ବିଏଲଏ ପାକ୍‌-ଚୀନ୍‌ ବନ୍ଧୁତ୍ୱରେ କଣ୍ଟା

ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଭାଇଚାରା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିପଦରେ ପଡିଛି ଏବଂ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ବିଏଲଏ) । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବିଏଲଏ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘକୁ ନେବାକୁ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଏକ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଚାପ ପକାଉଛି । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ଭୟ କରୁଛି ଯେ ଯଦି ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ମାମଲା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ଯାଏ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନର ଶୋଷଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ।

ବାସ୍ତବରେ, ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଗଠିତ ବିଏଲଏ ହେଉଛି ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଥିବା ବାଲୁଚି ଲୋକମାନଙ୍କର ଏକ ସଂଗଠନ । ପାକିସ୍ତାନ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ବିଏଲ୍ଏକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଜାତିସଂଘକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ନର୍ଭସ । ସେ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଜାତିସଂଘକୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଏହାକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟକରଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ । ଯଦି ଏହା ଘଟେ ତେବେ ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ପାକିସ୍ତାନଦ୍ୱାରା ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ । ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଏହି ମାମଲା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସମାଧାନ ହେଉ । କିନ୍ତୁ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମିଦ୍ୱାରା ବାରମ୍ବାର ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ଚୀନ୍ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି ସଂଗଠନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ଚୀନ୍‌ର ବହୁ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ପ୍ରକଳ୍ପ ସିପିଇସିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଚାଲିଥିବାରୁ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ଉପରେ ଚୀନ୍ ବିରକ୍ତ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ତାନ ଇକୋନୋମିକ୍ କରିଡ଼ର (ସିପିଇସି)ରେ ବେଜିଂ ୬୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରିଛି, ଯାହା ଚୀନ୍ ଅଧିକୃତ ଜିନଜିଆଙ୍ଗକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ଗ୍ୱାଦାର ବନ୍ଦର ସହିତ ସଂଯୋଗ କରେ । ଏହା ଏକ ରଣନୀତିକ ବିନିଯୋଗ ଯାହା ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ।

ଆରବ ସାଗର ଏବଂ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରାଧାନ୍ୟତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଗ୍ୱାଦର ବନ୍ଦର ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ନୌସେନା ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହି ବନ୍ଦର ସହଜରେ ଚୀନ୍‌କୁ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବ ।  ତେବେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ମୁକ୍ତି ସେନା ପାକିସ୍ତାନ ତଥା ଚୀନ୍ ଏବଂ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବିଏଲ୍ଏର ମାଜିଦ୍ ବ୍ରିଗେଡ୍ ଚୀନ୍‌ର ନାଗରିକ ତଥା ଚୀନ୍ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ବିଶେଷ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ।

ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ମୁକ୍ତି ସେନା କରାଚିରେ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ବିଏଲଏ ଦାୟୀ ବୋଲି କହିଥିଲା ​​ଏବଂ ବାଲୁଚ ଭୂମିରେ ଚୀନ୍ ସେନାର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ଉଦ୍ୟମକୁ ସେମାନେ ବରଦାସ୍ତ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ନିଃସନ୍ଦେହ, ସିପିଇସିର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହେଉଛି ଗ୍ୱାଦାର ବନ୍ଦର ଏବଂ ବାଲୁଚ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ବ୍ୟବହାର କରେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ସେମାନେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ଏବଂ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ହରାଇବେ । ଯଦି ଏହା ଜାରି ରହେ, ତେବେ ସେ ଦିନଟି ଅଧିକ ଦୂର ନୁହେଁ ଯେତେବେଳେ ବାହାର ଲୋକଙ୍କ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ନିଜର ପରିଚୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦମନ କରାଯିବ ।

ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଚୀନ୍ ବିଏଲ୍ଏର କ୍ରମାଗତ ଆକ୍ରମଣରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଏବଂ ତେଣୁ ଏହାର ‘ସମସ୍ତ ପାଣିପାଗ ସହଯୋଗୀ’ ପାକିସ୍ତାନ ବିଏଲ୍ଏ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କହୁଛି। ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ସିସିପି) ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଧମକ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି – ପାକିସ୍ତାନ ବିଏଲ୍ଏକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଘୋଷଣା କରୁଛି କିମ୍ବା ଚୀନ୍‌ର ନିବେଶକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।

ଏହା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡ଼ିଛି କାରଣ ଯଦି ଏହା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘକୁ ବିଏଲଏ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆଣିଥାଏ ତେବେ ବାଲୁଚ ବିଦ୍ରୋହୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବ । ଯଦି ସେ ବିଏଲଏ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ଭଳି ଜଣେ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯାହା ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଏକ ଖରାପ ଖବର ହେବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଋଣ ଜାଲରେ ନେଇ ତା’ର ଜମି ଜବରଦଖଲ କରେ ସେତେବେଳେ ଆହୁରି ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇପାରେ । ସିପିଇସିର ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଶେଷରେ ଚୀନ୍ ଇସ୍‌ଲାମାବାଦକୁ ଏତେ ଋଣ ଦେବ ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଏହାର ଜମି ଦେବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ।

ଏହା ସହ ଯଦି ବିଏଲ୍ଏ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରଖେ, ତେବେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ପାକିସ୍ତାନର ସିନ୍ଧ ଏବଂ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ପ୍ରଦେଶକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ଏବଂ ବିଏଲ୍ଏ ସହ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହି ଜମିକୁ ମୁକାବିଲା କରିବେ । ଚୀନ୍ ପୂର୍ବରୁ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଏହାର ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପନିବେଶ ସ୍ଥାପନ କରିପାରିବ।  ପାକିସ୍ତାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସାର୍ବଭୌମ ଦେଶ, କିନ୍ତୁ ବିଏଲ୍ଏର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଚାପ ରଣନୀତି ଶେଷରେ ଇସ୍‌ଲାମାବାଦର ନିଜ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହେବ କିମ୍ବା ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍‌ର ଉପନିବେଶ ହେବ ।

Leave a Reply