“ଅଧା ତାଜିକିସ୍ତାନ ଆମର”, ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ଏବଂ ହିମାଳୟ ପରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ଉପରେ ନଜର

ଚୀନ୍‌ର ସଲାମୀ ସ୍ଲାଇସିଂ ନୀତିର ତାଜିକିସ୍ତାନ ନୂଆ ଶିକାର ହୋଇଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ତାଜିକିସ୍ତାନର ପାମିର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦାବି କରିଛି, ଯାହା ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି । ଏହା କରି ବେଜିଂ ପୁଣିଥରେ ଏହାର ଉପନିବେଶିକ ମାନସିକତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛି । ତାଜିକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଯାହା ଆରମ୍ଭରୁ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭାବରେ ରହିଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଯେପରି ତାଜିକିସ୍ତାନର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶରୁ ଅଧିକ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦାବି କରିଛି, ଏହା ମଧ୍ୟ ଏସିଆକୁ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିପାରେ ।

ସମ୍ପ୍ରତି ଚୀନ୍‌ ଅନେକ ମିଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲ ଚୀନ୍‌ ଐତିହାସିକ ଚୋ ୟାଓ ଲୁଙ୍କଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଏକ ଲେଖା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ତାଜିକିସ୍ତାନ (ତାଜିକିସ୍ତାନ) ବର୍ତ୍ତମାନ ହଜିଯାଇଥିବା ଜମିକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଫେରାଇ ଦେବ । ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ ସମଗ୍ର ପାମିର ଅଞ୍ଚଳ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ରୁଷର ଚାପରେ ଏହାକୁ ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିଲା।


ୟାଓ ଲୁ ତାଙ୍କ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୦ରେ ଚୀନ୍ ପାମିରର ଏକ ଭୂମିବର୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ଫେରାଇ ନେଇଛି । ତାଙ୍କର ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିଲା ୨୦୧୧ଚୁକ୍ତିନାମା ଯେଉଁଥିରେ ଋଣ ଭାରରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ତାଜିକିସ୍ତାନକୁ ବିବାଦୀୟ ଜମିର ୧୧୫୮ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଚୀନ୍ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଏହି ନୀତି ବ୍ୟବହାର କରି ତାଜିକିସ୍ତାନର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଜମି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ଯଦିଓ ଚୀନ୍ ସମଗ୍ର ପାମିର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକଭାବେ ଦାବି କରିନାହିଁ, ଚୀନ୍ ପ୍ରଶାସନର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଜମି ଦଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏହିପରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଦୁଇ ଟଙ୍କାର ସିସିପି ଛାପ ଐତିହାସିକ ଚୀନ୍‌ର ଭୂମି ବର୍ଗ ବିଷୟରେ ଏକ ଖୋଲା ମିଛ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଯାହା ଚୀନ୍‌ କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନେ ଅତି ସହଜରେ ପ୍ରକାଶ କରି ତା’ପରେ ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ହାତବାନ୍ଧି ବସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଜିକିସ୍ତାନ ନାହିଁ ଏବଂ ବେଜିଂକୁ ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ନୀତିଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ସାଧାରଣତଃ ଚୀନ୍ ସମର୍ଥକ ଥିବା ତାଜିକିସ୍ତାନକୁ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ନୀତି ଆପଣାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଯେହେତୁ ୟୁଏସ୍, ୟୁଏଇ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ବିଶେଷ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉ ନାହିଁ, ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଚୀନ୍‌ର ଋଣରେ ତାଜିକିସ୍ତାନ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଏହି ଦେଶ ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରାୟ ୧.୨ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ଋଣ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ବେଜିଂର ଔପନିବେଶିକ ମାନସିକତା ହେତୁ ତାଜିକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି।

ଚୀନ୍‌ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ କେବଳ ତାଜିକିସ୍ତାନ ନୁହେଁ, ଚୀନ୍‌ର ଦାବିରେ ପୂର୍ବରୁ ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଏହି ନୀତି ବିରୋଧରେ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ମସ୍କୋ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏସିଆକୁ ନିଜର ଗଡ଼ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କାରଣ ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ସୋଭିଏତ୍‌ ସଂଘର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ବଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରଭାବଦ୍ୱାରା ରୁଷ ଅଧିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେହୁଏ । ସେଥିପାଇଁ ରୁଷ ଚୀନ୍‌କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍ ପ୍ରଶାସନର ଅପମାନ ବନ୍ଦ ନହୁଏ ତେବେ ଚୀନ୍ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଲେ ଏହାର ପରିଣାମ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଋଣ ସଙ୍କଟରେ ଫସି ରହିଲେ ସେମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କିଛି ନୁହେଁ । ତାଜିକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଚୀନ୍ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ନିଜର ଦାବି କରୁଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍ ପ୍ରଶାସନର ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେତେ ଦୂର ସ୍ୱଚ୍ଛ ।

ଯଦି ଚୀନ୍ ଏହାର ନୀତିରେ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସହଜ ଉପାୟ ପାଇବ, ଯାହା ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ଶକ୍ତିମାନେ ଟିକେ ବିଳମ୍ବ ନକରି ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଗ ଭାଗ ଖୋଲିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ଶକ୍ତି ନିଜର ବର୍ବରତା ସହିତ ବିଶ୍ୱକୁ କଳଙ୍କିତ କରିପାରିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply