କଂଗ୍ରେସର ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କୁ ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା- “ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରହି ଆମର ରାଜମାତା ବିରୁଦ୍ଧରେ କହିପାରିବେ ନାହିଁ”

ତକାଲି ଯାହା ଘଟିଥିଲା, ଗୋଟିଏ କଥା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ ଅଧୀନରେ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯିବ ନାହିଁ, ନଚେତ୍ ଆପଣ ଏହି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସାମ୍ବାଦିକ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରାଯିବ ନାହିଁ । ରିପବ୍ଲିକ୍ ଚ୍ୟାନେଲର ସମ୍ପାଦକ ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ଆଣ୍ଟୋନିୟା ମାଇନୋ ଡାକିଥିବାର ଦୁଃସାହାସ କରିଥିବାରୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଥାନାକୁ ଡକାଯାଇ ୧୦ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଭଳି ଜେରା କରାଯାଇଥିଲା ।

ପ୍ରକୃତରେ, କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ଶୋ’ରେ ପାଲଘରରେ ଦୁଇ ଜଣ ସାଧୁଙ୍କ ହତ୍ୟାକୁ ନେଇ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନୀରବତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆଣ୍ଟୋନିୟା ମାଇନୋ ଅର୍ଥାତ୍ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ପାଲଘରରେ ୨ ଜଣ ସାଧୁଙ୍କ ହତ୍ୟାକୁ ନେଇ ଅର୍ଣ୍ଣବ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖିଆଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ ଏବଂ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ପାଦ୍ରୀ କିମ୍ବା ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଦଳ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଦଳର ‘ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ’ ନୀରବ ରହିଥାନ୍ତେ ?

ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି । ସେ ଇଟାଲୀକୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇବେ ଯେ ମୁଁ ଯେଉଁଠାରେ ସରକାର ଗଠନ କରିଛି, ସେଠାରେ ମୁଁ ହିନ୍ଦୁ ସାଧୁମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରୁଛି । ସେଠାରୁ ସେମାନେ କରତାଳି ପାଇବେ । ଲୋକମାନେ କହିବେ ଯେ ୱା, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଭଲ କରିଥିଲେ । ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜା । ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି କି ହିନ୍ଦୁମାନେ ଚୁପ୍ ରହିବେ ? ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହା କହିବା ଉଚିତ୍, ହିନ୍ଦୁମାନେ ଚୁପ୍ ରହିବେ କି ? ସମଗ୍ର ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛି ।  କହିବାର ସମୟ ଆସିଛି।”

ଖୋସାମତର ଝଲକ

ସେତେବେଳେ ଏହା କ’ଣ ଥିଲା, ଯେପରି କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୁଗମ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ବଜ୍ରପାତରେ ପଡ଼ିଛି ଏବଂ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । କିନ୍ତୁ ମାମଲା ଏଠାରେ ଶେଷ ହୋଇନଥିଲା । ଖୋସାମତୀର ସମସ୍ତ ସୀମା ଭାଙ୍ଗି ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସମୀବ୍ରତ ରାୟଙ୍କୁ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କିଛି ଗୁଣ୍ଡା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଧରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ଗୁଣ୍ଡମାନେ ଖସି ପଳାଇଥିଲେ ।

ଯଦିଓ ଅଧିକାଂଶ ଏତଲା ଉପରେ ଅର୍ଣ୍ଣବ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କଠାରୁ ସୂରକ୍ଷା ପାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ଏକ ବିଭାଗ ବିଶ୍ୱାସ କରିନାହିଁ ? ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଡକାଇ ପ୍ରାୟ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏତଲାରେ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ସର୍ବଶେଷରେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର କେଉଁ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ?  

ବାର୍ତ୍ତା ସ୍ପଷ୍ଟ – ଯେଉଁଠାରେ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଭାବ ଅଛି, ଆପଣ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରିୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କିମ୍ବା କଂଗ୍ରେସର ସଂରକ୍ଷଣକାରୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କହିପାରିବେ ନାହିଁ, ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ନର୍କଠାରୁ ଖରାପ ହେବ । ଯଦି ତୁମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହଁ, ତେବେ ତୁମେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ବୁଝିବା ଉଚିତ । ଯଦିଓ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏଠାରେ ଟାର୍ଗେଟ ହୋଇନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଫଳ ବିକ୍ରେତା ତାଙ୍କ ଦୋକାନରେ ହିନ୍ଦୁ ଫଳ ଦୋକାନର ବ୍ୟାନର ଲଗାଇ ଥିବାରୁ ଜାମସେଦପୁର ପୋଲିସ କେବଳ ଦୋକାନୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅଶ୍ଳୀଳ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦେଖାଇ ନଥିଲା, ବରଂ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାନର ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲା ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କଂଗ୍ରେସ ଚାଟୁକାରମାନେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ଟ୍ୱିଟରରେ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ # ୱେଲଡୋନ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ମଧ୍ୟ ହାର ମାନି ନାହାଁନ୍ତି । ପଚରାଉଚୁରାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ଏକ ବିତର୍କ ଶୋ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଆଣ୍ଟୋନିୟା ମାଇନୋ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଆଣ୍ଟୋନିୟା ମାଇନୋ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗୁପ୍ତଚରଙ୍କ ସମ୍ବାଦକୁ କିପରି ଗ୍ରହଣ କରିବେ, ଏହା ସମୟ ଆଗାମୀ ଦିନରେ କହିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଂଗ୍ରେସ ଯେ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଛି, ସେପରି ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ମନୋଭାବ ରହିବ ।

Leave a Reply