ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଲାଞ୍ଜ ଦବାଇ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲାବେଳେ, ପିଏମ ମୋଦୀ ସୀମାରେ !

ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ମୃତ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ନ ଦେଇ ଚୀନ୍ ସେନାକୁ ଅପମାନିତ କରିଛନ୍ତି, ତା’ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସିଧା ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍ ସହ ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ସକାଳେ ଲେହର ଲଦାଖରେ ପହଞ୍ଚି ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି । ସେଠାରେ ସେ କେବଳ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ନିଜର ସାହସକୁ ଜଣାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ସିଂହ ପରି ଗର୍ଜନ କରି ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ସମୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ଆର୍ମି ପିଏଲ୍ଏରେ ତାଙ୍କ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କ ନାମ ଚୀନ୍ ସରକାର ପ୍ରକାଶ କରି ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ସମ୍ମାନିତ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ପ୍ରତାରଣା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଚୀନ୍ ସେନା ତଥା ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛନ୍ତି ।   

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଲଦାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଏହି ଗସ୍ତ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରାଜନୈତିକ ନେତୃତ୍ୱ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ଲେହରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ହୁଏତ ଚୀନ୍ ସେନାର ଅବସ୍ଥାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରିଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ ସଠିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭାଷଣ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଚୀନ୍ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଛୁଞ୍ଚି ଭଳି ଅନେକ ଦିନ କଷ୍ଟ ଦେବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ ପ୍ରଥମ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆଜି ଆପଣ ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କେହି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ତୁମେ ଯେଉଁଠାରେ ଥାଅ, ତୁମର ସାହସ ତା’ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ । ତୁମେ ପ୍ରତିଦିନ ପାଦରେ ମାପ କରୁଥିବା ଉପତ୍ୟକାଠାରୁ ତୁମର ନିଷ୍ଠା ଆହୁରି କଠିନ ଅଟେ । ତୁମର ଇଚ୍ଛା ଆଖପାଖ ପର୍ବତ ପରି ଅଦୃଶ୍ୟ ଅଟେ ।

ଏହାପରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଚୀନ୍‌କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ସେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି କହିଥିଲେ, “ଆମେମାନେ ବଂଶୀ ସହିତ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ଲୋକ, ଆମେ ସେହି ସମାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରଧର କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଆଦର୍ଶ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରେରଣା ସହିତ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଛି।”

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଚୀନ୍ ଏହାର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ଲଦାଖକୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଜୁନ୍ ମାସରେ, ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ଶାରୀରିକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ।

ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ନୀତି ବିରୋଧରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, “ବିସ୍ତାରବାଦ ଯୁଗ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଏହି ଯୁଗ ବିବର୍ତ୍ତନବାଦ ଅଟେ । ବିକାଶଶୀଳତା କେବଳ ଦ୍ରୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ସମୟରେ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଅଟେ । ଏଥିପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଅଛି । ବିକାଶ ମଧ୍ୟ ଭବିଷ୍ୟତର ଆଧାର ଅଟେ ।

ଗତ ଶତାବ୍ଦୀରେ ବିସ୍ତାରବାଦ ମାନବିକତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । ସମ୍ପ୍ରସାରଣର ଜିଦ୍ ସର୍ବଦା ବିଶ୍ୱ ଶାନ୍ତି ସାମ୍ନାରେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଇତିହାସ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଦିଏ ଯେ ଏହିପରି ଶକ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଲିଭାଇ ଦିଆଯାଇଛି କିମ୍ବା ବୁଲିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସର୍ବଦା ଦୁନିଆର ଅନୁଭୂତି ଅଟେ । ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ବିରୋଧରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ନିଜର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଲେହ ଗସ୍ତରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ଚୀନ୍ ସେନାକୁ ଏକ ବଡ଼ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛି । ଚୀନ୍ ସେନା ହେଉଛି ସେହି ସେନା ଯାହାକୁ ଚୀନ୍ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ସୀମାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ଜଗତ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାଣି ନ ଥିଲା । ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ତାଙ୍କ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏପରି ଅମାନୁଷିକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ ପିଏମ ମୋଦୀ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧରେ ମିଳାଇ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍ ସେନା ଭାରତର ଆକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ଆସି ସାରିଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଦେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଚୀନ୍‌ର ଅବସ୍ଥା କଂଗ୍ରେସ ଭଳି କରିଛନ୍ତି, ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଏହାର ସ୍ଥାନ କୁହାଯାଇଛି ।

Leave a Reply