ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଧମକ ପରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସ୍ୱର ବଦଳିଲା- ‘ ଚୀନ୍‌ ଆମକୁ ତଥ୍ୟ ନ ଦେଇ ଧୋକ୍କା ଦେଇଛି’

ରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ମଧ୍ୟରେ ତୁତୁ ମେଁ ମେଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍‌ ନିଜର ଭୁଲ ଲୁଚାଇଛି ବୋଲି କହିବା ସହିତ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ବିଶ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଭଲ ହେବାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଆମେରିକାର ଅର୍ଥ ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ସତ ଓଗାଳିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସମାଲୋଚନା ପରେ ଏବଂ ଭାରତ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଏର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ହେବା ପରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ନିଜର ଭୁଲକୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ପୋଲ ଖୋଲିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଖବର ଅନୁସାରେ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିବା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ବର୍ତ୍ତମାନ କହୁଛି ଯେ ଚୀନ୍ କରୋନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାରେ ମନଇଚ୍ଛା ବିଳମ୍ବ କରୁଛି ଏବଂ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଭିତରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି ।  ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କର ଜେନେଟିକ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ୩ ସପ୍ତାହ ସମୟ ନେଇଥିବାବେଳେ ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଲ୍ୟାବରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବୈଠକ ଏବଂ ସାକ୍ଷାତକାରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚୀନ୍‌ଠାରୁ କରୋନା ସୂଚନାକୁ ଏହି ସଂଗଠନ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଆଣିପାରି ନାହିଁ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ୟୁଏନଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବୈଠକର ରେକର୍ଡିଂ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ ରୋଗୀ ଏବଂ ମାମଲା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ୨ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇଥିଲା ।  ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଅଧିକାରୀମାନେ ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରଂଶସା କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ । କେତେକ ଅଧିକାରୀ ଏପରିକି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସମାନ ସୂଚନା ଦେଉଛି ଯାହାକି ସରକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ୧୫ମିନିଟ୍ ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି ।

ଅର୍ଥାତ୍‌ ଚୀନ୍‌ର ଅସ୍ପଷ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଜାଣିଥିଲା, ତଥାପି ଚୀନ୍‌ର ଏହି ମନୋଭାବ ବିଷୟରେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ କହିନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ଏହି ସଂଗଠନ ଚୀନ୍‌ର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଚୀନ୍‌ ସଂଗଠନ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ନିଜର ଭୁଲ୍‌କୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଏବେ ଚୀନ୍‌ର ପୋଲ ଖୋଲୁଛି । ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ପରେ ଅନେକ ଥର ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ ।

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଥରେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓକୁ ଆମେ ଏତେ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲୁ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଆଜି ଚୀନର ଚାଟୁକାରିତା କରୁଛି । ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବୁ । ଏହା ଭଲ ଯେ ମୁଁ ଚୀନ୍ ସହିତ ତାଙ୍କର ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ପରାମର୍ଶକୁ ଶୁଣିଲି ନାହିଁ । ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଆମକୁ ଏପରି ଖରାପ ପରାମର୍ଶ କାହିଁକି ଦେଲା ? 

ଏହାପରେ ସେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓକୁ ଆମେରିକାରୁ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ପ୍ରାୟ ୪୫୦ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରକୁ ଅଟକାଇ ଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାଗୁଛି ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଜ୍ଞାନ ଆସୁଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ’ହନୁ ମଲାବେଳେ ସତ କହିଲା ଭଳି’ ସତ୍ୟ ବାହାର କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ବୁଝିବାକୁ ହେବ ଯେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ନିଜର ଭୁଲ୍‌କୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଛି ବୋଲି ଚୀନ୍ ଦାୟୀ କରୁଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ନୁହେଁ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ସମସ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ । ଯଦି ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର ପୋଲ ଖୋଲିଥାନ୍ତା, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଅବସ୍ଥା ଦେଖିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥାନ୍ତା ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥାନ୍ତେ । ଯେତେବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରଶଂସା ଜାରି ରଖିଥିଲା ।

ଆଜି ଯେତେବେଳେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର କୌଣସି ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ନାହିଁ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଚାଟୁକାର ବୋଲି ଅଭିଯୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି, ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ଭୁଲ୍‌କୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଚୀନ୍‌କୁ ଦାୟୀ କରୁଛି । ଅବଶ୍ୟ ଚୀନ୍ ସୂଚନା ଲୁଚାଇ ଏକ ଭୁଲ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଇୱାନ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓକୁ ଏହି ସଂକ୍ରାମକ ଭୂତାଣୁ ବିଷୟରେ କହିବାବେଳେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଏହାକୁ କାହିଁକି ଅଣଦେଖା କଲା ? ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓରୁ ସୂଚନା ଲୁଚାଉଥିଲା କି ?

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଭୁଲ୍‌କୁ ସେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଜରୁରୀ । ଆଜି ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଖୁଲାସା କରୁଛି, ଏହା ମଧ୍ୟ ଆସନ୍ତାକାଲି ନିଜର ଭୁଲ୍‌କୁ ସ୍ୱୀକାର କରିପାରେ କାରଣ ଏହା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଥି ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡ଼ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ହୋଇ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ତା’ର ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ଫେରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

 

Leave a Reply