“ଇତିହାସ ପାଲଯିବ ନେପାଳ”-ନେପାଳର ୭ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଚୀନ୍ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଯାଉଛି

ହି ସମୟରେ ନେପାଳ ପରି କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦୁଃଖଦ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନାହିଁ । ଗୋଟିଏ ପଟେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଦେଶରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି, ଅନ୍ୟପଟେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଓ ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତରଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ନେପାଳ ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରୁଛି ଏବଂ ନେପାଳର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି ବସିଛନ୍ତି ଯେପରି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ହୋଇ ନାହିଁ ।

ନେପାଳରେ ଏହିପରି ସାତୋଟି ଜିଲ୍ଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ନୀତିକୁ ନିଜ ଆଖିରେ ପୂରଣ କରୁଛି । ଡିଏନ୍ଏ ଖବରକାଗଜ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନେପାଳର ଏହି ୭ଟି ଜିଲ୍ଲା ହେଉଛି ଡୋଲାଖା, ଗୋର୍ଖା, ଡାର୍କୁଲା, ହୁମଲା, ସିନ୍ଧୁପାଲଚୋକ୍, ସାଧୁବାସବା ଏବଂ ରସୁଆ । ନେପାଳର ସର୍ଭେ ଏବଂ ମ୍ୟାପିଂ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଡୋଲାଖା ଜିଲ୍ଲାରେ ଚୀନ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାକୁ ୧.୫ କିଲୋମିଟରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ଡୋଲାଖାର କୋରଲାଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭ ନମ୍ବର ୫୭କୁ ନେପାଳଆଡ଼କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେବାକୁ ଚୀନ୍ ନେପାଳ ସରକାରଙ୍କୁ ଚାପ ପକାଇଛି, ତେଣୁ ନେପାଳ ସରକାର ଏସବୁ ଜାଣିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି କରୁନାହାଁନ୍ତି ।”

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ମାମଲା କେବଳ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ, ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟ ଦଖଲ କରାଯାଇଛି । ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୋଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ଡାର୍କୁଲାର ଜିୟୁଜୁ ଗାଁର ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ତିବ୍ଦତ ପରି ନେପାଳକୁ କବଜା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛି ବୋଲି କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ।

ତେବେ ନେପାଳ ପାଇଁ ଏହା ନୂଆ ନୁହେଁ । ଜୁନ୍ ମାସରେ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ନେପାଳର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସର୍ଭେ ବିଭାଗ ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ଅନେକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ଯାହା ନେପାଳବାସୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ କ୍ରୋଧିତ କରିପାରେ । ସର୍ବେକ୍ଷଣ ବିଭାଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ୧୧ଟି ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦ଟି ଅଞ୍ଚଳ ଚୀନ୍ ଦଖଲ କରିଛି । ଚୀନ୍ ସମୁଦାୟ ୩୩ ହେକ୍ଟର ନେପାଳ ଜମି ଦଖଲ କରିଛି ।

କିନ୍ତୁ କଥା ଏଠାରେ ଶେଷ ହେଉ ନାହିଁ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହାର ନଦୀର ଜଳକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି, ଯାହା କେବଳ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ତିବ୍ଦତ ଭଳି ବନ୍ଧ୍ୟା କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଚୀନ୍ ଦଖଲ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ପଥ ପରିଷ୍କାର କରିଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ନଦୀଗୁଡ଼ିକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହେ ତେବେ ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଜମି ତିବ୍ଦତକୁ ପଠାଯିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ସୀମା ନିରୀକ୍ଷଣ ପୋଷ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ସହଜ ହେବ । ”

ତିବ୍ଦତର ନିର୍ବାସିତ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଲବସଙ୍ଗ ସାଙ୍ଗେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଚୀନର ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ନୀତି ବିଷୟରେ ନେପାଳକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିର୍ବାସିତ ତିବ୍ଦତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲୋବସଙ୍ଗ ସାଙ୍ଗାଇ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ୱିଅନ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିବ୍ଦତକୁ କିପରି ଦଖଲ କରାଯାଇଛି, ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳ ସହିତ ଘଟୁଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତିବ୍ଦତର ବିକାଶ ହେବ ଏବଂ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେବା ମାତ୍ରେ ସେ ଟ୍ରକ୍, ଟ୍ୟାଙ୍କ, ବନ୍ଧୁକ ଇତ୍ୟାଦି ଆଣି ଆମ ଦେଶ ଦଖଲ କରିଥିଲେ ।”

ଲବସଙ୍ଗ ସାଙ୍ଗେ ମଧ୍ୟ ଭୁଲ୍ ନୁହଁନ୍ତି । ଚୀନ୍ ତିବ୍ଦତଭଳି ନେପାଳକୁ ଲୋଭ ଦେଖାଉଛି । ୧୯୫୦ଦଶକରେ ଚୀନ୍‌ ତିବ୍ଦତକୁ ଜବରଦଖଲ କରି ଏହାକୁ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ କରିଥିଲା । ସମ୍ପ୍ରତି ଚୀନ୍ ରୁଇ ନାମକ ଏକ ନେପାଳୀ ଗାଁକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇଛି ଏବଂ ସେଠାରୁ ସମସ୍ତ ନେପାଳୀ ଭାଷା ଚିହ୍ନ ହଟାଇ ଦେଇଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳର ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦଖଲ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି – ନେପାଳର ତିବ୍ଦତୀୟକରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯଦି ନେପାଳ ପ୍ରଶାସନ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସଚେତନ ନହୁଏ, ତେବେ ଆଗାମୀ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଇତିହାସରେ ପଢ଼ିବେ, “ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଥିଲା ଯାହାର ନାମ ନେପାଳ ଥିଲା ।”

 

Leave a Reply