“ଭାଇ, ନିର୍ବାଚନରେ ଏଠାକୁ ଆସ ନାହିଁ”, ବିହାର କଂଗ୍ରେସ ଚତୁରତାର ସହ ରାହୁଲଙ୍କୁ କହିଛି

ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର କିଛି ମାସ ବାକି ଅଛି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଆଗକୁ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ କିନ୍ତୁ ରାହୁଲଙ୍କ କଥାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି । ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୟଭୀତ ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ପରିଚାଳନା ଦଳର ଅବଶିଷ୍ଟ ବିଶ୍ୱସନୀୟତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ ।

ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକରେ ଦଳର କର୍ମୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟ, ଯାହା ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଦିଗ ବଦଳାଇପାରେ । ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକରେ ରାହୁଲ କୁହିଛନ୍ତି, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ମୁଁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଯେ ବିହାରରେ ବେରୋଜଗାରର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଯାହା ୬ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ଦେଶରେ ଦେଖାଦେବ । ଆସନ୍ତା ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷେତଅରେ ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ନମ୍ବର ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିହାର ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ । ଯଦି ଆମେ ପାରସ୍ପରିକ ସମର୍ଥନ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ, ତେବେ ଆମେ ବିହାରରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିପାରିବା ।”

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ବିହାରରେ ନିଜର ହଜିଯାଇଥିବା ଖ୍ୟାତି ଆଣିବାକୁ ସେ କୌଣସି ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିବେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ, ବିହାର କଂଗ୍ରେସ ତାଙ୍କ କଥାରେ ୧୦୦% ସହମତ କି ? ସମ୍ଭବତଃt ନୁହେଁ । ଦି ଷ୍ଟେଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିହାର କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନଙ୍କା ମତ ହେଉଛି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରୁ ଯେତେ ଦୂରରେ ରହିବେ, ଦଳ ପାଇଁ ସେତେ ଭଲ ।

ଯଦି ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ବିହାର କଂଗ୍ରେସର ନେତାମାନେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ (ବିହାର) ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି କାରଣ ଏହା ବହୁତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅଂଶୀଦାର (ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଆଲାଇନ୍ସର ପାର୍ଟନର ପାର୍ଟି)ଙ୍କ ସହ ସିଟ୍ ବାଣ୍ଟିବା ନେଇ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇନାହିଁ ।  

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଅର୍ଥ ସ୍ପଷ୍ଟ – ବିହାର କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ପରୋକ୍ଷରେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବିହାରଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ । ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ, କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିର ଗତ କିଛି ନିର୍ବାଚନର ଅଭିଜ୍ଞତା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେ, ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ସକ୍ରିୟଭାବେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସ ଏହାର ସ୍ଥାନୀୟ ନେତାଙ୍କ ଶକ୍ତିରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ଛତିଶଗଡ ଭଳି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସକ୍ରିୟଭାବେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଗଠନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମିଟିଂ କରିଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତାରିକ ଅନୱାର କହିଥିଲେ ଯେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ଦଳର ଆଧାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ । ଯାହା ମଧ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଠିକ୍ ।

ଆପଣମାନେଆ ନିଶ୍ଚୟ ପରାସ ପାଥରର କାହାଣୀ ଶୁଣିଥିବେ, ଏପରି ପଥର, ଏହାକୁ କୌଣସି ବସ୍ତୁ ଛୁଇଁବା ମାତ୍ରେ ସୁନାରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଏହାର ବିପରୀତ ହେଉଛି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ – ସେ ଯେଉଁଆଡ଼େ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସ ଏକ ଖେଚୁଡ଼ି ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିଥାଏ, ଯାହାକି ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ, କିମ୍ବା କଂଗ୍ରେସ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରିଯାଏ । ୧୯୯୦ ମସିହାରୁ ବିହାରରେ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିହାର କଂଗ୍ରେସର ନେତାମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଦଳର ଅବଶିଷ୍ଟ ଭୋଟ୍‌ ଯାହା ରହିଛି, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିହାରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ମିଳିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply