ଦଲିତଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ଜମିକୁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଏଜେଏଲ କମ୍ପାନୀଦ୍ୱାରା ଜବର ଦଖଲ

କଂଗ୍ରେସର ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଗଭୀରଭାବେ ଆସକ୍ତି ରହିଛି – ଦୁର୍ନୀତି ଏବଂ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ । ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍ଡ ନାମରେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ କେତେ ଦୁର୍ନୀତି କରିଛନ୍ତି ତାହା ଆମେ ଅଜ୍ଞ । କିନ୍ତୁ ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ହେରାଲ୍ଡର ଏକ କମ୍ପାନୀ ଆସୋସିଏଟେଡ଼୍‌ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଲିମିଟେଡ଼୍‌ (ଏଜେଏଲ) ମଧ୍ୟ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିଙ୍କ ପାଇଁ ହଷ୍ଟେଲ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିବା ଜମିକୁ ଦଖଲ କରିଛି ।

ଟାଇମ୍ସ ବର୍ତ୍ତମାନ ନାଓର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୮୩ ମସିହାରେ, ଦଲିତଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ଜମି ଏଜେଏଲ କମ୍ପାନୀକୁ ଏକ ପଇସା ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇ ବ୍ୟବସାୟିକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା । ମୁମ୍ବାଇର ବାନ୍ଦ୍ରାଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଜମିର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨୬୨କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଅର୍ଥାତ୍ ଇଡି ୩୪୭୮ ବର୍ଗ ମିଟରର ଏହି ଜମିକୁ ଏଜେଏଲର ସମ୍ପତ୍ତି ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

ଟାଇମ୍ସ ନାଓର ସମାନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ୨୦୦୦୦ ବର୍ଗଫୁଟ ଏହି ଜମିରେ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ନିୟମକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ୮୦୦୦୦ ବର୍ଗଫୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ଏହି ମାମଲା ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ, କାରଣ ସରକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ବାଣିଜ୍ୟିକ ଜମିରେ କମ୍ପାନୀକୁ ଦେବାକୁ ଥିବା ରାଜସ୍ୱର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କେବଳ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ପ୍ରଭାବରେ ସୀମିତ ରହିଛି ।

ଏବେ କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ଯେ ଏଭଳି ସମ୍ପତ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ପାଖରେ କେତେ ରହିଛି, ଯାହା ସେ ଅନ୍ୟଠାରୁ ହଡ଼ପ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଏଜେଏଳ ବିବାଦ ଭିତରକୁ ଆସିଛି । ମେ ମାସରେ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) କହିଛି ଯେ ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍ଡ ଦୁର୍ନୀତି ସଂପର୍କରେ ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଲିମିଟେଡ଼୍‌ (ଏଜେଏଲ୍) ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ନେତା ମୋତିଲାଲ ଭୋରାଙ୍କୁ ୧୬.୩୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ସଂଲଗ୍ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଜେଏଲ୍ ଏବଂ ମୋତିଲାଲ ଭୋରାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ସାମୟିକ ସଂଲଗ୍ନ ଆଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ କହିଛି ଯେ ସଂଲଗ୍ନ ସମ୍ପତ୍ତି ମୁମ୍ବାଇର ୯ ମହଲା କୋଠାକୁ ନେଇ ଗଠିତ, ଏଥିରେ ଦୁଇଟି ବେସମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ୧୫ ହଜାର ବର୍ଗ ମିଟରରେ ନିର୍ମିତ । ଏହାର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ୧୨୦ କୋଟି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୬.୩୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରାଯାଇଛି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ୨୦୦୮ମସିହାରେ, ଏଜେଏଲର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାଶନ ସ୍ଥଗିତ ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ କମ୍ପାନୀର ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଥିଲା ।

ଠିକ୍ କହିବାକୁ ଗଲେ, ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍ଡର ଏକ କମ୍ପାନୀଦ୍ୱାରା ଜମି ଦଖଲ କରିବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହା କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏକ ଦୈନିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ପ୍ରଥମେ ଏକ କମ୍ପାନୀ ସୃଷ୍ଟି କର, ତାପରେ ସେହି କମ୍ପାନୀରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରି କଳା ଟଙ୍କାଙ୍କୁ ଧଳା କର, ତାପରେ କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ କର ଏବଂ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ହାସଲ କରି ପୁଞ୍ଜି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କର ଏବଂ ତାପରେ ତୁମର ନାମ ଧୀରେ ଧୀରେ ହଟାଇବା ପରେ ସରକାରୀ ଚୁକ୍ତିନାମା କର ।

ଏହି ବିକାଶ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁସାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏକ ବ୍ୟାକ୍ ଅପ୍ କମ୍ପାନୀ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା । ଚୁକ୍ତିନାମା ପାଇବା ଏବଂ ୟୁପିଏ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ସମୟରେ କଳା ଟଙ୍କା ଯୋଗାଣକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ କଂଗ୍ରେସର ଦୁର୍ନୀତି ପଦାକୁ ଆସୁଛି, ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଦେଶ ଆଉ କଂଗ୍ରେସର ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply