ସିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍ ଏକ ‘ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ’ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଆପଣାଇଛି – ରିପୋର୍ଟ

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବେଜିଂ ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାକୁ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ବିଶ୍ୱାସ ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଶାନ୍ତିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଏଲଏସି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ରୋକିବାରୁ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି । 

ମେରିକା କଂଗ୍ରେସଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଏକ ଆୟୋଗ ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ପ୍ରତି ଏକ ‘ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ’ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଆପଣାଇଛି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଉଦ୍ୟମକୁ ରୋକିଛି ।

ଗତ ସାତ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ୧୫ଜୁନ୍ ଦିନ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ ହେବା ପରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ।

ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସମୀକ୍ଷା ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଚୀନ୍ (ସିସିପି) ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବେଜିଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଆପଣାଇଛି । ୨୦୧୩ ପରଠାରୁ ଚୀନ୍‌ର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଲଏସି) ରେ ଭାରତ ସହିତ ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରମୁଖ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବେଜିଂ ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାକୁ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିଥିଲେ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ବିଶ୍ୱାସ ଗଠନ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଶାନ୍ତିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଏଲଏସିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଉଦ୍ୟମକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା ।

ଆୟୋଗର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ଦଳ ସହିତ ନୀତି ବିଶ୍ଳେଷକ ୱିଲ୍ ଗ୍ରୀନ୍‌ଙ୍କ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଦେଶ ସହ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କକୁ ଚୀନ୍ ସରକାର ଭୟଭୀତ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏଥିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସି ୨୦୧୨ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଅନେକ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟି ବେଜିଂ ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପାରସ୍ପରିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସଂଘର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୩ ପୂର୍ବରୁ ସୀମାରେ ଶେଷ ପ୍ରମୁଖ ମୁହାଁମୁହିଁ ୧୯୮୭ରେ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଯୋଗ କରାଯାଇଛି, “୨୦୨୦ ସଂଘର୍ଷ ହେଉଛି ବେଜିଂର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ଫଳାଫଳ । ଏହି ସଂଘର୍ଷ ଏପରି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ବେଜିଂ ତାଇୱାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଚୀନ୍ ସାଗର ଭଳି ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ନିଜର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱର ଦାବିକୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି ।”

Leave a Reply