ଚୀନ୍‌କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଏସିଆକୁ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ବାହାନ ପଠାଇବ

ଚୀନ୍‌କୁ ହଂକଂ ଉପରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବ୍ରିଟେନ ରୟାଲ୍ ନୈସେନାର ବୃହତ୍ତମ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଏଚ୍ଏମ୍ଏସ୍ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ନିକଟପୂର୍ଣ୍ଣ ଜାହାଜରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି।  

ଚୀନ୍‌କୁ ହଂକଂ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବ୍ରିଟେନ ରୟାଲ୍ ନୌସେନାର ବୃହତ୍ତମ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଏଚ୍ଏମ୍ଏସ୍ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ନିକଟପୂର୍ଣ୍ଣ ଜାହାଜରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଜାରି ରହିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଆମେରିକା ଏବଂ ଜାପାନ ବାହିନୀ ସହିତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରିବେ ।

ଏହି ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ବ୍ରିଟିଶ ଜାହାଜରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ  

ଷ୍ଟାଇକର୍ ଗ୍ରୁପ୍ ରେ ଏଫ-୩୫ବି ବଜ୍ର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଦୁଇଟି ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନ୍, ଚୋରି ଯୁଦ୍ଧବିମାନ, ଦୁଇଟି ଟାଇପ୍ ୪୫ ଶ୍ରେଣୀ ବିନାଶକାରୀ, ଦୁଇଟି ଟାଇପ୍ ୨୩ ଫିଗ୍ରେଟ୍, ଦୁଇଟି ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟରର ଏକ ଜାହାଜ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ନିକଟରେ ଏହାର ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତାକୁ ଆହୁରି ଗଭୀର କରିପାରେ । ଏଥି ସହିତ ଏକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ କାନାଡାକୁ ମଧ୍ୟ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ସ୍ତରରେ ରହିଛି ।

ଚୀନ୍‌ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଏସିଆକୁ ସୈନ୍ୟ ପଠାଉଛି  

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାରର ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ବିପଦକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଏସିଆକୁ ସୈନ୍ୟ ପଠାଉଛି । ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏସୀୟ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା, କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ସୁଏଜ୍ କେନାଲ ନିକଟରେ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ନିୟୋଜିତ କରି ଚୀନ୍‌କୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟେନର ତିନି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବେନ ୱାଲେସ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସମାପ୍ତ ହେଲେ ବିଶ୍ୱରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ, ବିବାଦ ଏବଂ ଲଢ଼େଇ ହେବ ।

ବ୍ରିଟେନ ରୟାଲ ନୌସେନା ନିୟୋଜିତ କରିବ   

ବ୍ରିଟିଶ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ବୈଠକରେ ଚୀନ୍‌ର ବିପଦ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ବ୍ରିଟେନରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ପୁନଃ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ତାଇୱାନ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଜାପାନ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବ । ବ୍ରିଟେନର ରୟାଲ୍ ନୌସେନା ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ସୁଏଜ୍ କେନାଲର ପୂର୍ବରେ କିଛି ହଜାର କମାଣ୍ଡୋ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ କରୁଛି । ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଏମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇପାରିବ । ସୁଏଜ୍ କେନାଲ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ମାର୍ଗ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ବହୁ ସାମଗ୍ରୀ ଏହି ମାର୍ଗ ଦେଇ ୟୁରୋପକୁ ଯାଉଛି ।

ବ୍ରିଟେନ ଚୀନ୍‌ର ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ହୁୱେଇ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି  

ହଂକଂ ଉପରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନ ଚୀନ୍‌ର ହୁୱେଇକୁ ୫-ଜି ନେଟୱାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଛି । ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ୫-ଜି ନେଟୱାର୍କରୁ ସମସ୍ତ ହୁୱେଇ ଉପକରଣ ହଟାଇବାକୁ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ସମସ୍ତ ହୁୱେଇ ଡିଭାଇସକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିଲା । ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଏକ ବୈଠକ ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଦେଶରେ ୫-ଜି ନେଟୱାର୍କ ନିର୍ମାଣରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀର ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ହୁୱେଇ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ବ୍ରିଟେନ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଥିଲା  

ଜୁନ୍ ଆରମ୍ଭରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲଣ୍ଡନ ସ୍ଥିତ ଏଚଏସବିସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଜରିଆରେ ଚୀନ୍ ବ୍ରିଟେନ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ ବ୍ରିଟେନର ବ୍ୟାଙ୍କ ହଂକଂ ଏବଂ ସାଂଘାଇ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କର୍ପୋରେସନ (ଏଚଏସବିସି) କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛି । ଏହା କହିଛି ଯେ ଯଦି ବ୍ରିଟେନ ହୁୱେଇକୁ ଏହାର ୫-ଜି ନେଟୱାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ, ତେବେ ବ୍ରିଟେନରେ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିବ ।

Leave a Reply