ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚୀନ୍‌ର ସତର୍କବାଣୀ- ଉଇଗର ଉପରେ ଲେଖୁଥିବା ମୌଳବାଦୀମାନଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କର କିମ୍ବା ଏହାର ପରିଣାମ ଭୋଗିବ

ଜିକାଲି ପାକିସ୍ତାନରେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଘଟୁଛି ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାଲିକ ଚୀନ୍‌କୁ ଅସହଜ କରୁଛି । ଏହି ମାମଲା ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ସହିତ ଜଡ଼ିତ । ଚୀନ୍‌ର ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାରର କାହାଣୀ ନୂଆ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବଦା ଚୁପ୍ ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ମୌଳବାଦୀ ମୁସଲମାନମାନେ ଚୀନ୍‌ର ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ସହିତ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି।

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସକୁ ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ରେ ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କର ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ନକାରାତ୍ମକ ଭାବନା ବଢ଼ୁଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଧାର୍ମିକ ଭାବନା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଏହା ଉପରେ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିଜ ଦେଶରେ ଏଭଳି ସ୍ୱରକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାକୁ କହିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ପାକିସ୍ତାନ ଆରମ୍ଭରୁ ଇସ୍‌ଲାମକୁ ଏହାର ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଛି ଏବଂ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ଧାରଣାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଧାରଣା ତାଙ୍କ ନିଜ ବୈଦେଶିକ ନୀତିରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଚୀନ୍‌ର ଜିନଜିଆନ୍ ପ୍ରଦେଶରେ ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ବିଷୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଜାଣିଛି । ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଏକ ଶିବିରରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ନସବନ୍ଦୀ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ଗର୍ଭପାତ କରାଯାଉଛି । କରୋନା ବିସ୍ତାର ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନେ କାରଖାନାରେ ଦାସ ଭାବରେ କାମ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସାଧାରଣ ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନେ ଘରେ ଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ମୌଳିକ ପତ୍ରିକା ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଲେଖା ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଇଶାରାକ୍, ଅହଲ-ଇ-ହାଡିସ୍, ମୋହାଡିସ୍, ପାୟାମ, ଅଲ୍ ବୁରହାନ୍, ଅଲ୍ ଆଇଟେସମ୍, ଉସୱା ହାସନ, ଏବଂ ତାରଜୁମାନ ଉଲ୍ କୁରାନ ଭଳି ପତ୍ରିକା ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ଠାରୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଲେଖୁଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପତ୍ରିକାଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛନ୍ତି କାରଣ ଏହା କରୋନା କାରଣରୁ କୁଖ୍ୟାତତାକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରୁନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ପତ୍ରିକାଗୁଡ଼ିକ ହେତୁ ସେ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଇସ୍‌ଲାମ ଦେଶ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହୋଇପାରିବେ । ସେଥିପାଇଁ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏପରି ମାଗାଜିନ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

ଚୀନ୍ ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିସାରିଛି ଯେ ଏହା ନିଜ ଦେଶରେ ଇସ୍‌ଲାମ ସଂସ୍କୃତିର ଆବିର୍ଭାବ ଚାହୁଁନାହିଁ କାରଣ ଏହା ବହୁମୁଖୀ ସଂସ୍କୃତିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେନାହିଁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅଖଣ୍ଡତା ପାଇଁ ବିପଦ ବୋଲି ବିବେଚନା କରେ । ଅଧିକନ୍ତୁ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ସହିତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅସନ୍ତୋଷ ରହିଛି ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ସି. ଜିନପିଙ୍ଗ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାର ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଜିନଜିଆଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କର ଶେଷ ଦିନ, ୨ଟି ଉଇଗୁରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଙ୍କୁ ଆତ୍ମଘାତୀ ବୋମା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୮୦ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସମସ୍ତ ଘଟଣାରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର କୁସଂସ୍କାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାନ ଭାବରେ ନିଷ୍ଠୁର ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି, କାରଣ ଏହା ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ମୌଳବାଦୀଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ ପାଇଁ ବିରୋଧ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନର ମୌଳବାଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅନେକ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶକୁ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ କରିଛି ଏବଂ ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଧାର୍ମିକ ମୌଳବାଦୀମାନଙ୍କୁ ନିଷେଧ କରେ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ଚୀନ୍ ସହିତ ସମ୍ପର୍କରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ । ପାକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୈତିକ ୟୁନିଟରେ ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାର ଖବର ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ପାକିସ୍ତାନର ଗଳାରେ କଣ୍ଟାଭାବେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ।

Leave a Reply