ବ୍ରିକ୍ସ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇ ଭାଙ୍ଗୁଛି, ଏବଂ ଚୀନ୍ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛି!

ଆମେରିକାର ମହାନତାକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ବ୍ରିକ୍ସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ “ବିଆରଆଇ” ଦେଶ ଏହାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।

ବ୍ରିକ୍ସର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବ୍ରାଜିଲ, ରୁଷ, ଭାରତ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସଂଗଠନ । ଏହା ୨୦୦୬ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ବ୍ରିକ୍ସର ଧାରଣା ପ୍ରଥମେ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଜିମ ଓ ନୀଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଉଦୀୟମାନ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଏକତ୍ର କରିବା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ସମସ୍ତ ଶକ୍ତି ଏକ ଦୃଢ଼ ସ୍ୱର ପାଇବ ।

ବାସ୍ତବରେ ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଆମେରିକାର ପ୍ରଭାବକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ହାତରୁ ଗ୍ଲୋବାଲ ଅର୍ଡରକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା । ଏହି ଧାରଣା ୨୦୦୧ରେ ଜିମ ଓ ନୀଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତା’ପରେ ଏଥିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନଥିଲା । ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ହେତୁ ଚୀନ୍ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଏହାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିଲା । ଏହାକୁ ଆମେରିକାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ସଂଗଠନରେ ପରିଣତ କରିବା ଚୀନ୍‌ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ଭାରତ ଏବଂ ରୁଷ ଏହାକୁ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ବିଶ୍ୱ ଶୃଙ୍ଖଳା ଗଠନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ । ବ୍ରାଜିଲ ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ହେତୁ ଏହା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା ଏବଂ ସମାନ କାହାଣୀ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଯାହାକି ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଏହାର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଏହାର ସୃଷ୍ଟି ସମୟରେ ରୁଷ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଆଞ୍ଚଳିକ ଶକ୍ତି ଥିଲେ ।

ଏହି ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆମେରିକା ଇରାକ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାର ନୀତି ବିଶ୍ୱ ପୋଲିସର ଆକ୍ରୋଶ ଆଣିଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୁଷ କ୍ରମାଗତଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାରୁ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବ୍ରିକ୍ସରେ ସାମିଲ ହେଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତ କାହିଁକି ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆସିଲା ଏବଂ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆମେ ପ୍ରକୃତରେ କୌଣସି ଲାଭ ପାଇଲୁ କି ନାହିଁ ତାହା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ଭାରତର ଯୋଗଦାନ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଅପେକ୍ଷା ଘରୋଇ ରାଜନୀତିରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୦୫ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି ଥିଲା । ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ଆଣବିକ ଶକ୍ତିକୁ ନାଗରିକ ତଥା ସାମରିକ ସୁବିଧାଠାରୁ ପୃଥକ କରିବାକୁ ଏବଂ ସିଭିଲ୍ ସୁବିଧାକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ଏଜେନ୍ସିର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ପଦକ୍ଷେପ କାରଣ କିଛିବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ୧୯୯୯ରେ, ତତ୍କାଳୀନ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଲ୍ କ୍ଲିଣ୍ଟନ୍ ଭାରତରେ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଆମେରିକା ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଗିଦାରୀ ଏବଂ ଦାୟିତ୍ୱ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ପାଇଁ କୌଣସି କାରଣରୁ ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ଏହି ସଫଳତାକୁ ଭାରତୀୟ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇ ନଥିଲା, ଅପରପକ୍ଷେ, ଭାରତରେ ବାମପନ୍ଥୀ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଥିବା ସଂଗଠନ ଏହାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା ।  ଏହି ଚୁକ୍ତି ପରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଆମେରିକାର ସମର୍ଥକ ବୋଲି ଅଭିହିତ ନକରିବା ପାଇଁ ବ୍ରିକ୍ସଦ୍ୱାରା ଭାରତକୁ ଦମନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହା ଏକ ରଣନୀତିକ ବୁଝାମଣା ନୁହେଁ କାରଣ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଜାଣିଥିଲା ​​ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ରହିବ, ଏହି ସଂଗଠନ କେବେବି ଗୋଟିଏ ସ୍ୱରରେ କହିପାରିବ ନାହିଁ । ଯାହାହେଉ, ତା’ହେଲେ ଚୀନ୍ ସହିତ ନୁହେଁ ଆମେରିକା ସହିତ ଏହାର ଘନିଷ୍ଠତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ଆମେରିକାର ସମର୍ଥକ କ୍ୱାଡ଼ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଭାରତର ମନ୍ଥର ଗତିବିଧିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ, ସେହି ସମୟରେ ଭାରତ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଉଚିତ ନୀତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ଆଧାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଘନିଷ୍ଠତା ରହିଆସିଛି, ବ୍ରିକ୍ସ ବିଷୟରେ ହୋହଲ୍ଲା ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ । ବ୍ରିକ୍ସ କିପରି ଭାରତର ଆଶା ପୂରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ତାହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ରିକ୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଭାରତ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଏକ ବୁଝାମଣା ପ୍ରସଙ୍ଗ କରିନାହିଁ । ଶେଷରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବ୍ରିକ୍ସ ୨୦୧୬ ଗୋଆ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛି ।

ଆଜିର ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସଙ୍ଗତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଆଜି ଆମେରିକା ଗ୍ଲୋବାଲ ପୋଲିସିଂ କରୁନାହିଁ କିମ୍ବା ତିନି ପ୍ରମୁଖ ବ୍ରିକ୍ସ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇନାହିଁ । ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଶାସନରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ସିରିଆରୁ ଆମେରିକା ନିଜକୁ ବାହାର କରିଦେଇଛି । ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଶାସନରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି ଯେ ଆମେରିକା ଏହାର ପାରମ୍ପାରିକ ରୁଷ ବିରୋଧୀ ନୀତିଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ହାତ ବଢ଼ାଇଛି । ଚୀନ୍ ସହିତ ରୁଷର ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଭଲ ନୁହେଁ । କେବଳ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହେତୁ ରୁଷ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆସୁନାହିଁ ।

ଏବେ ସମୟରେ ଭାରତ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିବ, ଏହାର ପରିସର ଅଳ୍ପ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ରିକ୍ସକୁ ଶେଷ କରି କିମ୍ବା ଏଥିରୁ କିଛି ଦୂର କରି ଭାରତ ଏକ ବାସ୍ତବବାଦୀ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ ।

Leave a Reply