ବ୍ୟାନ୍‌ ହୁଅ ନଚେତ୍‌ ବିକ୍ରି ହୁଅ- ଆମେରିକାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରମ୍ପ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଦେଇଛନ୍ତି

ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାଲିଥିବା ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଚୀନ୍ ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି । ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିସାରିଛନ୍ତି । ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌-ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଚୁକ୍ତି ପରେ, ଏହି କମ୍ପାନୀକୁ ଆଉ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ କୁହାଯିବ । ଟ୍ରମ୍ପ ସରକାରଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ସ୍ପଷ୍ଟ – ଆମେରିକା କେବଳ ଏହି ଚୀନ୍‌ର ଆପ୍‌ରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହି ଆପ୍‌ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଏକ ବଡ଼ ବଜାରକୁ ମଧ୍ୟ ଦଖଲ କରିବ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌କୁ ୪୫ଦିନ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହି ୪୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ନିଜକୁ ଆମେରିକୀୟ ନିବେଶକ କିମ୍ବା ଏକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀକୁ ମାଲିକାନା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ, ତେବେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଏକ ନିଷେଧାଦେଶର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଚୁକ୍ତିରୁ ଆମେରିକା ସରକାର “ବହୁ ଅର୍ଥ” ପାଇବା ଉଚିତ । ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ କେବଳ ଆମେରିକା ଯୋଗୁଁ ସଫଳ ହୋଇଛି ।

ଆମେରିକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ସମ୍ପାଦକ ହୁ ଜିଜିନ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଖୋଲା ଚୋରି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କିପରି ଆମେରିକାକୁ ଏକ ପାଗଳ ଦେଶରେ ପରିଣତ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ବିଶ୍ୱ ଏବଂ ଭଗବାନ ଦେଖୁଛନ୍ତି ।

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ କହିଛି ଯେ ଏହା ଆମେରିକା, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବ ଏବଂ କୌଣସି ଆମେରିକୀୟ ତଥ୍ୟକୁ ଆମେରିକାରୁ ବାହାରକୁ ଯିବ ନାହିଁ । ସଚେତନ ରୁହନ୍ତୁ, ଟ୍ରମ୍ପ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌କୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଏକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଟିକ୍‌ଟକ୍ କିଣନ୍ତି ତେବେ ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ ।

ତେବେ ଏହି ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ କେବଳ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ । ଆମେରିକାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅନେକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଟ୍ରମ୍ପ ସରକାରଙ୍କ ରାଡାରରେ ଅଛନ୍ତି । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ, ଆଲିବାବା, ଟେନ୍‌ସେଣ୍ଟ (ୱେଚାଟ) ପରି ଆପ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି । ଚୀନ୍‌ର ଆପ୍‌କୁ ଭାରତ ଭଳି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିକଟରେ ଆମେରିକାର ସାଂସଦମାନଙ୍କର ଏକ ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସର ୨୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୟ ଆସିଛି ଯେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଭଳି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଦେଶରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ସମେତ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀର ଅନ୍ୟ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ଉଚିତ ।

ଜୁନ୍ ମାସରେ, ଭାରତ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଭଳି ଅନେକ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ଯେ ଲୋକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଏବଂ ଯାହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭାରତ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ କେବଳ ଭାରତର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ବିପଦରେ ନୁହେଁ, ଆମେରିକାର ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଆପ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଏକ ମୂଷା-ବିଲେଇ ଖେଳ ଖେଳୁଛନ୍ତି । ଆପ୍‌ର ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଅଛି – ସେମାନେ ହୁୱେଇ ପରି ଦେଶରୁ ନିଷିଦ୍ଧ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଟିକଟକ୍ ସମେତ ବିକ୍ରୟ କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ନିଜକୁ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ । ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉ ନାହାଁନ୍ତି । ବରଂ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ବୈଷୟିକ ବଜାରକୁ କବ୍‌ଜା କରିବାକୁ ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ୍ୟ କରିପାରୁ ନାହିଁ ।

ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପରି ନେତାମାନେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ କୌଣସି ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିନାହାନ୍ତି । ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍‌କୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରି ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅଭ୍ୟାସ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରମ୍ପ ବିଶ୍ୱକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ପଠାଇଛନ୍ତି ଯେ ଟେକ୍ ସେକ୍ଟରର ଏକମାତ୍ର ସମ୍ରାଟ କେବଳ ଆମେରିକାରେ ରହିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶ ନୁହେଁ ।

Leave a Reply