Advertisements

ଲଦାଖ ବାହାନାରେ ଆମେରିକାକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରୁଛି ଚୀନ୍‌

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ତାଇୱାନରେ ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ ଏବଂ ଜାପାନକୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ପଠାଇ ଚୀନ୍ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିପାରେ । ଚୀନ୍‌ର ବାସ୍ତବିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଆମେରିକାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ ଯେଉଁଠାରେ କ୍ଷମତା ନାହିଁ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେରିକା ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛି । ଚୀନ୍‌ର ବାୟୁସେନା ଏବଂ ନୌସେନା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଆମେରିକାକୁ ମାରିବାରେ ନିକଟତର ହେଉଛି ।

ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଚୀନ୍ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ପ୍ରଥମ ଶିକାର ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ, ଜୀବାଣୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଅବସ୍ଥା ସୁଧାରିବାକୁ ଲାଗିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରାୟ ୪ ମାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସହ ଲଢ଼ୁଛି । ଚୀନ୍ ଏହାର ଅନ୍ୟ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭାରତର ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ସାମରିକ ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି, ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏହାର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଜାପାନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି । ଏଥି ସହିତ, ଚୀନ୍‌ର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନଗୁଡ଼ିକ ତାଇୱାନର ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଗୁଳି ଚଳାଉଛି ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ଏସିଆ ନୁହେଁ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତେଜନା ତୀବ୍ର ହୋଇଛି ।

ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର କରୁଥିବା ଅଦମ୍ୟତା ଏହାର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି । ଏହା ସହିତ କରୋନା ମହାମାରୀ ଉପରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ହଂକଂ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଛି । ଜାତୀୟତା ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି । ଚୀନ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ ସମ୍ପ୍ରତି ଏହାର ଅପରେସନ୍ ଉଦ୍ଧାର ନୀତି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅପରେସନ୍ ସହିତ ସାମରିକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ୧୫ ଜୁନ୍ ରାତିରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ଏହାର ଏକ ମଡ଼େଲ୍ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ୧୯୬୭ ପରଠାରୁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ଘଟଣା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

‘ଆକସ୍ମିକ ଗୁଳି’ ଭୟ ବୃଦ୍ଧି 

ଏଥି ସହିତ, ଚୀନ୍‌ର ବିଶ୍ଳେଷକ, ଭାରତୀୟ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ୧୯୭୯ ମସିହାରେ ଭିଏତନାମ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧ ଅପରେସନ୍ ଥିଲା । ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଉଥ ଚୀନ୍‌ ସାଗର ଅଧ୍ୟୟନର ସଭାପତି ୱୁ ସିଚୁନ୍ ବେଜିଂରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ରରେ ଆମେରିକାର ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ‘ଆକସ୍ମିକ ଗୁଳି’ ଚଳାଇବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ ।

ଚୀନ୍ ପାଖରେ ଅଧିକ ସାମରିକ ଶକ୍ତି

ଚୀନ୍ ଦେଶର ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ସ୍ୱାର୍ଥର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବହୁ ଅଧିକ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କାନବେରାରେ ଏକ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ଚୀନ୍‌ ପଲିସି ସେଣ୍ଟରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଦମ୍‌ ନି କହିଛନ୍ତି, “ତାଙ୍କର ଶକ୍ତି ଅନ୍ୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଶକ୍ତି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବେଜିଂକୁ ତାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଉପାୟ ଦେଉଛି।

ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ନୂତନ ସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି  

୧୯୯୦ ମସିହାରୁ ଚୀନ୍‌ର ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ତଥା କ୍ଷମତାସୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସାମରିକ ଆଧୁନିକୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲୁଛି, ଯାହା ଏହାର ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିଲା । ଜିନପିଙ୍ଗ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଶୀର୍ଷ ପଦବୀ ନେତା କିମ୍ବା ଅବିଶ୍ୱାସୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଟରୁ ବାହାର କରି ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ)ର ଧ୍ୟାନକୁ ସ୍ଥଳ ଯୁଦ୍ଧରୁ ବାୟୁ, ନୌସେନା ଏବଂ ସାଇବର ଅସ୍ତ୍ର ମିଳିତ ଅପରେସନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସି ମଧ୍ୟ ସାମରିକକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କରୋନା ସତ୍ତ୍ୱେ ସାମରିକ ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି

ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରିମିୟର ଲି କେକିଆଙ୍ଗ ଗତ ମାସରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ସାମରିକ ବଜେଟ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୬.୬% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ପ୍ରାୟ ୧୮୦ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଯାହା ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବିଶ୍ୱର ଆର୍ଥିକ ଅବନତି ପରି ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ସରକାରଙ୍କ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଭାବ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ।

ଜାତୀୟ ପିପୁଲ୍ସ କଂଗ୍ରେସରେ ସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱୁହାନରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପରିଚାଳନାରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶକୁ ସାମରିକ ବିବାଦ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ସାମରିକ ତାଲିମ ନେବାକୁ ଏବଂ ସାମରିକ ମିଶନ ପାଇଁ ଏହାର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଆମେରିକା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି

ଚୀନ୍‌ର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀଠାରୁ ବହୁ ପଛରେ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ନୌସେନାବାହିନୀ କ୍ଷମତା ଏବଂ ଜାହାଜ ବିରୋଧୀ ଏବଂ ବିମାନ ବିରୋଧୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚୀନ୍ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗତି କରୁଛି । ଗତ ମାସରେ ୱାଶିଂଟନ୍‌ରେ କଂଗ୍ରେସ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସେବାଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍‌ରେ ୩୩୫ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ରହିବ, ଯାହା ଆମେରିକା (୨୮୫) ଠାରୁ ଅଧିକ । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ନୀଳ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହାସଲ କରିବାର କ୍ଷମତା ନିର୍ମାଣ ତଥା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଆମେରିକାର ନୌସେନାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛି । ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଆମେରିକାର ନୌସେନା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ।

ତାଇୱାନ ଉପରେ ନଜର, ଏୟାରସ୍ପେଶରେ ବାୟୁସେନାରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ

ତାଇୱାନ ନିକଟରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଜୋରଦାର କରିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଚୀନ୍‌ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ଯେତେବେଳେ ସାଇ ଇନ-ୱେନ୍ ବେଜିଂ ପ୍ରତି ନରମ ମନୋଭାବ ସହ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ । ଚୀନ୍‌ର ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଏପ୍ରିଲରେ ତାଇୱାନର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ୫ ଟି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ସହିତ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଚୀନ୍‌ ବିମାନ ଅନେକ ଥର ତାଇୱାନର ଆକାଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ତାଇୱାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପୁନଃ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାହୁଁଛି । ଅଗଷ୍ଟରେ ଚୀନ୍ ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ତାଇୱାନର ପ୍ରତାସ ଇସଲାନ୍ସ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ଜାପାନ, ଭିଏତନାମ, ମାଲେସିଆକୁ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ ଦୂରରେ 

ସାଉଥ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ନିଜର ଦାବି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ପାର୍ସେଲ ଏବଂ ସ୍ପ୍ରାଟଲିରେ କ୍ଷମତା ପାଇଁ ଏହା ଏଠାରେ ଦୁଇଟି ନୂତନ ପ୍ରଶାସନିକ ଜିଲ୍ଲା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ସେମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତଦାରଖ କରାଯିବ। ଏପ୍ରିଲରେ, ଚୀନ୍ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ ଭିଏତନାମର ଏକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଡଙ୍ଗାକୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ବୁଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲା। ସେହି ମାସରେ, ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାହାଜ ମାଲେସିଆରେ ଏକ ତୈଳ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ ନିଜର ଘୋଷଣା କରି ଆମେରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଚାରିଟି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ପଠାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା ।

ଯେତେବେଳେ ଜାପାନର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଆଣବିକ ଆକ୍ରମଣର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା, ଚୀନ୍‌ର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପୂର୍ବ ଚୀନ୍‌ରେ ୨୦୧୮ ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ସେକାକୁ ଦ୍ୱୀପ ଉପରେ ଜାପାନର ଶାସନକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଚୀନ୍ ସେନକାକୁକୁ ଏକ ଡିଆଉ ଦ୍ୱୀପ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି |

 

Advertisements

Leave a Reply