ଚୀନ୍ ପରାଜିତ ! ବିଆରଆଇର ସମାପ୍ତି ଏହାର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ କବର ଦେଇଛି

ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ କରୋନା ବିଶ୍ୱର ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଜଗତୀକରଣରୁ ଦୂରେଇ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି । ଏହି କାରଣରୁ, ସମସ୍ତ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିରନ୍ତର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ଏବଂ ସ୍ୱଦେଶୀ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱର ଅଭିଳାଷ ଛାଡ଼ି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ପଥରେ ଚାଲିବାର ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହାର ଦୁଇଟି ଅର୍ଥ ଅଛି – ପ୍ରଥମତଃ ଚୀନ୍ ଏବଂ ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏହାର ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସକୁ ଗଣନା କରୁଛି ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶମାନେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ଚୀନ୍‌ ନିଜର  ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶମାନଙ୍କଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍‌କୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବା ପରେ ଚୀନ୍‌ ବିଆରଆଇ ଯୋଜନାକୁ ଥଣ୍ଡା ବସ୍ତାରେ ପକାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ । ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯେପରିକି ଏକ୍ସାଇମ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଋଣ ଦେବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି । ମହାମାରୀର ପରିଣାମସ୍ୱରୂପ, ବିଆରଆଇ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ଏକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ବହୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନରେ ବିଳମ୍ବ ଘଟିଛି । ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶ ଋଣ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ କିମ୍ବା କିଛି ଋଣ କ୍ଷମା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ।

ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ବିଆରଆଇ ବନ୍ଦ ହେତୁ ଚୀନ୍ ଏତେ କଷ୍ଟ ପାଇଛି ଯେ ଏହା ଉପରେ ଆଉ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ ବିଆରଆଇ ବେଜିଂର ଅର୍ଥନୈତିକ ଯୋଜନା ଦ୍ୱୈତ ପ୍ରଚାରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ନାହିଁ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆମେରିକା, ଜାପାନ, ଭାରତ ଏବଂ ୟୁରୋପ ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହେବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ “ଦ୍ୱୈତ ପ୍ରଚାର”ର ଅର୍ଥନୈତିକ ରଣନୀତି ଆପଣେଇଛି । ଡୁଆଲ୍ ସର୍କୁଲେସନ୍ ମୁଖ୍ୟତଃ ଘରୋଇ ବଜାରକୁ ଅର୍ଥନୀତିର ମୂଳଦୁଆ କରିଥାଏ, ଘରୋଇ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବଜାରକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଏ ।

ଏହି ଶବ୍ଦ ପ୍ରଥମେ ୧୪ ମଇରେ ଆୟୋଜିତ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ପଲିଟବୁରୋ ବୈଠକରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଏକ ନୀତି ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ସୁପର-ବୃହତ ବଜାର ମାପ ଏବଂ ଘରୋଇ ଚାହିଦାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ଲାଭ କରିବ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ପୂରଣ କରିବ । ଘରୋଇ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ବଜାରର ଡୁଆଲ୍ ସର୍କୁଲାର ଅନୁସାରେ ପରସ୍ପରକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବେ ।

ଅର୍ଥାତ୍ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦେଶୀ ବଜାର ଅପେକ୍ଷା ନିଜର ଘରୋଇ ବଜାର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୀନ୍‌ରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କରୋନା ଏବଂ ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ ଏବଂ ଜାପାନ ଭଳି ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଅର୍ଥନୈତିକ ରଣନୀତି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେଉଛି ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଡୁଆଲ୍ ସର୍କୁଲେସନ୍” କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ସୀମିତ ରଖିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଯେପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏବେ ଚକିତ ହୋଇପଡିଛି, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ ଗଠନ ପାଇଁ ବିଦେଶ ପଠାଇବା କ୍ଷମତା ଆଉ ଚୀନ୍ ସହିତ ନାହିଁ ଏବଂ ପୂର୍ବର ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ନାହିଁ । ଏହାର ଘରୋଇ ବଜାର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ବିଆରଆଇ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଭିତ୍ତିଭୂମି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ପୁଣି ଥରେ ଡାକିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି।

ଚୀନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ବେଲ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍ (ବିଆରଆଇ) ଚୀନ୍‌ ଯୋଗାଯୋଗ ନିର୍ମାଣ କମ୍ପାନୀ (ସିସିସିସି) ପରି କେତେକ ବୃହତ୍‌ ଭିତ୍ତିଭୂମି କମ୍ପାନୀକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛି । ଆଜି, ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ୟୁରୋପୀୟ, ଆମେରିକା, ଆଫ୍ରିକା, ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଭାଗରେ ସହାୟକ, ଶାଖା, ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏବଂ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଋଣ ଏବଂ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଗଭୀର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ସିଆରସିସିର କିଛି ସହାୟକ କମ୍ପାନୀକୁ ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରକୁ ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, ଚୀନ୍‌ର ବିଆରଆଇ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ଡ ବଜାର ଏସିଆ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାର କରୋନା କାରଣରୁ ବାଧା ଏବଂ ମନ୍ଥରତା ହେତୁ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଋଣ କ୍ଷମା କିମ୍ବା ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଚୀନ୍ ନିଜେ ନିଜକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି । ଚୀନ୍ ଆଉ ଏହି କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ ।

ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧ ଟ୍ରିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ବିଆରଆଇ କାହାଣୀ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଡୁଏଲ୍ ସର୍କୁଲାର ଯୋଜନା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନିତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ସମାନ କ୍ରମରେ ଚୀନ୍‌ ଘରୋଇ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୫୬୫ ବିଲିୟନ ଡଡ଼ଲାରର ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଆମେରିକା, ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ଚୀନ୍ ଉପରେ ବଏକଟ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରଠାରୁ ବିଆରଆଇର ପତନ ପ୍ରକୃତରେ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ରଣନୀତିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । ବିଆରଆଇର ପତନ ପରେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ବିଶ୍ୱ କ୍ରମାଙ୍କରେ ଚୀନ୍‌ର ଆଧିପତ୍ୟକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ “ଡୁଏଲ୍ ସର୍କୁଲେସନ୍” ଯୋଜନା ହେଉଛି ଏହାର ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *