ଚୀନ୍‌ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କଲେ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ

ନ୍ୟ ଦେଶ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ସମାନ ମୌଳିକ ମନ୍ତ୍ର ରହିଛି । ଚୀନ୍ ଯେକୌଣସି ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତଥା ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ନିଜର ବାଜି ଲଗାଇଥାଏ, ଏହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରେ, ଏହାକୁ ଜୋରଦାର ଖାଇବାକୁ ଦିଏ ଏବଂ ପ୍ରତିବଦଳରେ ଚୀନ୍ ସପକ୍ଷରେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ହାସଲ କରିନିଏ । ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଅନେକ ଦେଶରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଫ୍ରିକାର ଅନେକ ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି କୌଣସି ଦେଶର ଚୀନ୍‌ର ଚାଟୁକାର ସରକାର ଦେଶରୁ ବିଦାୟ ନେବ, ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଦୁର୍ନୀତି ହେତୁ ସେମାନେ ଜେଲ୍ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ । ନିକଟରେ ମାଲେସିଆର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଜୀବ ରଜାକଙ୍କୁ ୧୨ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ମାଲଦ୍ୱୀପର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବଦୁଲ୍ଲା ୟାମିନ୍ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଫଳାଫଳ ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ନେତା ସେମାନଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଅତି ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଆଜିର ଯୁଗରେ କେବଳ ଚୀନ୍ ନୁହେଁ, ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବସିଥିବା ଚୀନ୍ ରାଜନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମାଲେସିଆର ଏକ କୋର୍ଟ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଜୀବ ରଜାକଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ଡଲାରର ସରକାରୀ ବିନିଯୋଗ ସହିତ ଦୁର୍ନୀତିର ପ୍ରଥମ ବିଚାରରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୧୨ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କୁ ୨୧୦ନିୟୁତ ରିଙ୍ଗଗିଟ (US $ ୪୯.୪୦ ମିଲିୟନ – ପ୍ରାୟ ୩୭୦ କୋଟି) ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି । ତଥାପି, ଏହା କେବଳ ଆରମ୍ଭ ମାତ୍ର । ପାଞ୍ଚଟି ପୃଥକ ମକଦ୍ଦମାରେ ନଜୀବ ୪୨ଟି ଅଭିଯୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ ।

ନଜୀବ ୨୦୦୯ରୁ ୨୦୧୮ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଲେସିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ନୀତି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା । ୨୦୦୯ରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ନଜୀବ ମାଲେସିଆର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ୧ ଏମଡିବି ପାଣ୍ଠି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ ପାଣ୍ଠିରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ସରକାରୀ ୧ଏମଡିବି ପାଣ୍ଠିରୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ପଠାଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ୧ଏମଡିବି ପାଣ୍ଠିରେ ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲେ, ରଜାକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଚୋରୀ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସହାୟତା ଲୋଡ଼ିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

୨୦୧୮ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନଜୀବ ରଜାକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୧ଏମଡିବି ପାଣ୍ଠିର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌ର ନଗଦ ଟଙ୍କା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ସହିତ, ୨୦୧୯ ୱାଲ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୬ରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ମାଲେସିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଥିଲା ଯେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ପ୍ରକାଶିତ ୧ଏମଡିବି ପାଣ୍ଠି ବିରୋଧରେ ଯାଞ୍ଚ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ନିଜର ପ୍ରଭାବକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଆପଣ ଚୀନ୍ ଏବଂ ରଜାକର ନିକଟତରତାକୁ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେ ଯେ ୨୦୧୮ରେ ପଦବୀ ଛାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ, ସେ ୨୦୧୬ରେ ବିଆରଆଇ ଅଧୀନରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଏକ ଅତିଶସ୍ତା ୩୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ, ଯାହାପରେ ମାଲେସିଆ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା । ହାତ ବିକ୍ରି ହେବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା । ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପରେ ସେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରିଗଲେ ଏବଂ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ମହାଥିର ମହମ୍ମଦ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ । ସରକାର ଛାଡ଼ିବାର ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା।


ତଥାପି, ସେମାନେ କେବଳ ଏକାକୀ ଚୀନ୍‌ ଚାଯୁକାର ନୁହଁନ୍ତି । ୨୦୧୯ ମସିହାରେ, ଅନ୍ୟ ଏକ ଚୀନ୍‌ ଚାଟୁକାର ଏବଂ ମାଲଦ୍ୱୀପର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବଦୁଲ୍ଲା ୟାମିନ୍ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତର ପଡ଼ୋଶୀ ମାଲଦ୍ୱୀପର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବଦୁଲ୍ଲା ୟାମିନ୍‌ଙ୍କୁ ମନିଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲାରେ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ ଏବଂ କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ୫ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର ଜରିମାନା କରିଥିଲେ । ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଦେଶର କିଛି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ବେଆଇନଭାବେ ଲିଜ୍ ଦେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଜମା କରାଯାଇଥିଲା । ଦୟାକରି କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଅବଦୁଲ୍ଲା ୟାମିନ୍ ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୧୮ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଲଦ୍ୱୀପର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଚୀନ୍ ସପକ୍ଷରେ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲେ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ୨୦୧୮ରେ ମାଲଦ୍ୱୀପର ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ସୋଲିହଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହରାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଚୀନ୍‌ରେ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଧରାପଡ଼ିଥିଲା ​​ଏବଂ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ବଡ଼ ଋଣ ଥିଲା ।


ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରାଜନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାଗ୍ୟ ଦେଖୁଛନ୍ତି । ଆଜି ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ ପି ଶର୍ମା ଓଲି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଚୀନ୍‌ର ସାଇକୋଫାନସିରେ କିପରି ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ଜଳଜଳ ଦେଖାଯାଉଛି । ନିକଟରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାଚ୍ ଆନାଲିସିସ୍‌ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ “ଓଲି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ନିକଟ ଅତୀତରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ରିପୋର୍ଟର ଲେଖକ ରୋଲାଣ୍ଡ ଜାକାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିରାବାଡ ବ୍ୟାଙ୍କର ଜେନେଭା ଶାଖାରେ ତାଙ୍କର ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଥାଇପାରେ । ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ବିନିଯୋଗ ଭାବରେ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୫.୫ ନିୟୁତ ଡଲାର ଜମା କରାଯାଇଛି ।” ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଓଲି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟ ସାହାଯ୍ୟରେ ବାର୍ଷିକ ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ।


ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ସେମାନେ ଓଲି ଛାଡ଼ିବା ପରେ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ତେବେ କେହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଚୀନ୍‌ ଯେପରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଫଳାଫଳକୁ ସମାନ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଯାଉଛି ।

Leave a Reply