କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମାମଲାରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଉଛି ଚୀନ୍‌

ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନର ମାଛ ବଜାରଠାରୁ ମାତ୍ର ୩୦୦ମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଚୀନ୍‌ର ଲାବୋରେଟୋରୀରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ସମଗ୍ର ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦାୟିତ୍ୱବାନ ସଂଗଠନ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ।

ରାମ ଯାଦବ 

ଇ ୫ ସୁଦ୍ଧା, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ‘ସାର୍ସ କୋଭ-୨’ ବିସ୍ତାର ବିଶ୍ୱରେ ୩୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛି ଏବଂ ୨.୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ନେଇଛି । ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଏହା ଏହି ଜୀବାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତିର ସତ୍ୟତାକୁ ଲୁଚାଇବା ସହ ବିଶ୍ୱକୁ ବୋକା ବନାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଚୀନ୍ ସରକାର ଏହାର ଲୋକ କିମ୍ବା ବିଦେଶୀମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଲଣ୍ଡନରେ ଥିବା ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ଏପ୍ରିଲ୍ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏକ ଖୋଲା ଚିଠିରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ ୱୁହାନର ଏକ ଲାବୋରେଟୋରୀରୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଲିକ୍ ହୋଇଛି ବୋଲି ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଭୁଲ୍ କହିଛି ।

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ କହୁଛି ଯେ ୱୁହାନର ଜଣାଶୁଣା ଜୈବିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଘୁଷୁରି ଏବଂ ବାଘରେ କରୋନା ପରିବାରର ବିଭିନ୍ନ ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବିକାଶ ବିଷୟରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଆସୁଥିଲା । ଲଣ୍ଡନର ଦୈନିକ ‘ଡେଲି ମେଲ୍’ ଲେଖିଛି ଯେ ‘କୋଭିଡ – ୧୯’ ନାମକ ଏକ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ମହାମାରୀ ଏହି ଲାବୋରେଟୋରୀରୁ ଚାରିଆଡ଼େ ବ୍ୟାପିଗଲା । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଚୀନ୍‌ର ଚେହେରାକୁ ଏତେ ଖରାପ କରିଦେଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଙ୍ଗ ୟି ତୁରନ୍ତ ବ୍ରିଟେନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡୋମିନିକ୍ ରାଏବଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାରର “କ୍ଷତିକାରକ” ରିପୋର୍ଟ ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବା ଉଚିତ।

ନୀରବତା ପାଇଁ ନୂତନ ସେନ୍‌ସରସିପ୍ ନିୟମ  

ଚୀନ୍ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ସାମ୍ବାଦିକ ନୁହଁନ୍ତି, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ନୂତନ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ବିସ୍ତାର ବିଷୟରେ କୌଣସି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସରକାର ନୂତନ ସେନ୍‌ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ସାର୍ସ କୋଭ-୨’ର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ବିସ୍ତାର ବିଷୟରେ ଚୀନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କ’ଣ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ଚୀନ୍ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରଥମେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବ । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସରକାରୀ ଅନୁମତି ବିନା ସେପରି କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ବିଶ୍ୱର ଜନମତ ପରି, ଚୀନ୍‌ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ୱୁହାନର ମାଛ ବଜାରରୁ ‘ସାର୍ସ କୋଭ-୨’ ଜୀବାଣୁ ବ୍ୟାପିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରାଣୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ବିକ୍ରି ହେଉଛନ୍ତି । ଜାନୁଆରୀ ୨୨ରେ, ଚୀନ୍‌ର ‘ପ୍ରତିରୋଧ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର’ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗାଓ ଫୁ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବଜାରରେ ଏକ ପଶୁ ମାଧ୍ୟମରେ ନୂତନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଗାଓ ଫୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା କିଛି ଲୋକ ଏହି ବଜାରରେ କାମ କରୁଥିଲେ କିମ୍ବା ସେଠାରେ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିଲେ । ୧୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ, ୱାଇ ଗୁଇଚିଆନ ନାମକ ଜଣେ ମହିଳା ୫୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ, ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ବିକ୍ରି କରି ଏହି ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ।

