କଂଗ୍ରେସକୁ ଅନ୍ତ କରିଥିବା ବିଜେପିର ଟାର୍ଗେଟରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ

 କଂଗ୍ରେସ ଏହାର ସମସ୍ତ ଧ୍ୟାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀତ କରିଥିବାବେଳେ ମୋଦୀ-ଶାହାଙ୍କ ବିଜେପି ମମତାଙ୍କ ବଙ୍ଗଳା, ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା, କେସିଆରଙ୍କ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଜଗନ୍‌ଙ୍କ ଆନ୍ଧ୍ର ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି ।

ଡି.କେ ସିଂ 

ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ସହ କ’ଣ ଅଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱ ତାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ୁ ନାହାଁନ୍ତି ?  ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ଏହାର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡ ଖେଳାଉଛନ୍ତି । ସର୍ବଶେଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତାଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟତାର ଶିଖରରେ ଅଛନ୍ତି ।

କିଛିଲୋକଙ୍କ ମତରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ହରିୟାଣା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିକୁ ମିଳିଥିବା ଝଟ୍‌କା ଅମିତ ଶାହା ବିପଦକୁ ସମ୍ମୁଖୀନ ନ ହେବା ପାଇଁ ପଥ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ପୁନର୍ବାର ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ୨୦୧୫ ଭଳି ଏକ ବୃହତ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଗଠନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଜନତା ଦଳ-ୟୁନାଇଟେଡ୍ (ଜେଡିୟୁ), କଂଗ୍ରେସ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆରଜେଡି) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦଳ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ୨୦୨୦ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ବିଜେପି-ଜେଡିୟୁ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ସମସ୍ତ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର ଅନ୍ତ ଘଟାଇଛନ୍ତି ।

ଏହା ଉପରେ ବିଜେପି ନେତାମାନଙ୍କର ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଛି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମେ ଆରଜେଡି ହଟାଇବା ଶାହାଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା । ତାଙ୍କର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟ ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ଦଳକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ କରିବ । ବରିଷ୍ଠ ଆରଜେଡି ନେତାମାନେ ଦଳ ଛାଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟ ଆରଜେଡିର ମୁଖ୍ୟ ଆଧାର ଯାଦବଙ୍କ ଭୋଟ ବିଜେପି ନିକଟକୁ ଆସିବ ।

୬୯ ବର୍ଷୀୟ ନୀତିଶ କୁମାର ତାଙ୍କର ଶେଷ ରାଜନୈତିକ ଇନିଂସ ଖେଳୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଥରେ ସେ ରାଜନୀତିରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିବା ପରେ ଜେଡିୟୁରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନଧରି ଦଳକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ପାଇଁ ନେତୃତ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ଧାଡ଼ିର ନେତା ନାହାନ୍ତି । ଆରଜେଡି ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ରାଜନୈତିକ ନିର୍ବାସନକୁ ଯିବା ସହିତ ବିହାରରେ ବିଜେପି ଅପରାଜିତ ରହିବ । ଏହା କହିବାର ସରଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି, ବିଜେପି ପ୍ରଥମେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଆରଜେଡିକୁ  ବ୍ୟବହାର କରି ‘ଅନ୍ତ’ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ତା’ପରେ ଅପେକ୍ଷା କରିବ । ବିଜେପି ଏହି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ନୀତୀଶ କୁମାର ପରିସ୍ଥିତିରୁ ବାହାରିଯିବା ପରେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ବିଜେପି ତାଙ୍କ ନୈତିକ ଉତ୍ତରାଧିକାର ଦାବି କରିବ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ହଡ଼ପ କରିନେବ ।

ବିଜେପି ଆଞ୍ଚଳିକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଠେଲି ଦେଉଛି

ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅପେକ୍ଷା ରଣନୀତି ଆପଣାଇଛି । ସେ ୨୦୧୯ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇ କଂଗ୍ରେସକୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅମିତ ଶାହା ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହ ବନ୍ଧୁତା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରିବେ । ଏହା ବଦଳରେ ସଂସଦରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବିଜେପି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପ୍ରତି ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ହାତ ବଢ଼ାଇଛି । ବିଜେଡ଼ି ସହିତ ବିଜେପିର ସମ୍ପର୍କ ଏତେ ଘନିଷ୍ଠ ଯେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡ଼ିର ପୂର୍ବତନ ନେତା ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଜାତୀୟ ପ୍ରବକ୍ତା ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ଦେବା ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହିଁ ।

ଏ ବାବଦରେ କିଛି ବିଜେପି ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ୭୪ ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଇନିଂସ ଶେଷ ହେବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ଏବଂ ଶାହା ଅପେକ୍ଷା କରିବେ । ଦଳରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲାଇନର ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ନ ଥିବା ପଟ୍ଟନାୟକ ଥରେ କ୍ଷମତାରୁ ବାହାରିବା ପରେ ବିଜେପି ପାଇଁ ବିଜେଡ଼ିର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ତାହାକୁ ଅକ୍ତିଆର କରିବା ସହଜ ହେବ । କଂଗ୍ରେସ ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରେ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ହୋଇଯାଇଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସେଠାରେ ବିଜେଡି କବଜା କରିଥିବା ପରି ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

ତେବେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳଦ୍ୱାରା ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଦୀ ଏବଂ ଶାହା ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ବିବାଦୀୟ ବିଲ୍ ଉପରେ ସଂସଦର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଏନ୍ସ (ଏନଡିଏ)ର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ନଥିବାରୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଏହାର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦଳର ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିଲେ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ୨୪୫ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏନଡିଏ ଆରାମଦାୟକ, ଯେଉଁଥିରେ କଂଗ୍ରେସର ୪୦ଟି ଆସନ ତୁଳନାରେ କେବଳ ବିଜେପି ପାଖରେ ୮୫ଟି ସିଟ୍ ରହିଛି । ଯଦିଓ ବିଜେପି ବିରୋଧୀ ଦଳର ସାଂସଦ (ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ), ବାମପନ୍ଥୀ, ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି), ଜାତୀୟତାବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି), ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି (ଟିଡିପି), ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁକ୍ତି ମୋର୍ଚ୍ଚା (ଜେଏମଏମ) ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଅର୍ଥାତ୍ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମିଶିଲେ ବିଜେପିର ସମାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଯଦି ଏନଡିଏ ସାଂସଦ ଏବଂ ମନୋନୀତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତାଠାରୁ ମାତ୍ର ଏକ ଡଜନ କମ୍ ଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଦଳମାନଙ୍କର ଏକ ଲମ୍ବା ତାଲିକା ଅଛି ।  ତେଣୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଆଉ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ସମର୍ଥନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଅଧିକନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ବିଜେପି ଏହାର ‘କଂଗ୍ରେସ-ମୁକ୍ତ ଭାରତ’ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଥିଲା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ତଥା କଂଗ୍ରେସର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଥିବା ରାଜ୍ୟରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳମାନେ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଓଲ୍ଡ ପାର୍ଟି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼େଇ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଜେପିକୁ ସେହି ରାଜନୈତିକ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ପୂରଣ ଏବଂ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଛି, କାରଣ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏକମାତ୍ର ଆହ୍ୱାନ ହୋଇ ରହିଛି, ବାମପନ୍ଥୀ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧୀ ଦଳର ସ୍ଥାନ ବିଜେପି ପାଇଁ ଖାଲି କରୁଛନ୍ତି । ୬୫ ବର୍ଷୀୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଇନିଂସ ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ବହୁତ ସମୟ ଅଛି ଏବଂ ବିଜେପି ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିପାରିବ ନାହିଁ ।

ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଇ. ଏସ.  ଜଗନମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ଏବଂ କେ।.ର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବହାରିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିର ସହଯୋଗୀ ପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସଂସଦରେ ସେମାନଙ୍କର ସମର୍ଥନ ଆବଶ୍ୟକ, ଗୈରିକ ଦଳକୁ  କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ଦଳକୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଆଉ ବିରୋଧ କରୁନାହାନ୍ତି । ତେବେ ବିଜେପିର ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ମୋତେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ଏହାର ଦକ୍ଷିଣାତ୍ୟ ଯାତ୍ରାରେ ଦଳ ପାଇଁ ‘ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ’ ।


ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ବିଜେପି ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ଉର୍ବର ଭୂମି ଦେଖୁଛି, ଯେଉଁଠାରେ ମୁସ୍‌ଲିମ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୧୩% ସେଠାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମଜଲିସ୍-ଇ-ଇଥାହାଦୁଲ ମୁସଲିମ (ଏଆଇଏମ୍ଆଇଏମ୍) ର ମୁଖ୍ୟ ମୁସ୍‌ଲମାନ ନେତା ଆସାଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱାଇସି ଶାସକ ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସମିତି (ଟିଆରଏସ) ର ସହଯୋଗୀ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ ରେ, ଗୈରିକ ଦଳ ରାଜ୍ୟର ୧୭ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ଚାରିଟି ଜିତିଥିବାବେଳେ ଟିଆରଏସ ୯ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ତିନିଟି ଜିତିଛି । ବିହାର, ଓଡ଼ିଶା କିମ୍ବା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପରି ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ହୋଇନପାରେ – ତଥାପି ବିଜେପି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହେବାର କାରଣ ରହିଛି ।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ସଫଳତା ପାଇନାହାଁନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ୭୦ବର୍ଷିୟ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଟିଡିପି ପୁନଃ ଅଣ୍ଟା ସଳଖି ଠିଆ ହେବାର କୌଣସି ଚିହ୍ନ ଦେଖାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କୁ ‘ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ତୁଷ୍ଟୀକରଣ’ ଆପତ୍ତିଜନକ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ବିଜେପି ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ପରିସ୍ଥିତି । ପାର୍ଟି ଏହାର ଦୁଇ ଯୁବ ସାଂସଦ – ମଇଶୂରର ପ୍ରତାପ ସିହ୍ମା  ଏବଂ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଦକ୍ଷିଣର ତେଜସ୍ୱୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅଭିନେତା-ରାଜନେତା ଜନସେନା ପାର୍ଟିର ପୱନ କଲ୍ୟାଣଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ପଠାଇଥିଲା । ବିଜେପି ଚାହୁଁଛି ଯେ କଲ୍ୟାଣ ବିଜେପି ସହିତ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ମିଶାଇ ଆନ୍ଧ୍ର ରାଜନୀତିରେ ତାଙ୍କର ଚେହେରା ହୁଅନ୍ତୁ । ଯଦିଓ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ କଥାମାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ବିଜେପିର ୱାଇ. ଏସ. ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ବଢ଼ାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏକ ଆୟ ବହିର୍ଭୁତ ସମ୍ପତ୍ତି ମାମଲାରେ ରେଡ୍ଡିଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରିବାକୁ ସିବିଆଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ।

ତାମିଲନାଡୁରେ ଜୟଲଳିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଶାସକ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଆନ୍ନା ଦ୍ରାବିଡା ମୁନ୍ନେଟ୍ରା କାଜଗାମ (ଏଆଇଏଡିଏମକେ) କୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଇଛି । ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଷାଠିଏ ଦଶକରେ କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ରାବିଡ ଦଳକୁ ହରାଇଥିଲା ଏବଂ ସେହିଦିନଠାରୁ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଛି, ସେହି ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ପାଦ ରଖିବାକୁ ଆଶା ରଖିଛି ।

କଂଗ୍ରେସର ସୀମିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ  

ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ବିରୋଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲୁଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସର ଧ୍ୟାନ କେବଳ ବିଜେପି ଉପରେ ରଖିଛି । ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ହେତୁ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଓଲ୍ଡ ପାର୍ଟି ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ନିଜର ପୁରୁଣା ସ୍ଥିତି ହରାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ବିଜେପି ସହ ମେଳ ଖାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ଶକ୍ତି ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛି । ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଶେଖର ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୯ରେ ଜିତିଥିବା ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧରେ ବିଜେପିର ବିଜୟୀ ରେକର୍ଡ ୯୨ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଏବଂ ଏହି ଅଧିକାଂଶ ଆସନରେ ବିଜୟର ପାର୍ଥକ୍ୟ ଲକ୍ଷାଧିକ ରହିଛି । ତଥାପି, ଆଞ୍ଚଳିକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲି ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ବିଗାଡ଼ିବାକୁ ବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, କଂଗ୍ରେସ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପି ପଛରେ ଅଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପି ଶେଷରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଗଡ଼ରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସର ରାଜନୈତିକ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ ଚେଷ୍ଟା କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିନକୁ ଦିନ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ମୋଦୀ ଏବଂ ଶାହା ବିଜେପିର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ରାଜନୈତିକ ଏଜେଣ୍ଡାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କେବଳ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ମୋଦୀଙ୍କ ସ୍ୱର ଯୋଗୁଁ କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ ଦେଖିପାରୁନାହିଁ ।

(ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ)

ସୌଜନ୍ୟ-ଦି’ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍‌. ଇନ୍‌

 

 

 

 

 

Leave a Reply