Advertisements

“ଚୀନ୍‌ ବଏକଟ୍ ଅଭିଯାନ ସଫଳ ହୋଇଯିବ”, ଭାରତରେ ଉପସ୍ଥିତ ଚୀନ୍‌ ଭକ୍ତମାନଙ୍କର କାନ୍ଦିବା ଆରମ୍ଭ

ବେଳେବେଳେ କିଛିଲୋକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଇତିହାସକୁ ଦେଖି, ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଥରେ ନିଶ୍ଚୟ କହିଥିବେ, “ଯେତେବେଳେ ଏପରି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା କ’ଣ” । ଯେତେବେଳେ ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲିରେ ଚୀନ୍‌ର ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା ପରେ, ଭାରତର ଲୋକମାନେ ଚୀନ୍‌କୁ ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି କଠିନ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଦେଶରେ କିଛି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆଉଟ୍‌ଲୁକ୍‌ରେ ଥିବା ଏହି ଆର୍ଟିକିଲକୁ ଦେଖନ୍ତୁ, ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ କରିବା ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ । ଏହି ଶୀର୍ଷକରୁ ନିଜେ, ଆପଣ ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଆଉଟ୍‌ଲୁକ୍ ପ୍ରକୃତରେ କିପରି, “ବଏକଟ୍ ଚୀନ୍‌ ବାସ୍ତବବାଦୀ ନୁହେଁ – ଭାରତ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ” ଲେଖା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଆରମ୍ଭ ମାତ୍ର । ଦେଶରେ ଅନେକ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ ଅଛି ଯାହା ଭାରତର ଖାଇ ଭାରତର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଲଜିକାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯିଏ କି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାରେ ଭାରତର ସ୍ୱପ୍ନ କିପରି ଏକ ପ୍ରତାରଣା, ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ବଢ଼ୁଥିବା ‘ପ୍ରାଧାନ୍ୟ’ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ଭାରତ ଅସମର୍ଥ ବୋଲି ଆଉଟ୍‌ଲୁକ୍ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ଦର୍ଶାଇଛି । ଲଜିକାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ବଏକଟ୍ ଚୀନ୍‌ର ଡିଲ୍ ଭାରତକୁ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନିମ୍ନମାନର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ଥରେ ମଧ୍ୟ କହିବେ, ଆପଣ ଏପରି ନିମ୍ନ ମାନସିତାକୁ କେଉଁଠୁ ଆଣିବେ ?

ବର୍ତ୍ତମାନ କଥା ହେଉଛି ଭାରତକୁ ନିଚା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଦି ୱାୟାର ପଛରେ ପଡ଼ିଯିବ, ଏହା ହୋଇପାରେ କି ? ଚୀନ୍‌କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ଦି ୱାୟାର ତାର ଆର୍ଟିକିଲରେ କୌଣସି ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିନାହିଁ ଏବଂ ଭାରତକୁ ପଛୁଆ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି । ଦି ୱାୟାର ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଗୀଦାରୀ ହେଉଛି ଚୀନ୍, ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦନରେ କୌଣସି ଗୁଣ କିମ୍ବା ଉପଯୁକ୍ତ ସାମର୍ଥ୍ୟ ନଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବା ମୂର୍ଖାମୀ ହେବ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଚୀନ୍‌ କିପରି ଭାରତର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରେ ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ବଏକଟ୍‌କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏହାର ପାଦ କୁରାଢ଼ି ମାରିବା ଭଳି ହେବ ବୋଲି ଦି ୱାୟାର ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ ୱାୟାର ଏଚସିକ୍ୟୁକୁ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି, ଯାହାର କଞ୍ଚାମାଲ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସୁଛି । ବୋଧହୁଏ ‘ଦି ଓୟାର’ ଜାଣିଶୁଣି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅଣଦେଖା କରିଛି ।

ସମ୍ପ୍ରତି ଭାରତ ସରକାର ଏହାର କେତେକ ମୂଳ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ଇଣ୍ଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଉତ୍ପାଦନରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଦିଗକୁ ଗତି କରି ସେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏପିଆଇ କିମ୍ବା ସକ୍ରିୟ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଉପାଦାନ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରୁ ଅନେକ ଔଷଧ ତିଆରି କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଭାରତ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବ । ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିପାରନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ କଥା ବିଜନେସ୍ ଇନସାଇଡ଼ର୍ ରିପୋର୍ଟରୁ ବାହାରିଛି । ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ, ବିଜନେସ୍ ଇନସାଇଡ଼ର୍ ଚୀନ୍‌ର ବଏକଟ୍‌କୁ ପରିହାସ କରି କହିଛି ଯେ ଏହା କହିବା ବହୁତ ସହଜ, କିନ୍ତୁ କରିବା ମଧ୍ୟ ସେତିକି କଠିନ । ଯଦି ଭାରତ ବଏକଟ୍‌ ଚୀନ୍‌ର ଭାବନାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ, ତେବେ ଏହା ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର କାରଣ ହୋଇପାରେ   । ଏହି କାରଣରୁ ସେତେବେଳେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍, ଏସି ଏବଂ ଗାଡ଼ି ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯିବ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଏହି ପୋର୍ଟାଲଗୁଡ଼ିକ ଭାରତର ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ଅପେକ୍ଷା ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆନନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ, ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଏହି ସାଇଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକର ଯେତେ ନିନ୍ଦା କଲେ ବି କମ୍ ହେବ

ଏହିପରି ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା ଭଳି ଭାରତ କେବେ ବି ବାହ୍ୟ ଆକ୍ରମଣକୁ ଭୟ କରିନାହିଁ । ଏହି ପୋର୍ଟାଲଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିବା ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ମୁଖପାତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଭିନ୍ନ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖାଯାଉନାହିଁ । ଯଦି କୌଣସି ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ହେଉଛି ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଚୀନ୍‌ରେ ରହି ଚୀନ୍‌ ପାଇଁ କାମ କରେ ଏବଂ ଦି ୱାୟାର, ଦି ଲଜିକାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଭଳି ପୋର୍ଟାଲ୍ ଭାରତରେ ଚୀନ୍‌ ଗାଥେ ଗାଇଥାନ୍ତି ।

Advertisements

Leave a Reply