“ଶିବସେନାକୁ ଶାହା ଭୟ”, ଅଶୋକ ଗେହଲୋତ୍‌ଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ ଚେତାବନୀ, ଶାହା ମଧ୍ୟ ଆଇସୋଲେସନ ୱାର୍ଡରୁ ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ

ମିତ ଶାହା ୱୁହାନ ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ରାଜନୀତିରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଧାନ୍ୟତା ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି । ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଏପରି ଯେ ଗୁରୁଗ୍ରାମର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ୱାର୍ଡରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିରୋଧୀମାନେ ତାଙ୍କ ନାମ ଶୁଣି କମ୍ପି ଉଠୁଛନ୍ତି । ଯଦି ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହଁ, ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସ ଅପେକ୍ଷା ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ଭାଙ୍ଗିଯିବାକୁ ଭୟ କରୁଥିବା ଶିବସେନାର ନେତାଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତୁ ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଅମିତ ଶାହା ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଆକାଉଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ୱୁହାନ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଶିବସେନା ଏହାର ମୁଖପତ୍ର ‘ସାମାନା’ରେ ଲେଖିଛି ଯେ ଆମେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କର ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ । ଯଦିଓ ଶାହା ଅଲଗା ଅଛନ୍ତି, ରାଜସ୍ଥାନର ଅଶୋକ ଗେହଲୋତ୍‌ ସରକାର ଏବେ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ବିଜେପି ନେତାମାନେ ‘ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର’ କରିଥିବାରୁ ଓ ଅମିତ୍ ଶାହା ଅଲଗା ହୋଇଥିବାରୁ ଗେହଲୋତ୍‌ ଖୁସି ହେବାର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ ।

ଶିବସେନା ଏଭଳି ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ପଛରେ ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଛି । ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ସରକାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନିରନ୍ତରଭାବେ ଭାଙ୍ଗିଯିବାର ବିପଦ, ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଉଦାହରଣ ଥିବାରୁ ସେ ବିଜେପିକୁ ହାଲୁକାଭାବେ ନେଇ ଭୁଲ୍‌ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରେ ଯେତେବେଳେ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ବିଜେପି କେବଳ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଶା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିନଥିଲା, ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଅତୀତରା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କଂଗ୍ରେସର କୁଶାସନରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଲା ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅଶୋକ ଗେହଲୋତ୍‌ଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭଲ ନୁହେଁ । ରାଜସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଥିବା ବିଦ୍ରୋହରେ ସେ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରି ହତାଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତି ସିପି ଯୋଶୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ତାଗିଦ ପରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣାକୁ ଅଟକାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଶୋକ ଗେହଲୋତ୍‌ଙ୍କ ସରକାରର ପତନ ହେବାର ବିପଦ ଏବେ ବି ଜାରି ରହିଛି ।

କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କଂଗ୍ରେସ ଅପେକ୍ଷା ଶିବସେନା ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାରଙ୍କ ପତନକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଯଦି ରାଜସ୍ଥାନର ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାର ଭାଙ୍ଗିଯାଏ, ତେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟାର୍ଗେଟ ହେବ ବୋଲି କାହାଠାରୁ ଲୁଚି ନାହିଁ । ଯାହାହେଉ, ଶିବସେନା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମହାବିକାଶ ଅଘାଇ ସରକାରଙ୍କ ନେତେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ଧାରରେ ଅଛନ୍ତି ।

ୱୁହାନ ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି, ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି, ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଖରାପ ପ୍ରଶାସନ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମାମଲା ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚାଇଛି । ଅମିତ ଶାହା କିପରି କାମ କରନ୍ତି ତାହା ଭଲଭାବେ ଶିବସେନା ଜାଣିଛି ଏବଂ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବିପଦ ନେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ବିରୋଧୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଭୟ ଏବେ ବି ପ୍ରଚଳିତ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି ଶିବସେନା ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସକୁ ଦେଇଥିବା ପରାମର୍ଶ ।

Leave a Reply