ଅତିକ୍‍ଠାରୁ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ, ମୁଖ୍‍ତାରଠାରୁ ସ୍ମାର୍ଟ, ମାଫିଆଙ୍କ ‘ଲେଡ଼ି ବ୍ରିଗେଡ୍’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପୁଲିସ ଓ ମାଫିଆଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି । ଅବଶ୍ୟ ୟୁପିର ବଡ଼ ମାଫିଆ ଅତିକ୍‍ ଅହମ୍ମଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି, ତାଙ୍କ କଳା କାର୍ଯ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ଡାହାଣ ହାତ, ତାଙ୍କ ଭାଇ ଅଶରଫ (ଅଶରଫ) ଆଉ ନାହାନ୍ତି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାଫିଆ ମୁକ୍ତାର ଅନସାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଭିଣୋଇ ଅଫଜଲ ମଧ୍ୟ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହି ମାଫିଆ ପରିବାର ୟୁପି ପୋଲିସକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛନ୍ତି । ଖୋଲା ଆକାଶରେ ବୁଲୁଥିବା ୪ ଜଣିଆ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ୟୁପି ପୋଲିସର ନାକରେ ଗାତ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ୪ମହିଳା ଡନ୍‍

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଦୂରରୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ କଳା କାମ ଦେଖି ଘର ଚଳାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏବେ ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ପରେ ଡନ୍‍ଙ୍କ ମହିଳା ବ୍ରିଗେଡ୍‍ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲେ । ୟୁପି ମାଫିଆଙ୍କ ଏହି ମହିଳା ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରମାନେ ୪ ଜଣିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରି ପୋଲିସର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମେ ଜାଣନ୍ତୁ ମାସ୍କ ପଛରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଏହି ୪ଟି ଚେହେରା ।

ଶାଇସ୍ତା ପରବୀନ

ଅତିକ୍‍ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଶାଇସ୍ତା ପରବୀନ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ହେବ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ପୁରସ୍କାର ଉପରେ ପୁରସ୍କାର ବଢ଼ାଉଛି, କିନ୍ତୁ ମ୍ୟାଡାମ ପୋଲିସର ହାତ ପାଉନାହିଁ । ଉମେଶ ପାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଶାଇସ୍ତା ପରବୀନ ଶେଷଥର ପାଇଁ ଉମେଶ ପାଲଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବାବେଳେ ଭିଡିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହାପରେ ଶାଇସ୍ତାଙ୍କ ଘରେ ଏତେ କିଛି ଘଟିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଡନ୍‍ଙ୍କ ଅପରାଧି ପତ୍ନୀ ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ପୁଅ ଅସଦଙ୍କ ଏନକାଉଣ୍ଟର ପରେ ନା ସେ ଆସିଲେ ନା ସ୍ୱାମୀ ଅତିକ୍‍ଙ୍କ କବରକୁ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କଲେ । ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ୨୫ ହଜାର ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ୩୫ ହଜାର ଓ ପରେ ୫୦ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ନୂଆ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିପାରିନାହିଁ । ଏବେ ପୁଲିସ ଶାଇସ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ବଢ଼ାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି ।

ଅଫସା ଅନସାରୀ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମାଫିଆ ପରିବାରର ୪ ଜଣିଆ ତାଲିକାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ନାମ ହେଉଛି ମୁକ୍ତାର ଅନସାରୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅଫସା ଅନସାରୀ । ଅଫସା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରୁ ମାଫିଆ ଶିଖୁଥିଲେ ଏବଂ ଏବେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଜେଲରେ ଥିବାରୁ ସେ ବୁଲୁଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ମଜବୁତ କରୁଛନ୍ତି । ଅଫସାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । ୟୁପି ପୋଲିସ ମାସ ମାସ ଧରି ଅଫସାଙ୍କୁ ଖୋଜୁଛି । ତାଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଭଳି ସେ ମଧ୍ୟ ଏତେ ଚାଲାକ ଯେ ସେ ପୁଲିସ କବଳକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି । ଏପରିକି ଅଫସା ବିଦେଶ ପଳାଇଯିବେ ବୋଲି ପୁଲିସ ଭୟ କରୁଛି ।

ଜୈନାବ

ଜୈନବଙ୍କ ନାମ ବହୁତ କମ ଲୋକ ଶୁଣିଥିବେ । ଜୈନବ ହେଉଛନ୍ତି ଅତିକ୍‍ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ଭାଇ ଅଶରଫଙ୍କ ପତ୍ନୀ । ଶାଇସ୍ତାଙ୍କ ଭଳି ଜୈନାବ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ, ବରଂ ସେ ପଳାଇଯିବା ଭଲ ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ । ଅସଦଙ୍କ ଏନକାଉଣ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଥିଲେ । ଏପରିକି ଜୈନବ ପୁଲିସଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ମାଗିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ଉମେଶ ପାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଅଭିଯୋଗ ଜୈନବଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ସଂଯୋଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ପୁଲିସ ଜୈନବ ଫାତିମାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ କରିଛି । ଏହାପରେ ଜୈନବ ମଧ୍ୟ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଶାଇସ୍ତାଙ୍କ ଭଳି ଜୈନାବଙ୍କର ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଠିକଣା ମିଳୁ ନାହିଁ ।

ଆୟେଶା ନୁରୀ

୪ଜଣିଆ ଲେଡ଼ି ବିଗ୍ରେଡ୍‍ର ଶେଷ ନାମ ହେଉଛି ଆୟେଶା ନୁରୀ । ଆୟେଶା ହେଉଛନ୍ତି ଅତିକ୍‍ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ଭଉଣୀ । ଯେଉଁ ଭଉଣୀ ଉପରେ ଅତିକ୍‍ ସବୁବେଳେ ଭରସା କରୁଥିଲେ । ଅତିକ୍‍ଙ୍କ ଶାର୍ପ ସୁଟର ଗୁଡ୍ଡୁ ବମ୍ବରଙ୍କୁ ଶେଷଥର ପାଇଁ ଆୟେଶାଙ୍କ ଘରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଉମେଶ ପାଲଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଖସିଯିବାରେ ଆୟେଶା ହିଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଉମେଶ ପାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପରେ ଅତିକ୍‍ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଆୟେଶା ନୁରୀ ମଧ୍ୟ ମଜାରରେ ଚାଦର ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆୟେଶାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଅଖଲାକ୍ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଥିଲେ । ପୁଲିସ ଅଖଲାକକୁ ଗିରଫ କରିଥିବାବେଳେ ଆୟେଶା ନୁରୀ ବୁରଖା ଆଳରେ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ ।

ମାଫିଆଙ୍କ ଲେଡି ବ୍ରିଗେଡ୍ ପୁଲିସ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି

ଏବେ ଏହି ୪ ଜଣ ଚେହେରା ପୋଲିସ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି । ସବୁଠି ଚଢ଼ାଉ ଚାଲିଛି । କେବଳ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନୁହେଁ, ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଖୋଜା ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ୪ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଠାବ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ୁଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଗ୍ୟାଙ୍ଗସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ କାମ ଏତେ ଚତୁରତାର ସହ କରାଯାଉଛି ଯେ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ପାଉନାହିଁ । ଯଦି କୁହାଯାଏ ଯେ ଏବେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମାଫିଆଙ୍କ ମହିଳା ବ୍ରିଗେଡ୍ ଆଧିପତ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିଛି, ତେବେ କିଛି ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.