ମାଛ ବଜାର ଏକମାତ୍ର ଉତ୍ସ ନୁହେଁ

ଏହି ସମୟରେ, କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରମଣ ୧୭ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଜ୍ଞାନ-ପତ୍ରିକା ‘ବିଜ୍ଞାନ’ ନିକଟରେ ୱୁହାନରେ ଚୀନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ​​- ପ୍ରଥମ ୪୧ ସଂକ୍ରମିତ – ‘ୱୁହାନ୍, ୨୦୧୯ ରେ ଚୀନ୍‌ରେ ନୂତନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି ।’ ‘ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଅନୁଯାୟୀ,୪୧ସଂକ୍ରମିତ ୧୩ ଆରମ୍ଭରେ ମାଛ ବଜାର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନଥିଲା । ଆର୍ଟିକିଲ୍ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନେଇଛି ଯେ ଏହି ବଜାର ‘କୋଭିଡ୍ -୧୯’ ବିସ୍ଫୋରଣର ଏକମାତ୍ର ଉତ୍ସ ନୁହେଁ ।

ସେହିଦିନଠାରୁ, ୱୁହାନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିର ବାଦୁଡ଼ି ଅନୁସଂଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ମୁଖ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି । ଏହି ଲାବୋରେଟୋରୀ ପଶୁ ବଜାରଠାରୁ ମାତ୍ର ଶହେ ମିଟର ଦୂରରେ । ସେ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନେ ୨୦୦୨ ରେ ସାର୍ସ, ୨୦୧୨ ରେ ମର୍ସ ଏବଂ ୨୦୦୯ ରେ’ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ‘ବ୍ୟାପିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ବିସ୍ତାର କରାଯାଉଥିଲା । ଏହି ଲାବୋରେଟୋରୀର ମୁଖ୍ୟ ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ପ୍ରଫେସର ଜେଙ୍ଗ-ଲି ସି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ । ଲି ତାଙ୍କ ଲ୍ୟାବ ୱେବସାଇଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦଳ ଗତ ୧୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମେତ ବାଦୁଡ଼ିମ୍ୟାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅନେକ ନୂତନ ଜୀବାଣୁ ବା ଜୀବାଣୁ ଜନିତ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି।

ବାଦୁଡ଼ି ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଭାଇରସ୍ ଡାଟାବ୍ୟାଙ୍କ

ପ୍ରଫେସର ଶଶି ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ପାର୍ବତ୍ୟ ଗୁମ୍ଫାରେ ବାଦୁଡ଼ିର ବିଲାତି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ‘ସାଉଥ ଚୀନ୍‌ ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟ’ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବାଦୁଡ଼ିମ୍ୟାନଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ସେମାନେ ଚୀନ୍‌ର ୨୮ଟି ପ୍ରଦେଶର ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ପର୍ବତରେ ବୁଲାବୁଲି କରି ୱୁହାନରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ନିଜ ଶରୀରରେ ଜୀବାଣୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଡାଟାବେସ୍ ବାଦୁଡ଼ି ଭାଇରସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଖବରକାଗଜ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଡାଟାବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାର କରି – ଗତ ଡିସେମ୍ବର ଶେଷରେ ନୂତନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବା ମାତ୍ରେ – ସେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଜାଣିପାରିଲେ ଯେ ୟୂନାନ ପ୍ରଦେଶର ଏକ ବଣୁଆ ବାଦୁଡ଼ିର ଫଳାଫଳ ଏହି ନୂତନ ଜୀବାଣୁ, ଯାହାକୁ ସେ ନିଜେ ବିକଶିତ କରିଥିଲେ କେବଳ ତାଙ୍କ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେଲା । ନୂତନ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ୯୬ ପ୍ରତିଶତ ଜିନ୍ ଏବଂ ବାଦୁଡ଼ିରେ ମିଳୁଥିବା ମୂଳ ଜୀବାଣୁ ସମାନ ।

ପ୍ରଫେସର ଜେଙ୍ଗ-ଲି ସିଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ହେତୁ ୱୁହାନର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି ୭ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୦ରେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ସମସ୍ତ ଜିନୋମ (ଜେନେଟିକ୍ ଲିଙ୍କ୍) ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଆବଶ୍ୟକ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ (ସାମଗ୍ରୀ) ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ । ଚାଇନିଜମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଫେସର ଜେଙ୍ଗ-ଲି ସିଙ୍କର ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଶଂସା ବଦଳରେ ସେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସହିତ ନୂତନ ରୋଗ ‘କୋଭିଡ -୧୯’ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆରେ ପ୍ରଫେସର ଟିସି ତାଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମୋର ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ଶପଥ କରୁଛି ଯେ ଏହି (ଭାଇରସ୍) ଲାବୋରେଟୋରୀ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ।

 

 

 

 

 

 

 

ପ୍ରଫେସର ଜେଙ୍ଗ-ଲି ସି (ବାମ) । ୱୁହାନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି ।

ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଆଶଙ୍କା

ବ୍ରିଟେନର ‘ଡେଲି ମେଲ୍’ ଏହି କୌଶଳରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱୁହାନରେ ତାଙ୍କର ବହୁ ବର୍ଷର ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ପ୍ରଫେସର ଶଶି ଘୁଷୁରିମାନଙ୍କୁ ବାଦୁଡ଼ି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ପରୀକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ, ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସହିତ ଜଡ଼ିତ କିଛି ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ଘୁଷୁରୀର ରକ୍ତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥାଇ ପାରନ୍ତି ।

ଡେଲି ମେଲ ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର କିଛି ଅଂଶ, ଯାହାକୁ ‘ ସାର୍ସ କୋଭ-୨’ କୁହାଯାଏ, ଯାହାକି ଲାବୋରେଟୋରୀ ବାହାରେ ପହଞ୍ଚି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା । ‘କୋଭିଡ -୧୯’ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁଙ୍କର କ୍ରମର କ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ନୂତନ ରୋଗ ୱୁହାନଠାରୁ ଏକ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ୟୁନାନ ଗୁମ୍ଫାରେ ରହୁଥିବା ବାଦୁଡ଼ିମାନଙ୍କ ଜୀବାଣୁ ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି । ଚୀନ୍ ସରକାର ଏହି ସବୁ କଥାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ରିଟେନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଡାକି ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆପତ୍ତିକୁ ‘ଚୋର ବାଡ଼ିରେ ନଡ଼ା’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ ।

ବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକା ପରିବେଶ ପ୍ରବନ୍ଧ  

ୱୁହାନ୍‌ର ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ବାଦୁଡ଼ି ଭାଇରସ୍ ସହିତ ପରୀକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରବନ୍ଧ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇସାରିଛି । ବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକା ପ୍ରକୃତି ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୧୮ରେ ଚୀନ୍‌ର ଘୁଷୁରୀ ଚାଷରେ ଏପରି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଗୁମ୍ଫା ବାଦୁଡ଼ିର ନମୁନା ବିଲାତିରୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ନମୁନାରେ ମିଳୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନର ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଘୁଷୁରିର ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଏବଂ ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ ସହରର ଲାବୋରେଟୋରୀରେ କେବଳ ବାଦୁଡ଼ିମାନଙ୍କ ନୁହେଁ, ଜୀବାଣୁଙ୍କ କରୋନା ପରିବାର ସମେତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି । ଚୀନ୍ ସରକାର ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଏଡସ୍ ରୋଗ ‘ଏଚ୍’ ଜୀବାଣୁ, ‘ଜିକା’ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ‘ଇବୋଲା’ ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ସଂକ୍ରଣର ପୂର୍ବାନୁମାନ 

କ ବିଚିତ୍ର ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେ ଠିକ୍ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପ୍ରଫେସର ଜେଙ୍ଗ-ଲି ସିଙ୍କର ଏପରି ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଚୀନ୍‌ର ବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଏକ ନୂତନ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲା । ତାଙ୍କର ଜଣେ ସହକର୍ମୀ ଭାଇରସ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପେଙ୍ଗ୍ ଜୁଙ୍କ ସହ ମିଶି ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ବାଦୁଡ଼ିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିସ୍ତାରିତ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଶୀଘ୍ର ଚୀନ୍‌ରେ ଏକ ନୂତନ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରେ ବ୍ୟାପିପାରେ । ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧର ପ୍ରକାଶନ ତାରିଖ ଥିଲା ୨ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ । ଯଦି ଏହିପରି ଜୀବାଣୁ କାମ କରୁନଥିଲେ କିମ୍ବା ବିସ୍ତାର ହେବାର କୌଣସି କାରଣ ନଥିଲା, ତେବେ ପ୍ରଫେସର କାହିଁକି ଏବଂ କିପରି ଜେଙ୍ଗ-ଲି ସି ନିଜେ ଏହି ଗମ୍ଭୀର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ସେବା

ଆମେରିକାର ଦୈନିକ ‘ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟ’ର ଗୋପନୀୟ ରିପୋର୍ଟର ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କାରଣ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ନୂତନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ମହାମାରୀରେ ପରିଣତ ହେବ । ଜନୈକ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନର ଉଦ୍ଧୃତ କରି ଲେଖିଛି ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯେ ନୂତନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ – ‘ସାର୍ସ କୋଭ-୨’ ୱୁହାନର ମତ୍ସ୍ୟ ବଜାରରେ ଥିବା ୱୁହାନଙ୍କ ‘ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର’ରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଇପାରେ । କେବଳ ୩୦୦ ମିଟର ଦୂରରେ ଚୀନ୍‌ର ସେନ୍‌ସରର ଶିକାର ହେବା ପରେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଇଣ୍ଟରନେଟରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି ।

