଗଠନ ଗଠନ ହୋଇ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଂଗ୍ରାମଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଉପାୟରେ ଇରାନର ଚୀନ୍‌ର ସମର୍ଥନ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ବିନାଶ ଆଣିପାରେ ।

Leave a Reply