ସାଉଦି ଆରବ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ – କୁରେଶି ପଦବୀ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚୀନ୍‌ ଶରଣରେ

ଚୀନ୍‌ର କୋଳରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର, ସାଉଦି ଆରବ ପାକ୍ ସେନାର ଗଲାକୁ ଧରିଛି !

ର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସରକାର ବଞ୍ଚାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଓଆଇସି ଏବଂ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାଉଦି ଆରବ ସହ ଝଗଡ଼ା କରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଦୂରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବାବେଳେ ଆରବ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଆଜି ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ପାଇଁ ସମାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ତୁର୍କୀ ଗୀତ ଗାଉଥିବାରୁ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସାଉଦି ଆରବ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ରାହୁଲ ସରିଫଙ୍କୁ ରାଜନୀତିରେ ଆଣିବା ପାଇଁ ଇମ୍ରାନ ସରକାରକୁ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଇମ୍ରାନଙ୍କ ସରକାରକୁ ବିପଦରେ ପକାଇବା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ କୁରେଶି ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ମୋଟ ଉପରେ, ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାରଙ୍କୁ ବିତାଡ଼ିତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚୀନ୍ର ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡ଼ିବାକୁ ତତ୍ପର ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି ।

ଗତବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରୁ ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଦେଖାଦେଇଛି । ଅଗଷ୍ଟରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ମାଲେସିଆର ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତିନି ଦେଶ ଏକତ୍ର ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ତା’ପରେ ସାଉଦି ଆରବର କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଏହି ମନୋଭାବକୁ ପସନ୍ଦ କରିନଥିଲେ ଏବଂ ମଝିରେ ଇମ୍ରାନକୁ ବିମାନ ଫେରାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ସେହିଭଳି ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମାଲେସିଆରେ ଏକ ସଭାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତୁର୍କୀ, ଇରାନ ଏବଂ ମାଲେସିଆର ମୁଖ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ । ସାଉଦି ଆରବ ପୁନର୍ବାର ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଇଲା ଏବଂ ପରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ବାତିଲ କରିବାକୁ ପଡିଡ଼ିଲା । ତେବେ ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ମନୋଭାବ ନରମ ନଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ଇମ୍ରାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ସେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି । ସାଉଦି ଆରବ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ସେହି ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ଅତି ଯତ୍ନର ସହ ଶୁଣିଥିବେ ! ଏହାପରେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଏତେ ରାଗିଗଲା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତୈଳ ଋଣ ସୁବିଧା ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ମନାକଲା ।

ସମ୍ପ୍ରତି ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ତଥା ପୂର୍ବତନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ରାହୁଲ ସରିଫଙ୍କ ସହ ଇମ୍ରାନ ସରକାରକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ସମ୍ ଟିଭିର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୪ରେ ରାହୁଲ ସରିଫ ଏବଂ ସେନା ବାଜୱାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା, ଏହାପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପଦବୀ ସଫା କରି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମଧ୍ୟ ରାହୁଲଙ୍କୁ ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ବାଛି ପାରିବେ ! ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ରାହୁଲ ସରିଫ ଏବଂ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବାଜୱାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ୍‌ ହେବାମାତ୍ରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିରାଶ ହୋଇ ଓଆଇସି ବିରୋଧରେ ସାଉଦି ଆରବ ବିଷୟରେ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ପର୍କ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ସେନା ମୁଖ୍ୟ କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସାଉଦିରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ନପାରି ତାଙ୍କୁ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ! ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଉଦି ଆରବ ମଧ୍ୟ ପାକ୍ ସେନାକୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ସଂକେତ ଦେଇଛି ଯେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ କ୍ଷମତାରୁ ବିଦାୟ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ସ୍ୱାର୍ଥରେ । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଭଲଭାବେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚୀନ୍‌ର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।  

କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ଚୀନ୍ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କୁରେଶି ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ କ୍ଷମତା ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚୀନ୍ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ କୁରେଶୀଙ୍କ କ୍ଷମତାକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ କି ନୁହେଁ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ! ଯେତେବେଳେ ସାଉଦି ରାଗିଯାଇ ପାକିସ୍ତାନରୁ ୧ ବିଲିଅନ୍ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ କେବଳ ଚୀନ୍‌ରୁ ଋଣ ନେଇ ସାଉଦିକୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିଥିଲା ।

 ପାକିସ୍ତାନରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୀକରଣ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଚୀନର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳରେ ବସିଥିବାବେଳେ ଆରବ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାକ୍ ସେନା ଏବଂ ପାକ୍ ସରକାର ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଲଢ଼େଇର ଫଳାଫଳ କ’ଣ ହେବ ତାହା ଜାଣିବାକୁ ବିଶ୍ୱବାସୀ ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି !

Leave a Reply