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗୁପ୍ତଚର ସେବା ଉପରେ ଚୀନ୍ ନଜର

ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ସେବା ‘ସିଆଇଏ’ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶର ଗୁପ୍ତଚର ସେବା ତଥା ସରକାରଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସିଥିବା ନୂତନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସାମରିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ନୁହେଁ, ବରଂ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ଏବଂ କ୍ଷତିର ଦାୟୀତ୍ୱ ଚୀନ୍ ଉପରେ ରହିଛି । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାରିସ ପାନଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶର ନେତା ସମଗ୍ର ଏପିସୋଡ଼ର ନିରପେକ୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏପ୍ରିଲ ୨୮ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ କିରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସରକାର କିପରି ଦାୟୀ ହୋଇପାରିବ ? ସେଠାରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର (ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେବାକୁ) ହେବ, କିନ୍ତୁ ଏହା କେତେ ବଡ଼ ହେବ ସେ କହି ନାହାଁନ୍ତି । ବ୍ରିଟିଶ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ହେନେରୀ ଜ୍ୟାକସନ ସୋସାଇଟି ହିସାବ କରିଛି ଯେ ‘ଜି -୭’ ନାମକ ଦେଶ ପାଇଁ କେବଳ ଚୀନ୍ ଚାରି ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି । ସେଠାରେ ଥିବା ୧୫ ଜଣ କନେଷ୍ଟବଳ ସାଂସଦ ସେମାନଙ୍କ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ମହାମାରୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଯେପରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ନିୟମକୁ ଅବମାନନା କରିଛି, ତାହା ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଛି ।

ଜର୍ମାନୀର ନୀରବତା

ଜର୍ମାନୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସରକାର କିମ୍ବା କୌଣସି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି କ୍ଷତିପୂରଣ କହି ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦେଶର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଦୈନିକ ‘ବିଲ୍ଡ ସାଇଟଙ୍ଗ’ ଜର୍ମାନୀ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରିଛି । ଏହା ଉପରେ ଜର୍ମାନୀର ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ତୁରନ୍ତ ବିଲଡ଼ର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଏକ ଖୋଲା ବିରୋଧ ପତ୍ର ଲେଖିଥିଲେ । ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିଦେଶରେ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯେ ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମାଗୁଛି ।

ଚୀନ୍ କୌଣସି କ୍ଷତିପୂରଣ କିମ୍ବା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ନାହିଁ

ଚୀନ୍କୁ କୌଣସି ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ୟେଲ ୟୁନିଭରସିଟିର ଆଇନ ପ୍ରଫେସର ଷ୍ଟିଫେନ୍ କାର୍ଟରଙ୍କ ସମେତ ଆମେରିକାର ଅନେକ ଆଇନଜୀବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ଚୀନ୍ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଅସମାନତା ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ “ଏହି ନୀତିକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ” । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥା ତିଆରି କରୁଥିବା ଏବଂ ପାଳନ କରୁଥିବା ପ୍ରମୁଖ ସଂସ୍ଥା ଚୀନ୍ କୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭେଟୋ କରିବାର ଅଧିକାର ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ପାସ୍ କରିବେ ନାହିଁ । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୈତିକ ବୈଠକ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିପାରନ୍ତି ।

 ଚୀନ୍‌ର ଅଭୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଭୂମିକା

ଚୀନ୍‌ର ଏହି ମନୋରମ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ । ୧୯୫୦ ମସିହାରେ, ଆମେରିକା ଏବଂ ୧୯୫୫ରେ ତତ୍କାଳୀନ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ପାଇପାରିବେ । ନେହେରୁଜୀ କହିଛନ୍ତି, ନା, ଚୀନ୍ ଭାରତ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଯୋଗ୍ୟ । ଚୀନ୍ ସେତେବେଳେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ ସେ ନଭେମ୍ବର ୧୯୭୧ରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସଦସ୍ୟତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସ୍ଥାୟୀ ଆସନ ପାଇଥିଲେ । ନେହେରୁଙ୍କ ଆଦର୍ଶବାଦ କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଲଟିଛି, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ହେଉଛି ।

ସୌଜନ୍ୟ-ସତ୍ୟାଗ୍ରହ.ସ୍କ୍ରଲ.ଇନ୍‌

Leave a Reply