ଚୀନ୍ ଇସ୍ଲାମକୁ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ ! ପାକିସ୍ତାନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜିନଜିଆନ୍ ହେବ !

ସାଉଦି ଏବଂ ୟୁଏଇ ପାକିସ୍ତାନର ହାତ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ଏକ ଅଣ-ଇସ୍‌ଲାମିକ ଉପନିବେଶ କରିବ ।

ପାକିସ୍ତାନରେ ସର୍ବଦା ଏକ ସମସ୍ୟା ରହିଆସିଛି ଯେ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ନୀତି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାବେଳେ ଏହାର ଦକ୍ଷତାକୁ ସଠିକ୍ ଆକଳନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ । ସେଥିପାଇଁ, ଆଜି ଏହି ଦେଶ ଚୀନ୍‌ର କବଳରେ ଏତେ ଜଡ଼ିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଯେ ଏହାର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଏକ ସଙ୍କଟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ହେଉଛି ଏକ ଦେଶ ଯାହା କୌଣସି ଧର୍ମ / ମତବାଦକୁ ବିରୋଧ କରେ । ତେଣୁ ଇସ୍‌ଲାମିକ ଏଜେଣ୍ଡା ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ସଂଲଗ୍ନତା, ଏବଂ ଚୀନ୍ ଭଳି ଏକ ତେଣୁ ଇସ୍‌ଲାମିକ ବିରୋଧୀ ଦେଶ ପାଇଁ ଏହାର ଦ୍ୱିଗୁଣ ପ୍ରେମ ଯୋଗୁଁ ଏହାର ଧ୍ୱଂସ ହୋଇପାରେ ।

ଯଦି ଆମେ ପାକିସ୍ତାନର ସାମର୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଖରାପ ଯେ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ମାମଲାରେ ପାକିସ୍ତାନ ତାର ଅସୁବିଧାକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ କାଶ୍ମୀରକୁ ଏହାର ଇସ୍‌ଲାମିକ ଏଜେଣ୍ଡା ଅଧୀନରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଭାରତଦ୍ୱାରା କାଶ୍ମିରୀରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଏବଂ ୩୫ଏ ହଟାଇବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସ୍‌ଲିମ ଭାଇ ନାମରେ ମୁସ୍‌ଲମାନ ଜଗତରେ ନିଜ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ଲୋଡ଼ିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସରେ ମୁସଲିମ ଜଗତର ଦୁଇଟି ବୃହତ୍ତମ ଶକ୍ତି ୟୁଏଇ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ତାଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଫେରାଇ ନେଇଛନ୍ତି । ଫଳସ୍ୱରୂପ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କରିଛି ।

ଏହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ, ଏହା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ତାଙ୍କୁ କେଉଁ ଦେଶରୁ ସହଜ ସର୍ତ୍ତରେ ଋଣ ମିଳିବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେ ତାଙ୍କର ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବା ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ । ଏହା କେବଳ ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ୟୁଏଇ ଯୋଗାଇ ଦେଇପାରେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସାଉଦି ଏବଂ  ୟୁଏଇ ସହଜ ସର୍ତ୍ତରେ ଋଣ ଦେଇ ଅନେକ ଥର ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ମୂର୍ଖତା ହେତୁ ତୁର୍କୀ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ବଢ଼ାଇଲା, ଯିଏକି ଏହି ଦୁଇ ଆରବ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ।

ଫଳସ୍ୱରୂପ, କେବଳ ସାଉଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଋଣ ଫେରସ୍ତ ମାଗିଥିଲା, ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସହଯୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ତେଲ ଆମଦାନୀରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା । ତୁର୍କୀ ଆରବ ଦେଶ ପରି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୈତିକ ଶକ୍ତି ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ସାଉଦି ଚାପ ବଢ଼ିଲା, ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡ଼ିଲା ।

ଏହାପରେ ଏହା ଆହୁରି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଋଣରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ପୁରୁଣା ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହା ଅବସ୍ଥା ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସିପିଇସି ଯୋଜନା ୮୭ ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ ହୋଇସାରିଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ ଏହା ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥର ସେବା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅନେକ କ୍ଷତି କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରେମ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସ୍ଥିରତା ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ପଡ଼ିଛି । ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଏବଂ ସିନ୍ଧ ଲୋକମାନଙ୍କର ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ୁଛି, ଯାହା ସିପିଇପି ପାଇଁ ବିପଦ ଘଣ୍ଟି । ଏହାର ପରିଣାମ ହେବ ଯେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଯେଉଁ ଅସନ୍ତୋଷ ରହିଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଦେଶର ସରକାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅସନ୍ତୋଷ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ରହିବ।

ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିବା ଚାଇନିଜମାନେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଖବର ଆସିଥିଲା ​​ଯେ ନାମାଜ ପଢ଼ିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୈତିକ ୟୁନିଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଚୀନ୍‌ର ନାଗରିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରି ନଥିଲେ । ତେଣୁ, ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ବଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ ରୋକିବାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର କଣ ସକ୍ଷମ ହେବ ?

ଗୋଟିଏ ପଟେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଇସ୍‌ଲାମିକ ଏଜେଣ୍ଡା ଅନୁସରଣ କରେ ଏବଂ କାଶ୍ମିରୀ ମୁସ୍‌ଲମାନମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେ, ଅନ୍ୟପଟେ ମୁସ୍‌ଲମାନ ହୋଇଥିବାରୁ ନିଜ ଦେଶରେ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କର ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାରେ ଅସମର୍ଥ । ଏହା ତାଙ୍କର ଡବଲ୍ ପଲିସିର ବିଫଳତା ଏବଂ ଏଥିରୁ ଜନ୍ମିତ ଅସୁବିଧାକୁ ଦର୍ଶାଏ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ ମୁସ୍‌ଲମାନ ଜଗତର ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ନେତା ଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏହି ପୃଥ୍‌କତାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ସାଉଦି ଏବଂ ୟୁଏଇ ଭଳି ଦେଶଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନର ପୃଥ୍‌କତା ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ନିକଟତର ହେବା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିଫଳତା । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ଧାର୍ମିକ ଏଜେଣ୍ଡା ଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଚୀନ୍‌ର ଇସ୍‌ଲାମ ବିରୋଧୀ ଉପନିବେଶରେ ପରିଣତ ହେବ ।

Leave a Reply