ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କଲା ସାଉଦୀ ଆରବ

 

“ଆମେ ତୁମକୁ ଠିଆ କରିଛୁ, ଏବେ ଆଣ୍ଠୁ ଭାଙ୍ଗିବୁ” କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆରବ ଦେଶମାନେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସମ୍ପର୍କ କାଟିଲେ

ପୁରୁଣା ମାଲିକମାନଙ୍କ ସହିତ ବେଇମାନୀ  କରି ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ନୂଆ ବସ୍ ତୁର୍କୀ ନିର୍ଦ୍ଦଶରେ ନାଚୁଛି

ପାକିସ୍ତାନର ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବିପଦର ସାଥୀ ସାଉଦି ଆରବ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକ ତିକ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ତିକ୍ତତା ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ଯଦି ଉଭୟଙ୍କ ବନ୍ଧୁତା ସମାପ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଏଥିରେ କୌଣସି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର ନାହିଁ । କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ସାଉଦିକୁ ଧମକ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା ସେତେବେଳେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନର ନୂତନ ରାଜନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ତୁର୍କୀର ଶକ୍ତି ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସାଉଦି ଆରବ ସହିତ ଶତ୍ରୁତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହା ମହମୁଦ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସାଉଦି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଇସ୍‌ଲାମିକ ସଂଗଠନ ଓଆଇସି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ଘେରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଯୋଗ ଦେବ । ଏହାର ଜବାବରେ ସାଉଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତେଲ ଏବଂ ଋଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି।

ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିସାରିଛି । ବାସ୍ତବରେ, ୨୦୧୮ରେ ସାଉଦି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୬.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲା । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୩.୦ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ବ୍ୟତୀତ ୩.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ତୈଳ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ, ଇସ୍‌ଲାମାବାଦର ଅସ୍ଥିର ପ୍ରକୃତି ହେତୁ ସାଉଦି ମଧ୍ୟ ତେଲ ରପ୍ତାନି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସାଉଦି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଓଆଇସି ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାପ ପକାଉଥିଲା । କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଓଆଇସିର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୈଠକ ଡାକିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଜିଦ୍ ଧରିଛି । ସାଉଦି ବାରମ୍ବାର ତାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଓଆସି ଏହାକୁ ଡାକି ପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ କହିବି ଯେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମ ସହ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ସେହି ଇସ୍‌ଲାମ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ବୈଠକ ଡାକନ୍ତୁ । ସେମାନେ ଦୁଃଖୀ କାଶ୍ମୀରବାସୀ ହେବାକୁ ଏବଂ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସରକାର ସାଉଦିରୁ ପୃଥକ ତଥା ତୁର୍କୀ ସମର୍ଥକ ମୁସଲମାନ ଦେଶମାନଙ୍କର ଏକ ନୂତନ ସଂଗଠନ ଗଠନ ପାଇଁ ସୂଚିତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ବିରୋଧରେ ସାଉଦି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।

ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥାଏ । ସେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ଇସ୍‌ଲାମ ଦେଶ ଉପରେ ଚାପ ପକାନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କ ସହ ଛିଡ଼ା ହେବେ । ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ୟୁଏଇ ଭଳି ଦେଶ ପାଇଁ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତୈଳର ପ୍ରଚୁର ଉତ୍ସ ହେତୁ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଭାରତରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ କେବେବି ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଏହି କାରଣ ହେଉଛି, ଧାରା ୩୭୦ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ବାରମ୍ବାର ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ ହେଁ ଓଆଇସିର ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ଓଆଇସି ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ନାହାଁନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତରେ ତଥାକଥିତ ବଢ଼ୁଥିବା ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା ସହିତ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ସେତେବେଳେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ସ୍ୱାର୍ଥପରତାଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମନ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ସୂଚନା ବିସ୍ତାର ହେବା ୧୩୦କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଭାବନାକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ ନାହିଁ ।

ଏଥି ସହ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ମାଲଦ୍ୱୀପର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଥଲମିଜା ହୁସେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା ବିଷୟରେ କହିବା ପ୍ରକୃତରେ ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍‌ଲାମ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଭାରତରେ ରହିଆସିଛି ଏବଂ ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୧୪.୨ ପ୍ରତିଶତ ଜନସଂଖ୍ୟା ସହିତ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଧର୍ମ ଅଟେ । ତୁର୍କୀ, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ମାଲେସିଆକୁ ବାଦ୍ ଦେଇ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ମୁସଲମାନ ଦେଶ ଭାରତ ସହିତ ଥିଲେ । ସମାନ କଥା ହଜମ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅସମର୍ଥ ।

ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଏହା କେବଳ ଭାରତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ବାସ୍ତବତା ସହିତ ତାଙ୍କର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଇମ୍ରାନ ଖାନ କେବଳ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ବିଚାର ନକରି କେବଳ ପାକିସ୍ତାନୀ ଜନସାଧାରଣରେ ନିଜର ପ୍ରଭାବ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ସାଉଦି ଆରବ ବିରୋଧରେ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନ ସର୍ବଦା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ହାତରେ କୁକୁର ହୋଇଯାଏ ।

ଏହାର ସଦ୍ୟତମ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଚୀନ୍ । ଚୀନ୍‌ର ସିପିଇସି ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନରେ ବିଦ୍ରୋହ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀମାନେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାମାନଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବାର ଖବର ଆସୁଛି । ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଚୀନ୍‌ର ଶ୍ରମିକମାନେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ ।

ତୁର୍କୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏର୍ଦୋଗାନ୍ ନିଜକୁ ମୁସଲମାନ ଜଗତର ନେତା ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସେମାନେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଖୁସିରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି । ଏହି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଓଆଇସିର ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ତଥା ମୁସ୍‌ଲିମ ଜଗତର ସମ୍ମାନିତ ନେତା ସାଉଦି ଆରବଠାରୁ ପୃଥକ କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply