Advertisements

ତବଲିଗୀ ଜମାତରେ ଯୋଗଦେବା ନେଇ ୨୨୦୦ ବିଦେଶୀଙ୍କ ଉପରେ ୧୦ ବର୍ଷର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

  •  ତବଲିଗୀ ଜମାତର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡ଼ିତ ୨୨୦୦ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ଭାରତ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ସରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧ କରି ଦେଇଛନ୍ତି
  • ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି
  •  ତବଲିଗୀ ଏକ ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିସା ନେଇ ଭାରତ ଆସିବା ପରେ ଜମାତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ଭିସା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ମାମଲା ଋଜ୍ଜୁ

ଭାରତ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସା ଉପରେ ଭାରତକୁ ଆସୁଥିବା ଏବଂ ତବଲିଗି ଜାମାତର ଧାର୍ମିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗଦେବା ବିରୋଧରେ ୨୨୦୦ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସରକାର କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବିଦେଶୀମାନଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ୧୦ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନାଗରିକମାନେ ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତ ଆସିପାରିବେ ନାହିଁ । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନାଗରିକମାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସା ନେଇ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ତବଲିଗି ଜାମାତର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡ଼ିତ ଥିଲେ । ଭିସା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଏହି ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ  ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ୨୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ବିଦେଶୀ ତବଲିଗୀ ଜମାତର ସଦସ୍ୟ, ଯେଉଁମାନେ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସା ଉପରେ ସାରା ଦେଶରେ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ଏହି ଦେଶର ନାଗରିକ ଅଛନ୍ତି  

ସୂଚନାନୁସାରେ, ୨୨୦୦ ବିଦେଶୀ କଳା ତାଲିକାରେ ମାଲି, ନାଇଜେରିଆ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, କେନିଆ, ଜିବୁଟି, ତାଞ୍ଜାନିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ମିଆଁମାର, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ବାଂଲାଦେଶ, ୟୁକେ (ଓସିଆଇ କାର୍ଡ଼ ଧାରକ) ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ନେପାଳର ନାଗରିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି।

ଏହିପରି ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ରାଜ୍‌ ଖୋଲିଥିଲା  

ବାସ୍ତବରେ, କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଧାର୍ମିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମର୍କାଜରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ଧାର୍ମିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଜଡ଼ିତ କିଛି ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଲା ଏବଂ କିଛି ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ସେତେବେଳେ ତବଲିଗୀ ଜମାତର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା ।

ଏକାସାଙ୍ଗରେ ବିଦେଶରୁ ଜମାତରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆସୁଥିବା ନାଗରିକଙ୍କ କୌଶଳ ମଧ୍ୟ ଧରାପଡ଼ିଛି । କିଛି ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ତବଲିଗୀ ଜାମାତ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ଧରାପଡ଼ିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା, ସମସ୍ତ ଜମାତଙ୍କଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ବିଦେଶୀ ନାଗରିକମାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସା ନେଇ ଭାରତକୁ ଆସି ଏଠାରେ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା ।

ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ବିଦେଶୀ ଲୋକମାନେ ତବଲିଗୀ ଜାମାତର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲେ । ତେଲେଙ୍ଗାନାର ବିଭିନ୍ନ ମସ୍‌ଜିଦରୁ ୟୁପି-ବିହାର ଏବଂ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭୦୦ରୁ ଅଧିକ ବିଦେଶୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିସା ନେଇ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ ।

ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମାର୍କାଜରେ ୨୧୬ ଜଣ ବିଦେଶୀ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୧୩ ଜଣ, ରାଞ୍ଚି ମସ୍‌ଜିଦରେ ୩୦ ଜଣ, ପାଟନା ମସ୍‌ଜିଦରେ ୧୦ ଜଣ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୧ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଦେଶୀ ଭାରତର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ତବଲିଗୀ ଜମାତର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଆସିଥିଲେ ।

 

 

Advertisements

Leave a Reply