ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ସମାନ ଭାଷାରେ ସିସିପି ପ୍ରଚାରକୁ ଭାଙ୍ଗିବେ

କବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ପାରମ୍ପରିକ ଯୁଦ୍ଧର ଏକ ବିଶ୍ୱ ନୁହେଁ, ଯେଉଁଠାରେ ଦେଶମାନେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳିଗୋଳା ସହିତ ଲଢ଼ିବେ । ଏହା ଏକ ଦୁନିଆ ଯେଉଁଠାରେ କାହାଣୀର ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଯିଏ ତାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ କାହାଣୀ ତିଆରି କରେ, ସେ ଜଗତକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଶକ୍ତି ପାଇଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାନ କାହାଣୀକୁ ଧରିବା ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ସମାନ ଭାଷାରେ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସରକାର ସମର୍ଥିତ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭିତରେ ଚୀନ୍‌ ଭାଷା ମାଣ୍ଡାରିନ୍‌ରେ ଏକ ସମ୍ବାଦ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ରହୁଥିବା ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ଭାଷାରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଚୀନ୍‌ର କଳା କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କୁହାଯିବ ।

ଆଜି ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ ଯୁଦ୍ଧ ସହିତ ପ୍ରଚାର ଯୁଦ୍ଧରେ ପାରଦର୍ଶୀ ହେବା ଏକ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ପ୍ରଥମ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଚୀନ୍ ଯାହା ବିଶ୍ୱର ମିଡ଼ିଆ ହାଉସକୁ ଟଙ୍କା ଦେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ଏହାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରେ । ଏଥିରୁ ଶିକ୍ଷା କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ୱାର୍ ଆଣ୍ଡ ଶାନ୍ତି ରିପୋର୍ଟିଂ (ଆଇଡବ୍ଲ୍ୟୁପିଆର) ଏକତ୍ର ଚୀନ୍‌ ଭାଷାରେ ଏକ ସମ୍ବାଦ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ସାଉଥ ଚୀନ୍‌ ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ନାମ ଡିକୋଡ଼ ଚୀନ୍‌ ରଖାଯାଇଛି । ଚୀନ୍‌ ଭାଷା ସମ୍ବାଦ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରଭାବ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ରହୁଥିବା ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିବ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ବାସ କରୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଚୀନ୍‌ର ନାଗରିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅନ୍ୟ ପ୍ରବାସୀ ନାଗରିକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପ୍ରବାସୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଚୀନ୍‌ର ନାଗରିକ ଅଟନ୍ତି ।

ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଖାଦ୍ୟ, ଭାଷା ଏବଂ ଆତ୍ମାକୁ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ତିନୋଟି ସହିତ ମାନସିକଭାବେ ଜଡ଼ିତ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ଚାଇନିଜ୍‌ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଭାଷାରେ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ତେବେ ଏହା ଇଂରାଜୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଭାଷା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ।   ଏହି ସମ୍ବାଦ ସେବାର ଉଦ୍ୟମ ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଅଛି ।

ପ୍ରଥମେ କରୋନା, ପରେ ହଂକଂ ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ମାମଲାରେ ଦୁଇ ଦେଶ ପରସ୍ପର ବିରୁଦ୍ଧରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । କରୋନାଙ୍କ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ମାସ୍କ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ଉପକରଣ ଚୋରି କରି ନେଇଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ପଲିସି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ୍ର ଗୁପ୍ତ ଚୀନ୍‌ ଏଜେଣ୍ଟମାନେ ରାଜନୀତି ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟରୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ପାଇଁ ଏକ ମିଶନରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡିକୋଡ଼ ଚୀନ୍‌ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କର କଫିନ୍‌ରେ ଶେଷ କଣ୍ଟା ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବ । ଯଦିଓ ଡିକୋଡ଼ ଚୀନ୍‌ ମିଶନ ଯୋଜନାର ବିବରଣୀ, ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ତାରିଖ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ, ବେଜିଂ ବିରୋଧରେ ସମାଲୋଚନା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ଚୀନ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଏହି ମିଶନ ସହ ଯୋଡ଼ି କରାଯାଉଛି ।

ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସିଡନୀ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ୟୁନିଭରସିଟିର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଫେଙ୍ଗ୍ ଚୋଙ୍ଗି, କୁର୍ଟିନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଚୀନ୍‌ର ଅଧ୍ୟୟନର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ୱାଇ ଲିଙ୍ଗ ୟେଙ୍ଗ। ହେନାନରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଫେଙ୍ଗ ଚୋଙ୍ଗି ଜଣେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ଯିଏ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ତଥା ବିଦେଶର ଚୀନ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଉପରେ ବେଜିଂର ପ୍ରଭାବକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଅନେକ ଲେଖା ଲେଖିଛନ୍ତି। ସେ ଚୀନ୍ ଗସ୍ତରେ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ନଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଦିନ ଧରି ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ୱାଇ ଲିଙ୍ଗ ୟେଙ୍ଗ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଚୀନ୍ ଭାଷା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଚାର ଯନ୍ତ୍ର ଚଳାଉଥିବା ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ।

ଚୀନ୍‌ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ବିଶ୍ୱର ଚୀନ୍‌ ଭାଷା ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ଭାଷାରେ ମୁଦ୍ରିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖବର ଉପରେ ସେନ୍ସର ଲଗାଉଛନ୍ତି, ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭାଷାରେ ଖବର ପଢ଼ୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ଖବର ଅପେକ୍ଷା ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଯିବ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ୨୦୧୬ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ ଭାଷା ମିଡ଼ିଆ କଭରେଜ୍ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ଅଧିକ ସହାନୁଭୂତିଶୀଳ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍‌ ଭାଷା ଗଣମାଧ୍ୟମ ହଂକଂ, ତାଇୱାନ ଏବଂ ତିବ୍ଦତ ପରି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ଖବରକୁ ଦମନ କରିଥାଏ ।

ଡିକୋଡ଼ ଚୀନ୍‌ର ଆଗମନ ପରେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଭାଷାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ କମ୍ ହେବ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଚୀନ୍‌ର ମିଡିଆ ଦୁନିଆରେ ଭୂକମ୍ପ ହେବ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୬ ମିଲିୟନ୍ ମାଣ୍ଡାରିନ୍ ଚୀନ୍‌ ବକ୍ତା ଅଛନ୍ତି । ଏହି ସମ୍ବାଦ ସେବାର ପରିଚୟ ସହିତ, ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକମାନେ ଚୀନ୍‌ର ଦିଗ ପଢ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଯାହାକୁ ଚୀନ୍ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଲୁଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍‌ରେ ରହୁଥିବା ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମ୍ବାଦ ସେବାକୁ କିଛି ଉପାୟରେ ପଢ଼ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ।

ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଉଭୟ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ନିଜ ଭାଷାରେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ କ୍ଷମତାସୀନ ଶାସନର ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଭୁଲ୍‌ ହେବ ନାହିଁ ଯେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଚାର ଯନ୍ତ୍ର ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିଛି।

Leave a Reply