ଭୋକିଲା, ଲଙ୍ଗଳା ଓ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧକ୍‌କା ଦେଇ ଚୀନ୍ ଇରାନକୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରୁଛି

ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ୨୦୧୫ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଷ ଥିଲା । କାରଣ ସେହି ବର୍ଷ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ଥାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡରରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ୪୬ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ହେବ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର କେନ୍ଦ୍ର ହେବ ବୋଲି ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଇଥିଲା ।

ତେବେ ଏହାର ମାତ୍ର ୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ସିପିଇସିକୁ ନେଇ ନିରାଶ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ଚାଲିଥିବା ସିପିଇସି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ଚାଲିଥିବା ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଭାରତର ପିଓକେକୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଆଶଙ୍କାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଶେଷରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଚରେ ପକାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଏବଂ ଇରାନ ଏହାର ନୂତନ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇପାରିଛି!

ପ୍ରକୃତରେ, ନିକଟରେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନର ପଡ଼ୋଶୀ ଇରାନ ସହିତ ୪୦୦ବିଲିୟନ ଡଲାରର ୨୫ ବର୍ଷିଆ ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହାପରେ ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସିପିଇସି ଏବଂ ଗ୍ୱାଦର ବନ୍ଦରର ରଣନୈତିକ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ । ବାସ୍ତବରେ, ଇରାନ-ଚୀନ୍ ଚୁକ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସାର୍ବଜନୀନ ହୋଇଥିବା କିଛି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଇରାନ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଏହାର ବନ୍ଦର-ଇ-ଜାସ୍କ ବନ୍ଦରକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିପାରିବ। ଏହି ବନ୍ଦର ଗ୍ୱାଦର ଏବଂ ଚାବାହାର ବନ୍ଦରଠାରୁ ମାତ୍ର ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ଏବଂ ହର୍ମୁଜ୍ କୂଳ ମୁହାଣରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଇରାନ ପାର୍ସୀ ଉପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହାର “କିଶ” ଦ୍ୱୀପକୁ ଇରାନକୁ “ବିକ୍ରୟ” କରିପାରିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବା ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଇରାନର ଏହି ରଣନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକରେ ସହଜରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନର ସିପିଇସି ଏବଂ ଗ୍ୱାଦାର ବନ୍ଦର ଚୀନ୍ ପାଇଁ କୌଣସି ଲାଭ ହେବ ନାହିଁ ।

ଏଠାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଚୀନ୍ କାହିଁକି ସିପିଇସି ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜିବା ଆବଶ୍ୟକ କଲା ? ବାସ୍ତବରେ, ପାକିସ୍ତାନ ଦୁନିଆର ଅଳ୍ପ କେତେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ଯାହା ଏହାର ଅସ୍ତିତ୍ୱର ବିପଦକୁ ସାମ୍ନା କରୁଛି । ଉତ୍ତରରେ ଗିଲ୍‌ଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣରେ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପାକିସ୍ତାନର ପଞ୍ଜାବ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦର ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ଆଗାମୀ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସିପିଇସି ଭାରତର କିଛି ଅଂଶ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି, ଯାହା ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭାରତ ପୁଣିଥରେ ଏହାର ପିଓକେକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ, ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ସିପିଇସି ଲୁପ୍‌ରେ ରହିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ସିପିଇସି ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯିଏକି ଦୀର୍ଘମିଆଦୀରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ରହିବ ।

ପାକିସ୍ତାନରେ ସିପିଇସିରେ କମ୍ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ନାହିଁ । ସିପିଇସି ପ୍ରକଳ୍ପ ସହ ଜଡ଼ିତ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଦକ୍ଷିଣରେ ଥିବା ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ସିପିଇସି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ସୁରକ୍ଷା ବିପଦ ରହିଛି । ବାଲୁଚିସ୍ତାନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକ୍ ସେନାର “କବରସ୍ଥାନ” ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, କାରଣ ବାଲୁଚି ବିପ୍ଳବୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଉପରେ ବାରମ୍ବାର ଆକ୍ରମଣ ହେଉଥିବା ଖବର ଆସୁଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୨୯ଜୁନ୍‌ରେ, କରାଚି ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଉପରେ ଆକ୍ରମର ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ଶାସକମାନଙ୍କୁ ବାଲୁଚ ବିପ୍ଳବୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବାରୁ ଏକ ବଡ଼ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲା।

ମୋଟ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଛରେ ପକାଯାଉଛି, ଯାହା ନିଜେ ପାକିସ୍ତାନର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ବି ଅଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ତାର ନୂଆ ବନ୍ଧୁ ଇରାନ ପାଇଛି । ଇରାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୈତିକ ଶକ୍ତି । ଇରାନ ହେଉଛି ୪୪୬ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଅର୍ଥନୀତି ହୋଇଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ମାତ୍ର ୩୧୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଅର୍ଥନୀତି ! ମୁଣ୍ଡପିଛା ଇରାନର ଜିଡିପି ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରାୟ ୪ ଗୁଣ ଅଟେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଇରାନରୁ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ଏକ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଆସିବ । ଇରାନ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟ ଅନୁକୂଳ ଅଟେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ସହଯୋଗୀକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି, କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର କୌଣସି ଲାଭ କରୁନାହିଁ ।

Leave a Reply