ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଏସଡ଼ିଏମଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌କୁ ନେଇ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଝଡ଼ !

ଟିଟିଲାଗଡ଼ର ଏସଡ଼ିଏମ ସୋମେଶ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌କୁ ନେଇ ଦେଶରେ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ସୋମେଶଙ୍କ ଏହି ଟ୍ୱିଟ୍‌କୁ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ଆଜାଦୀ ପାଇଁ ଓକିଲାତି କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସମାଲୋଚନା କରି ତାଙ୍କ ମତକୁ ଦବାଇ ଦେବାକୁ ଅପଚେଷ୍ଠା କରୁଛନ୍ତି । ଆମେ ପ୍ରାୟତଃ ବାମପନ୍ଥୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଶୁଣିଛୁ – ଦେଶରେ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ସର୍ବାଧିକ ହେବା ଉଚିତ । ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ, କିନ୍ତୁ ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ମତ ବିରୁଦ୍ଧରେ କିଛି କହିଲେ ସେମାନେ ତୁମକୁ ଏପରି ଟ୍ରୋଲ୍‌ କରିବେ, ତୁମେ ନିଜକୁ ଭାବିବ – ତୁମେ କ’ଣ କହିଲ ?

ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ସୋମେଶ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ସହ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ସେ ଏକ ଟୁଇଟ୍ ପୋଷ୍ଟ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ଆମ ଦେଶର କିଛି ସୁଲତାନ ନିଜ ନିଜ ସମାଧି ତିଆରିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ । ଶେଷରେ, ଏହି କଥା ଆମେ ନିଜ ପାଇଁ କ’ଣ ବାଛିଲୁ ।”

ଏହା ଏକ ବ୍ୟଙ୍ଗାତ୍ମକ ଟ୍ୱିଟ୍ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅନେକ ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କୁ ବିଚଳିତ କରିଦେଲା, ଯେପରି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ମାଲିକମାନେ ଏହି ଟ୍ୱିଟ୍‌ଦ୍ୱାରା ବହୁତ କଷ୍ଟ ପାଇଛନ୍ତି । ତୁଫେଲ ଅହମ୍ମଦ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି “ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସୋମେଶଙ୍କ ସ୍ୱର ସହିତ ଟାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି କହିଛନ୍ତି, ସାର୍, ଆମେ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ପ୍ରତିମା ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ ।”

 

ଏହାପରେ ସତେ ଯେପରି ବାମପନ୍ଥୀ ତଥା ଉଗ୍ରବାଦୀ ମୁସଲମାନମାନେ ସୋମେଶଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଟିଏ ରିଜ୍‌ଭି ନାମକ ଜଣେ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି, “ସେମାନେ ତାଜମହଲ, ଲାଲ କିଲ୍ଲା ଏବଂ କୁତବ ମିନାରରେ ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏମାନେ ଆମର ବିଫଳତା ପାଇଁ [ଇସଲାମିକ ଆକ୍ରମଣକାରୀ]କୁ ଦାୟୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଆମ ସରକାର ଆମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ କ’ଣ କରିଛନ୍ତି ?”

 

 

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ତଥା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସମର୍ଥକ ବାମପନ୍ଥୀ ପ୍ରଫେସର ଅଶୋକ ସ୍ୱାଇଁ କିପରି ଚୁପ୍‌ ରହିବେ ? ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଜି, ଏହି ବ୍ରାହ୍ମଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମୁସଲମାନ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଚାରରେ ଲିପ୍ତ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିମ୍ବା ଓଡିଶା ପାଇଁ ଭଲ ହେବ ନାହିଁ। ସେ ମଧ୍ୟ ଆମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଛି କାରଣ ସେ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି ।”

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନକୁ ରୋକିବାରେ ଅସଫଳ ହୋଇଥିବା ସାକେଟ ଗୋଖଲେ ସୋମେଶଙ୍କ ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରିବେଶ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ “’ଯେତେବେଳ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ସେତେବେଳ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଦଳିତଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିଥିଲେ ।”

ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜକୁ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତାର ରକ୍ଷକ ବୋଲି କହନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜର ଆଦର୍ଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଏବଂ କେବଳ ଗୋଟିଏ ତଥ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପଛରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ । ବାମପନ୍ଥୀମାନେ ଏକ ଲକ୍ଷେ ମୁହଁ ବୁଲାଇଲେ, କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ହେଉଛି ପୃଥୀରାଜ ଚୌହ୍ୱାନଙ୍କ ପରାଜୟ ପରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତରେ କୌଣସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା କଲେଜ ନିର୍ମାଣ ହୋଇନଥିଲା । ମରାଠା ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ଛାଡି, ତୁର୍କ ଶାହି, ଆଦିଲ ଶାହି କିମ୍ବା ମୋଗଲ ଶାହି ହେଉ, କୌଣସି ଇସ୍‌ଲାମ ରାଜବଂଶଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇ ନଥିଲା । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ସୋମେଶ ଏକ ଦର୍ପଣ ଦେଖାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ପାପ ଥିଲା କି ?

ଏହି ବାମପନ୍ଥୀମାନଙ୍କ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ମାନସିକତା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ସୋମେଶ ନିଜେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମର ଶାସକମାନେ କେଉଁ ବସ୍ତୁକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଜଣାଇବା ମୋର ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରିଥିଲା ଯେଉଁମାନେ ମୋ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରୁ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକତାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ ​​ଏବଂ ସେମାନେ ମୋର ଜାତି ପଛରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ । ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ ଯେ ସେମାନେ ନିଜକୁ ଲିବରାଲ୍ ବୋଲି କୁହନ୍ତି । ବୋଧହୁଏ ସେ କୂଅ ବେଙ୍ଗର ମାନସିକତା ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି ।”

ଠିକ୍ କହିବାକୁ ଗଲେ ସୋମେଶ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି ଯେ ବାମପନ୍ଥୀ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ କେବଳ ନିଜ ପାଇଁ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ଚାହାଁନ୍ତି, ଏବଂ ଯଦି କେହି ସେମାନଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରନ୍ତି, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପାଦତଳେ ପଡ଼ି କ୍ଷମା ନମାଗିଛନ୍ତି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଏହାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିବେ ନାହିଁ । ସୋମେଶ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ପରି ଅଧିକାରୀମାନେ କେବଳ ଏହି ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଅହଂକାରକୁ ବଢ଼ାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ନିଜ ସ୍ତରକୁ ନଆସିବାରୁ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply