ଏଡ଼ିଟର ଗିଲ୍ଡ଼ରୁ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ଭୁବନେଶ୍ଵର,(ଓଟି): ଆରମ୍ଭରୁ ବାମପନ୍ଥୀ ଏବଂ ଲିବରାଲ୍‌ମାନଙ୍କ କପଟତା ଏବଂ ପକ୍ଷପାତିତାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଜଣାଶୁଣା, କିନ୍ତୁ ଗତକାଲି ସେ ଲାଇଭ ଟିଭିରେ କିଛି ତଥାକଥିତ ନିରପେକ୍ଷ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିବା ସହ ଦେଶ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ହୀନ ମନୋଭାବ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ପ୍ରକୃତରେ, ଗତକାଲି ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି ମଧ୍ୟରେ ବିତର୍କ ସମୟରେ ଶେଖର ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତର ଏଡ଼ିଟର ଗିଲ୍ଡ଼ର ସଦସ୍ୟତାରୁ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ । ଏହାର କାରଣ ହେଲା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦୁଇଜଣ ସାଧୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭରର ନିର୍ଦ୍ଦୟ ହତ୍ୟା ଉପରେ ଏଡ଼ିଟର ଗିଲ୍ଡ଼ ଚୁପ୍ ରହିଥିଲା । ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫାକୁ ନେଇ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶପାଇଛି ଏବଂ ଗତକାଲିଠାରୁ ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏଡ଼ିଟର ଗିଲ୍ଡ଼ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶେଖର ଗୁପ୍ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଗତକାଲି ଲାଇଭ ଟିଭିରେ କହିଛନ୍ତି, “ଶେଖର ଗୁପ୍ତା ଶୁଣ, ଏଡ଼ିଟର ଗିଲ୍ଡ଼ର ଯାହା କିଛି ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଥିଲା ତାହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଘଟଣାରେ ନୀରବତା ଯୋଗୁଁ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଏଡ଼ିଟର ଗିଲ୍ଡ଼ ଏବେ ଏକ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଂଗଠନ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ଆଜି ଏଡ଼ିଟର ଗିଲ୍ଡ଼ର ସଦସ୍ୟତାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛି । ମୁଁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଏହି ଗିଲ୍ଡର ସଦସ୍ୟ ଥିଲି । ମୁଁ ଶେଖର ଗୁପ୍ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ପକ୍ଷପାତିତାଆଡ଼କୁ ଠେଲି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଯେଉଁ ଦିନ ଏଡ଼ିଟର ଗିଲ୍ଡ଼ ଏଭଳି ଘଟଣା ଉପରେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଏପରି ସଂଗଠନର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ ହେବ ”।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ସିଧାସଳଖ କହୁଛି, ଯଦି ଜଣେ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ନାସିରୁଦ୍ଦିନ ଶାହା, ଅନୁରାଗ କାଶ୍ୟପ, ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହା, ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଭରଦରାଜନ୍, ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ସମସ୍ତେ ରଡ଼ି ଛାଡ଼ିଥାନ୍ତେ । ଆଜି ଏହି ଲବି କେଉଁଠାରେ ଅଛି ? ୱେୟାର, ସ୍କ୍ରୋଲ୍ NDTV, ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟ ହେଡ଼ଲାଇନ ଚିନ୍ତା କରୁଛି ଯେ ‘ଭାରତରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ’ ଏହିପରି ଏକ ଖବର ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ କିପରି ଏକ ହେଡ଼ଲାଇନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେମାନେ ଏବ କହିବେ ଯେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ?’ ଏକ ବିତର୍କ ହେଉଛି କାହିଁକି ପାଲଘରରେ ଘଟଣାକୁ ଦମନ କରିବାକୁ କୌଣସି ସୁଚିନ୍ତିତ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇନାହିଁ ?

ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପାଲଘରରେ ଦୁଇଜଣ ସାଧୁ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭର ହିଂସାତ୍ମକ ଜନତାଙ୍କଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣର ଶୀକାର ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦେଶର ବାମ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଏହା ଉପରେ ନୀରବତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି । ଯେହେତୁ ଏହି ବାମ ଲିବରାଲ୍ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୀପ ଜାଳିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କ ପାଟିରୁ ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ ।

ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ଏହି ଖବରକୁ ଅବମାନନା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିସାରିଛି । ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ଏହି ଖବରକୁ ଏହି ଶୀର୍ଷକ ସହିତ ମୁଦ୍ରଣ କରିଥିଲା ​​”ଚୋର ଭାବି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପାଲଗରରେ ୨୦୦ ଲୋକ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଲିଚିଂ କରିଛନ୍ତି”। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ବାରମ୍ବାର ଜନତାଙ୍କୁ “ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତି” ଭାବରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରୁଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ସେହି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କେତେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହି ମୃତ୍ୟୁରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତେ, ତେବେ ରାଣା ଆୟୁବଙ୍କ ପରି ସାମ୍ବାଦିକମାନେ “ହିନ୍ଦୁ ଜାତୀୟତାବାଦୀ” ବିଜେପି ସରକାର ଉପରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଦେଶର ତଥା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମୁଣ୍ଡ କାଟିଥାନ୍ତେ । ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବା ପ୍ରବନ୍ଧଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥାନ୍ତା ।

ଏପରିକି ରାଜଦୀପ ସରଦେଶାଇଙ୍କ ପରି ଉଦାରବାଦୀ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣାରେ ରାଜଦୀପ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି କହିଛନ୍ତି, “ପାଲଘରରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ୧୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଏହା କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ, ଦକ୍ଷିଣ ପନ୍ଥୀ ଆଇଟି ସେଲ୍ ଏହାକୁ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦିଗ ଦେଉଛି । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖ ଏବଂ ବିପଦର ବିଷୟ ”।  ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଛୋଟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଏଜେଣ୍ଡା ଚଳାଇଥିବା ରାଜଦୀପ ପାଲଘର ଘଟଣାରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କୋଣ ଖୋଜିବାରେ ଦକ୍ଷିଣ ପନ୍ଥୀକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲେ ।

ଯଦି ଏହି ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମୁସଲମାନ ସମାଜର ହୋଇଥାନ୍ତେ, ତେବେ ରାଜଦୀପଙ୍କ ପରି ଲୋକମାନେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରରେ ଦୌଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତେ । ​​ ଏହି ସାଧୁମାନଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ଆପ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଧ୍ରୁଭ ରାଠୀ ମଧ୍ୟ ଆମୋଦିତ ହୋଇଥିଲେ । ଅନୁରାଗ କାଶ୍ୟପଙ୍କ ପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥର ଏଠାରେ କୌ ଣସି “ଘୃଣାର ବାତାବରଣ” ଦେଖିନଥିଲେ । ଦେଶର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି କପଟୀମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜାଗ୍ରତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ମୁସଲମାନ ବିରୋଧୀ ଘଟଣା ନାମରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଏଜେଣ୍ଡା ଚଳାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାର ସମୟ ଆସିଛି ।

Leave a Reply