ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାର ଆରାକାନ ସେନା ସହାୟତାରେ ମିଆଁମାରରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ଚାହୁଁଛି

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇ ଭାରତକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ମିଆଁମାର ସେନା ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି । ମିଆଁମାର ସେନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆରାକାନ ସେନା ଚୀନ୍ ଅସ୍ତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ମିଆଁମାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ ଜାରି ରଖିଛି ଏବଂ ଏହି ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ରହିଛି ବୋଲି ସେମାନେ ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ କିପରି ଆରାକାନ୍ ସେନାର ବଡ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଥାଏ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଚୀନ୍ ଆରାକାନ୍ ସେନା ମାଧ୍ୟମରେ ମିଆଁମାରରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି । ବିଆରଆଇ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ମିଆଁମାର ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛି ।

ପ୍ରକୃତରେ, ଚୀନ୍ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ମିଆଁମାର ପ୍ରତି କିପରି ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ତାହା ପୁଣି ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ନିକଟରେ ମିଆଁମାର ଆର୍ମି କମାଣ୍ଡର-ଇନ୍-ଚିଫ୍ ଜେନେରାଲ୍ “ମିନ ଓଙ୍ଗ” ରୁଷର ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଦେଶ ନିଜ ସ୍ଥାନରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସହଜରେ ବିନାଶ କରିପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ ଶକ୍ତି ଥାଏ ତେବେ ବିଶ୍ୱ ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସିବା ଉଚିତ” । ଜେନେରାଲ ମିନ ଅନଗଙ୍କ ସନ୍ଦର୍ଭ ଏଠାରେ ଚୀନ୍ ଥିଲା, କାରଣ ଆରାକାନ୍ ସେନାଠାରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଚୀନ୍ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଜବତ କରାଯାଉଛି ।

ପ୍ରକୃତରେ, ମିଆଁମାର ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଗତ ମାସରେ ମିଆଁମାର ଚୀନ୍‌ର ଋଣ ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା, ତା’ପରେ ମିଆଁମାର ଦେଶରେ ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସଂକ୍ଷେପରେ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା, ଯାହାପରେ ମିଆଁମାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧ ଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମିଆଁମାର ନିକଟରେ ୨୨ ନାଗା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଭାରତ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲା ।ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରାକାନ୍ ସେନାକୁ ନେଇ ଭାରତ-ମିଆଁମାର ବିରୋଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ୱିଅନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆରାକାନ ସେନାଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ପାଣ୍ଠିର ୯୫% ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସିଛି । ଏଥିସହ ଆରାକାନ ସେନା ମିଆଁମାରରେ ଭାରତର ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଚୟନ କରି ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି । ଆରାକାନ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ମିଜୋରାମ-ମିଆଁମାର ସୀମାରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଜଡ଼ିତ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଅଟକାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ମିଆଁମାର ସେନାକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆରାକାନ୍ ଯୋଦ୍ଧାମାନେ କେବେ ବିଆରଆଇର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଚୀନ୍ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ମିଆଁମାର ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛି ଯେ ସେଠାରେ ଥିବା ସରକାର ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଉ ଏବଂ ବିଆରଆଇରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ ।

ଚୀନ୍ ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଏହି ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କେବଳ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ସରକାରୀ ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଭାରତର ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ଛୋଟ ଅସ୍ତ୍ର (ଏକେ-୪୭, ରାଇଫଲ, ହାଲୁକା ଏବଂ ସବ୍-ମେସିନ୍ ବନ୍ଧୁକ, ଗ୍ରେନେଡ୍ ଇତ୍ୟାଦି) ବିକ୍ରି କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ବିଦ୍ରୋହ ଜୀବନ୍ତ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଆଁମାରରେ ଚୀନ୍ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଆତଙ୍କକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଦୃଢ଼ ନିନ୍ଦା କରିବା ଉଚିତ । ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଦାୟୀ ଦେଶ ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ୍ ଦାୟୀ କରିବା ଉଚିତ ।

Leave a Reply