ଅମିତ ଶାହା ବନାମ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର: ବାଜିଗର କିଏ ?

 ଭାରତ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ ପ୍ରକାର ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଥାନ୍ତି । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶାସକ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ରବିବାର ଦିନ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ‘ଶୋଜା ବଙ୍ଗଳା ବୋଲଚି’ ନାମକ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯାହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସଫଳତାକୁ ଦର୍ଶାଇବ । “ଶୋଜା ବଙ୍ଗଳା ବୋଲାଚି’ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି’ ସିଧାସଳଖ ବଙ୍ଗଳା ଭାଷାରେ କହିବା ।” ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଅଭିଯାନ ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ହୋଇପାରେ ।

ଟିଏମସି ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଡେରେକ ଓ’ବ୍ରାଇନ୍‌ଙ୍କଦ୍ୱାରା ସମ୍ବୋଧିତ ହୋଇଥିବା ‘ଶୋଜା ବଙ୍ଗଳା ବୋଲଚି’ ଏକ ତିନି ସପ୍ତାହର ଭିଡିଓ ସିରିଜ୍ ହେବ । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନଅ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗଳା ସମସ୍ତ ମାନଦଣ୍ଡରେ କିପରି ଅସାଧାରଣ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି ତାହା ଏହି ଭିଡିଓ ଦର୍ଶାଇବ । କେନ୍ଦ୍ର କିପରି ଫେଡେରାଲବାଦକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ କିପରି ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ ।

ତେବେ ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ରଣନୀତିକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ‘ଶୋଜା ବଙ୍ଗଳା ବୋଲଚି’ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ କିଛିମାସ ପୂର୍ବରୁ ଅମିତ ଶାହା ବିଶେଷ କରି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବଙ୍ଗଳା ଭାଷା ଶିଖୁଥିବାର ଖବର ଆସିଥିଲା । ଏହା ସହିତ ସେମାନେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିଏମସି ପାଇଁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ପାଇଁ ‘ଶୋଜା ବଙ୍ଗଳା ବୋଲଚି’ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ରଣନୀତି ହେଉଛି ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ବିସ୍ତାର କରିବା ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଜନସାଧାରଣ କରିବା । ତେବେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ଏହି ରଣନୀତି ‘ସ୍ପିକ୍ ଅଫ୍ ଦିଦି’ ରଣନୀତି ଭଳି ବିଫଳ ହୋଇଛି, ତେଣୁ ଏହା କାହାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ ।

ଯେତେବେଳେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ରଣନୀତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ଆସେ, ତାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ନାହିଁ । ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ପରି ଅମିତ ଶାହା ବିଜେତା ଦଳରେ ବରଜି ଲଗାନ୍ତି ନାହିଁ । ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଜଣେ ଅତ୍ୟଧିକ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ଯିଏ କେବଳ ତାଙ୍କ ଟ୍ରାକ୍ ରେକର୍ଡ ଦେଇ କୌଣସି ଦଳ ପାଇଁ ରଣନୀତି କରନ୍ତି ।  ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରଠାରୁ, ପି.କେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ଲୋଭାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ବିଜେପିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା । ତେବେ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ରଣନୀତି ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଆଗରେ ବିଫଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ସେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ଟିଏମସିରେ ନରମ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ କାର୍ଡ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଦଉଡ଼ିଥିଲେ । ଟିଏମସିର ନବ ନିର୍ବାଚିତ ସାଂସଦ ତଥା ଶାଢ଼ି, ମଙ୍ଗଲସୁତ୍ର ଏବଂ ସିନ୍ଧୁରରେ ନବ ବିବାହିତ ନୁସରତ ଜାହାନଙ୍କ ସଂସଦରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା କିମ୍ବା ତାରକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର କମିଟିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଥିବା ମୁସଲିମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଆଦି ରହିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ ନକରିବାକୁ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ତା’ପରେ ଅମିତ ଶାହା ସିଏଏ ଆକାରରେ ଏକ ବାଉନ୍ସର୍ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ, ଯାହା ପ୍ରତି ମମତାଙ୍କର ଉତ୍ତର ନଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା । ସିଏଏକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହିଂସାତ୍ମକ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ପୁରା ଯୋଜନା ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଗଲା । ସେ ଚାହୁଁଥିଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାବରେ ଅବତରଣ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ବିଫଳତା ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼େ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ୨୦୧୭ର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଏସପି-କଂଗ୍ରେସ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ରାଜନୈତିକ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ଥିଲେ । ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁଭବ କରି ସେ ଶାସକ ସମାଜବାଦୀପାର୍ଟି ସହ ଏକ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳଗୁଡ଼ିକ ଠିକ୍ ବିପରୀତ ହୋଇଗଲା । ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ବହୁ ଦୂରରେ, ଏସପି ମେଣ୍ଟ ୧୦୦ ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟ ଜିତିପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ବିଜେପି ୩୧୨ ଟି ଆସନ ଜିତି ସରକାର ଗଠନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

ସେହିଭଳି, ବିହାରରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଯେଉଁ ମହାଭାରତ କରିଥିଲେ, ତାହା ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ନିତିଶ କୁମାର  ଲାଲୁ ଯାଦବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ରକୁ ଛାଡ଼ି ପୁଣି ଥରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହିପରି ଭାବରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ମହାନ ସହଯୋଗୀ ଦଳକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ପରି ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସାରା ଦେଶରେ ବିଜେପି ବିସ୍ତାର ହୋଇ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଦଳ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି । ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର କେଉଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରନ୍ତି ନା କାହିଁକି, ସେ କୌଣସି ଯୋଜନାରେ କାମ କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ସେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ, ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ରାଜନୀତିରେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ପରି ପରିପକ୍ୱ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିମାନ ନୁହଁନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ ସେ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଦୌଡ଼ିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଶାହାଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

Leave a Reply