ଚୀନ୍ ଆପ୍ ମାର୍କେଟରେ ଯିଏ ନିଆଁ ଲଗାଇପାରବେ ସିଏ ହେଲେ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା !

ଭାରତରେ ଆପ୍ ବିପ୍ଳବ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଜଣେ ସଠିକ୍ ବ୍ୟକ୍ତି, ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ।

ନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା- ମହିନ୍ଦ୍ରା ଗୋଷ୍ଠୀର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ । ସ, ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ  ଯିଏକି କୌଣସି ପରିଚୟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ସେ କେବଳ ଜଣେ ସଫଳ ବ୍ୟବସାୟୀ ନୁହଁନ୍ତି, ହୃଦୟରେ ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ସେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅନେକ ଥର ଦେଶ ସହ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଏକ ବଡ଼ କଥା କାରଣ ଆଜିକାଲି କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଦେଶ ସହ ଠିଆ ହେବା ଫ୍ୟାଶନରେ ନାହିଁ। ଏବେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ଟେନସନକୁ ଦେଖନ୍ତୁ । ଚୀନ୍ ଆକ୍ରୋଶ ପରେ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଦେଶକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱ ଉତ୍ପାଦନ ହବ୍ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ଉତ୍ପାଦନ ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଭାରତ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ରପ୍ତାନି କରିବା ଉଚିତ ।

ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚାରକ ଚୀନ୍‌ର ଗଣମାଧ୍ୟମ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି । ସିସିପିର ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରାୟତଃ ଏହାର ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାନସିକ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଅପୂରଣୀୟ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ।

ନିକଟରେ ସିସିପି ପାରା ଏବଂ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍‌ସର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ହୁ ଶିଜିନ୍ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଭାରତକୁ ଏକ ଉପଦେଶ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଚୀନର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ବିଶେଷ କିଛି ପାଇବେ ନାହିଁ । ଭାରତର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣଙ୍କର ଜାତୀୟତା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ଅଛି ” ।

ଭାରତ ଉପରେ ଏପରି ଅପମାନ ପରେ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ତୁରନ୍ତ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହି ଟ୍ୱିଟ୍‌ ଭାରତ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରେରଣା ଏବଂ ଶିକାର ହୋଇପାରେ । ଆମକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ! ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଉଠିବା”। ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଭୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ଲଢ଼ନ୍ତି ।

ନିକଟରେ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌ ଏଭଳି ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ମାତ୍ର ୭୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ବଜାରରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ମୂଲ୍ୟ ୫ ରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ।

ଚୀନ୍‌କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ୫୯ ଟି ଚୀନ୍‌ ଆପ୍ ଉପରେ ଭାରତ ସରକାର ଯେପରି ନିଷେଧାଦେଶ କରିଛନ୍ତି, ଏହା ମଧ୍ୟ ମହିନ୍ଦ୍ରାଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି, ଯାହାପରେ ସେମାନେ ଦେଶରେ ଆଇଟି ବିପ୍ଳବର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇପାରିବେ । ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କହି ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମହିନ୍ଦ୍ରାଙ୍କ ପରି ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏବଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପାଇଁ, ଆପ୍ ମାର୍କେଟରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ବଡ଼ କଥା ହେବ ନାହିଁ ।

ମହିନ୍ଦ୍ରାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପୁଞ୍ଜି ଅଭାବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଚୀନ୍‌ର ଆହ୍ୱାନ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଇପାରେ । ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ହୋଇ, ଏହା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ଦାୟିତ୍ୱ ଅଟେ !

ମହିନ୍ଦ୍ରା ଗ୍ରୁପ୍ ହେଉଛି ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଭାରତରେ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବ୍ରାଣ୍ଡ । କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅଛି । ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଏରୋସ୍ପେସ୍, କୃଷି ବ୍ୟବସାୟ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ମାର୍କେଟ, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍, ନିର୍ମାଣ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ଶକ୍ତି, କୃଷି ଉପକରଣ, ଅର୍ଥ, ଆଇଟି ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ । ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରାଙ୍କର ୧.୬ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସମ୍ପତ୍ତି ଥିଲା ।

୨୦୧୧ରେ, ସେ ଏସିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨୫ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶିଳ୍ପପତି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତକୁ ଅସମ୍ମାନ କରିଛି ଏବଂ ଭାରତକୁ ବିଷ ଦେଇଛି । ଯଦି ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଇନଥାଏ, ତେବେ ଏହା ଦେଶ ପାଇଁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ଅହଂକାର ଦୂର କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

Leave a Reply