କରୋନା ଆଳରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ବଡ଼ ଖବର : ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବାରୁ ୮୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅପରାଧି ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,(ଓଟି): ଅଜ୍ଞାତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ  ଆଲରେ ଦେଶର ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଖବର ଲୁଛିଯାଉଛି । ଯାହା ଫଳରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍‌ ଶାହା ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ସିଏଏ ବିରାଧରେ ଯେଉଁମାନେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରି ନରସଂହାର ଭିଆଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦାୟ ୮୦୨ ଗିରଫ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେବେଠାରୁ ଅଜ୍ଞାତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଭାରତକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି ଏବଂ ଗତ ମାସରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ତାଲା ପକାଇବା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା- ପ୍ରଥମେ, ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଏକ ବୃହତ୍ ପ୍ରବାସୀ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରିଥିଲା, କାରଣ ଏକ ଅପାରଗ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଯେଉଁମାନେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ନିଜ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

କିଛିଦିନ ପରେ, ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଆଲାମି ମାର୍କାଜ ବଙ୍ଗଳାୱାଲୀ ମସଜିଦ୍‌ରେ ଏକ ଧାର୍ମିକ ସମାବେଶର ପ୍ରଭାବକୁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଭୋଗୁଛି । ଅଜ୍ଞାତ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାପରେ ତବଲିଗି ଜମାତର ମନୋମୁଖୀ ଦେଶ ବିରୋଧି କାରବାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆଗରେ ବାହାରିଥିଲା । ​​ଏଥି ଧର୍ମ ସମ୍ମିଳନୀରେ ତବଲିଗି ନେଟୱାର୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ୮୦୦- ପ୍ରଚାରକ ଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ, ଅବଶ୍ୟ, କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ମଧ୍ୟରେ ଶାହିନ୍‌ବାଗ ଆନ୍ଦୋଳନର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥିଲା ​​। ଦୁଇ ମାସ ତଳେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଘଟିଥିବା ମାରାତ୍ମକ ଦଙ୍ଗା ଯାହା ୫୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ଆଇବି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଙ୍କିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଦେହରେ ଏକାଧିକ ଛୁରୀ ମାରିବା ବ୍ୟତୀତ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କନଷ୍ଟେବଳ ରତନ ଲାଲଙ୍କ ଛାତିରେ ମଧ୍ୟ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା ।

ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ସମସ୍ତ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଏବଂ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ମଧ୍ୟରେ, ବିଭାଗରୁ କିଛି ଦଳ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର କ୍ରାଇମ ଶାଖା ହୋଇଥିବାରୁ ବିଭାଗର କିଛି ଟିମ୍ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ କ୍ୟାମ୍ପ ଅଫିସ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଫେବୃଆରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀକୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ସହ ଜଡିତ ଗିରଫଦାରୀରେ ମନ୍ଥର ଗତି ଘଟିଥିଲା, କାରଣ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଦଳମାନେ ଦଙ୍ଗାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ଅର୍ଥାତ୍ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିନଥିଲେ ।

ତେବେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ଦଙ୍ଗା ଘଟଣାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଗିରଫଦାରୀକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ । ଏକ ସୂତ୍ର କହିଛି, ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଜେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ସେତେବେଳେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏକ ବୈଠକ ଡକାଇ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ରଣନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ଘଟଣାର ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଚରାଯାଇଥିଲା  ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କମିଶନର ଏସ୍.ଏନ୍ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିଲା ଯେ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି ପୋଲିସ ଗିରଫଦାରୀ ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ (ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ସହ ଜଡ଼ିତ)।

ତଦନ୍ତକାରୀ ଦଳକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ତଦନ୍ତ  ଏବଂ ଗିରଫଦାରୀ ସହିତ ଜାରି ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଗତ ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦାୟ ୮୦୨ ଗିରଫ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚ ୧୮୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ ୪୨ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ଗିରଫ କରିଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ୬୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ଏହି ଗିରଫଦାରୀବେଳେ ପୋଲିସ ସମସ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛି । ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ସେମାନଙ୍କୁ (ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ) ସବୁବେଳେ ତାପମାତ୍ରା ମାପ ବନ୍ଧୁକ ବହନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଏ । ସନ୍ଦିଗ୍ଧମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପରେ ଦଳ ସେମାନଙ୍କୁ ମାସ୍କ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର ଯୋଗାଇ ଦଆଯାଉଛି ।  ସେମାନଙ୍କୁ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ”

ନିକଟରେ ଆଇବି କର୍ମଚାରୀ ଅଙ୍କିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦୟ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସମ୍ବଲ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା।

ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ଜାରି ରହିଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ଆଇନର କଠୋରତାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତେ, କାରଣ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାମଲା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ – ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା, ତବଲିଗି ଜମାତ ଦେଶ ବିରୋଧି କାମକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା, ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମର୍କାଜ ନିର୍ମାଣରେ ଅବୈଧତା ଏବଂ ପଳାତକ ମୌଲାନା ସାଦଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି କାମ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଅମିତ ଶାହା କ୍ରମାଗତଭାବେ ଦିଲ୍ଲୀଦଙ୍ଗା ଘଟଣାର ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ । ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କୁ ଖୋଲାରେ ନ ବୁଲିବାକୁ ନଦେବାକୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.