ଚୀନ୍‌ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଲା- ପାକିସ୍ତାନର ସିନ୍ଧ-ବାଲୁଚିସ୍ତାନ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ହାତ ମିଳାଇଲେ

ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ବିଏଲ୍ଏ)ର ସମସ୍ୟା ସମାଦାନ ହୋଇନଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ସଂସ୍ଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ସିପିଇସି ବିରୋଧରେ ବାହାରିଛନ୍ତି । ଏହି ସଂଗଠନର ନାମ ହେଉଛି ସିନ୍ଧୁଦେଶ ବିପ୍ଳବୀ ସେନା (ଏସଆରଏ) । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ବିରୋଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କରୁଥିବା ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି ଏବଂ ସିନ୍ଧୁଦେଶ ବିପ୍ଳବୀ ସେନା ଏବେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚୀନର ଦାଦାଗିରିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକାଠି ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରକୃତପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରକଳ୍ପ କେବଳ ଗ୍ୱାଦର ବନ୍ଦରକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ବରଂ ସିନ୍ଧ ଏବଂ ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ନଜର ରଖିଛି । ଏହି ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ନିଜ ଜମିରେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଲୁଣ୍ଠନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ସଂଗଠନ ଆନୁଷ୍ଠାନିଭାବେ ୨୫ ଜୁଲାଇରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସ୍ୱାଧୀନତା ସମର୍ଥକ ବାଲୁଚ ଏବଂ ସିନ୍ଧି ସଂଗଠନ ପାକିସ୍ତାନୀ ଦଖଲ ଏବଂ ସେନାର ଅତ୍ୟାଚାର ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଏକଜୁଟ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସିନ୍ଧୁଦେଶ ବିପ୍ଳବୀ ସେନା (ଏସଆରଏ) ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସଂଗଠନ ନୁହେଁ, ତଥାପି ସିନ୍ଧର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ଥିବା ଏହି ସଂଗଠନ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ଏହି ସଂଗଠନ ପାକିସ୍ତାନୀ ରେଞ୍ଜର୍ସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏହି ସଂଗଠନର ମୁଖପାତ୍ର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିନ୍ଧୁଦେଶ ବିପ୍ଳବୀ ସେନା (ଏସଆରଏ) ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନୀୟ ତତ୍ତ୍ୱ ତଥା ସୂଚନା ପ୍ରଦାନକାରୀକୁ ସମାପ୍ତ କରିବ ଯେଉଁମାନେ ସିନ୍ଧ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସରକାରୀ ଦମନ ଓ ସିନ୍ଧବାସୀଙ୍କ ନରହତ୍ୟାରେ ସାମିଲ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଆମେ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଏହା ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସଂଗଠନ, ଯାହା ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ୨୦୦୦ରେ ଗଠିତ ଏହି ସଂଗଠନ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନର ସୁରକ୍ଷା ବଳକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଆସୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ଏହା ପାକିସ୍ତାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ଚୀନ୍‌ର ବ୍ୟବସାୟ ୟୁନିଟକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ୨୦୧୮ରେ, ବିଏଲଏ କରାଚି ସ୍ଥିତ ଚୀନ୍‌ର କନସୁଲେଟକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା ।

ଏକାସାଙ୍ଗରେ, ବିଏଲ୍ଏ ଗ୍ୱାଦରରେ ଚୀନ୍‌ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସହିତ ଏକ ହୋଟେଲକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଥିଲା । ନିକଟରେ କରାଚି ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ସମାନ ସଂଗଠନ ଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ୪୦% ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜର ମାଲିକ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୱାର୍ଥ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ଏହି ସଂସ୍ଥା ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଢଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା ୟୁନିଟ୍‌କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌ ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଛି ଯେ, ବିଏଲ୍ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘକୁ ନେଇ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଏକ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଘୋଷଣା କରିବ ।

ଉଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ତାର ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସହିତ ହାତ ମିଳାଇଛି । ଏହା ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ବାଲୁଚି ନାଗରିକ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହୋଇନଥିଲେ । ଆଜି ପ୍ରାୟ ୬୦ ହଜାର ଚୀନ୍‌ର ନାଗରିକ ସେପ୍‌ସ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବାଲୁଚିମାନେ ଏଥିରେ ଚାକିରି ପାଇନାହାଁନ୍ତି । ଚୀନ୍ ସିପିଇସି ମାଧ୍ୟମରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ବୈଧ ରାଜନୈତିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଏବଂ ସିନ୍ଧକୁ ବଶୀଭୂତ କରିବା ଏବଂ ଗ୍ୱାଦର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପକୂଳ ତଥା ସମ୍ବଳକୁ ଜବରଦଖଲ କରିବା ।

ଚୀନ୍‌ର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ତଥା ଦମନକାରୀ ନୀତିଦ୍ୱାରା ଉଭୟ ସିନ୍ଧ ଏବଂ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ସମାନ ଭାବରେ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ପରି ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନର ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିଛି । ବିଏଲଏ ଏବଂ ଏସଆରଏ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାଧୀନତାର ସ୍ୱପ୍ନ କେବେ ପୂରଣ ହେବ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ବିଏଲଏ ଏବଂ ଏସଆରଏ ଏକାଠି କାମ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ମୁକାବିଲା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହା କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ସ୍ୱାର୍ଥରେ ନାହିଁ ।

ପାକିସ୍ତାନ ବିଏଲଏ ଏବଂ ଏସଆରଏ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ଭଳି ପାର୍ଟନରଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଏକ ଖରାପ ଖବର ହେବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଋଣ ଜାଲରେ ନେଇ ତା’ର ଜମି ଜବରଦଖଲ କରେ ସେତେବେଳେ ଆହୁରି ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇପାରେ । ସିପିଇସିର ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଶେଷରେ ଚୀନ୍ ଇସଲାମାବାଦକୁ ଏତେ ଋଣ ଦେବ ଯେ ଏହାର ପରିଶୋଧ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଜମି ଦେବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ରହିବ ନାହିଁ ।

 

Leave a Reply