ସୋନିଆ-ଆଣ୍ଟୋନିୟା ମାମଲାରେ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ବଡ଼ ବିଜୟ

ତାଙ୍କର ବାକ୍‌ ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହ ଏଫ୍ଆଇଆର୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଲେ କୋର୍ଟ

ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭିର ସମ୍ପାଦକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ନାମରେ ଡାକିବା ମାମଲାରେ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି । ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ବଢ଼ାଇବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବାବେଳେ ସମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଉ ଏଫଆଇଆର ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଟି ଟି ଆଣ୍ଟୋନିଙ୍କ ମାମଲା ଆଧାରରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏଫ୍ଆଇଆର୍‌କୁ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ମାମଲାକୁ ସିବିଆଇକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡିଏ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ ଏବଂ ଏମଆର ଶାହାଙ୍କ ବେଞ୍ଚ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଏଫ୍ଆଇଆର୍‌କୁ ରଦ୍ଦ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମ୍ବାଦିକତାର ସ୍ୱାଧୀନତା ହେଉଛି ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ବକ୍ତବ୍ୟର ସ୍ୱାଧିନତା ମୌଳିକ ଆଧାର ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜୟଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପାଲଘରରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କଦ୍ୱାରା ସାଧୁଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ମାରିବା ମାମଲାରେ ଅର୍ଣ୍ଣବ ତାଙ୍କ ଶୋ’ରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅସଲି ନାମରେ ଡାକିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ନାଗପୁର ସହିତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନେକ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଏଫ୍ଆଇଆର୍‌ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ । ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉପରେ ନାଗପୁରରେ ହୋଇଥିବା ଏଫ୍ଆଇଆର୍‌ ସହିତ ମୁମ୍ବାଇରେ ହୋଇଥବା ଆକ୍ରମଣର ମିଳିତ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଶୀର୍ଷ କୋର୍ଟ ମାମଲା ମୁମ୍ବାଇକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ କୋର୍ଟ ଏହି ରାୟ ଦେବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧାରା ୩୨ଅନୁଯାୟୀ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଖାରଜ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଆଇନଗତ ସହାୟତା ପାଇଁ କୋର୍ଟ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରିବେ । ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡିଏ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଏବଂ ଅଭିଯୋଗ ଗୋଟିଏ ପ୍ରସାରଣକୁ ନେଇ ହୋଇଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ସମାନ ରହିଛି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୨ ଅନୁଯାୟୀ, ନାଗରିକମାନଙ୍କର ମୌଳିକ ଅଧିକାରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା କୋର୍ଟର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ । ସାମ୍ବାଦିକତାର ସ୍ୱାଧୀନତା ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ୱାଧୀନତାର ମୂଳ ସ୍ଥାନ ଅଟେ । ଭାରତରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସ୍ୱାଧୀନତା ଯେତେଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସତ୍ୟ କହିବ ସେତେଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବା ଉଚିତ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଧାରା ୧୯ (୧) (କ) ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବିନା ସ୍ୱାଧୀନ ନାଗରିକର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ରହିବ ନାହିଁ ।

ଏହା ସହିତ, କୋର୍ଟ ଏଫ୍ଆଇଆର୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୪ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଆହୁରି ତିନି ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ କମିଶନରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମେ ୧୧ରେ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ତରଫରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିବା ଆଡ଼ଭୋକେଟ୍‌ ହରିଶ ସାଲଭେ ମଧ୍ୟ ଧାରା ୧୯ (୧) (କ) ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ କୌଣସି ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିନା କୌଣସି ଟିଭିରେ ଟେଲିକାଷ୍ଟ କିମ୍ବା ମୁଦ୍ରଣ ମତ ଉପରେ ପୋଲିସ ଏବଂ ସିଆରପିସି ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରିବ କି ? ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଗଣମାଧ୍ୟମର ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ନାମ ଆଣ୍ଟୋନିଆ ମାଇନୋ ବୋଲି ଡାକିବା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ରିପବ୍ଲିକ ଚ୍ୟାନେଲର ସମ୍ପାଦକ ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଜେରା କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲାର ରାୟ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଯାଇଛି । ଅଦାଲତଙ୍କ ତରଫରୁ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ କେବଳ ପ୍ରତିଶୋଧ ରାଜନୀତି କରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ଉପରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଏଫ୍ଆଇଆର୍‌ ଚାଲିବ ଏବଂ ଏହା କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ପରାଜୟର କମ୍ ନୁହେଁ ।

Advertisements

Leave a Reply