ଲକଡାଉନ୍‌ରେ ଚାଲି ଚାଲି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନେ ବିଜେପି ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିବେ କି?

ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ହଜାର ହଜାର ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଲକଡାଉନ୍‌ ସତ୍ତ୍ୱେ ନିଜ ଘରକୁ ଗଲେ

ବାଟରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା, ଖାଦ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ମିଳିଲା ନାହିଁ, ପିଇବା ପାଇଁ ପାଣି ନାହିଁ

ଭାରତୀୟ ସମାଜ ଲକଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛି

ଯଦି ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଉପରେ ଗରୀବଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ବିଜେପି ଭୟ କରୁଛି…

ଇ ୨୪ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଏହି ଲକଡାଉନ୍‌ ଡାକରା ଦେଇଥିଲେ । ରାତି ୮ ଟାର ଏହି ଘୋଷଣା ହେବାର ଚାରି ଘଣ୍ଟା ପରେ ୨୫ମଇ ରାତିରୁ ଲକଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ ହେଲା । ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ନେଇ ଏତେ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିବ ବୋଲି ସେତେବେଳେ କେହି ଅନୁମାନ କରିପାରିନଥିଲେ । ଏପ୍ରିଲ ମାସର ଶେଷ ଦିନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପରିସ୍ଥିତିର ତୀବ୍ରତାକୁ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ୧ ମଇରୁ ‘ଶ୍ରାମିକ୍ ସ୍ପେଶାଲ୍’ ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷରେ ଥିଲା ।

ସଙ୍କଟ ଶେଷ ହେବାର ନାଁ ଧରୁନି  

ମେ ମାସର ଅଧା ବିତିଗଲାଣି ଏବଂ ଶ୍ରମିକମାନେ ଏବେ ବି ରାସ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି । ପଥଚାରୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ସେମାନେ ରାଗିଛନ୍ତି କାରଣ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ କଥା କେହି ଣି ନାହାନ୍ତି । ଶାସକ ଦଳ ବିଜେପି ଏହା ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିପାରିଛି । ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବ୍ୟାକ୍‌ ଫୁଟରେ ଅଛି । ଦଳ ମଧ୍ୟ ଭୟ କରୁଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ କ୍ରୋଧର କ୍ଷତି ଉଠାଇବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । ଏହି ଭୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ ।

ପଳାୟନର ଏଭଳି ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଚିନ୍ତାରେ

ଲକଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନେ ଜୀବିକା ହରାଇଛନ୍ତି । ଜୀବନ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ସଞ୍ଚୟ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । ଅନାହାର ଅପେକ୍ଷା ଘରକୁ ଯିବା ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରବାସୀମାନେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରମିକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି କଲେ । ପରିବାର ସହିତ ପାଦରେ ଚାଲିଲେ । ସୂର୍ଯ୍ୟ, ବର୍ଷା, ଉତ୍ତାପ… ସମସ୍ତେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଚାଲିବା ଜାରି ରଖିଥିଲେ। କିଛି ଲୋକ ପାଦରେ ଚାଳିବା ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏତେ ଖରାପ ହୋଇଗଲା ଯେ ସେମାନେ ଅଧାବାଟରେ ମରିଗଲେ । କେଉଠି ନବଜାତ  ଶିଶୁକୁ କୋଳରେ ନିଆଯାଉଥିଲା ତ କେଉଁଠି ମହିଳା ତାଙ୍କ ପେଟରେ ଏକ ଗର୍ଭ ନେଇ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିଲେ । ଗତ ଦୁଇ ମାସ ଧରି ଆମେ ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଦେଖୁଛୁ ।  ଦେଶ ବିଭାଜନ ପରେ ଏଭଳି ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କେବେ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା । ତେଣୁ ବିଜେପି ଚିନ୍ତିତ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ।

ଗରିବମାନେ ସରକାର ଗଠନ କରିଥାନ୍ତି  

ମାର୍ଚ୍ଚରେ, ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସରକାର ସଂସଦରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ କୋଟି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଅଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କୁ ଲକଡାଉନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଆଘାତ କରାଯାଇଛି । ଯଦି ଆମେ ଭୋଟ ନମୁନା ଭାରତରେ ଦେଖିବା, ଏହି ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀ କିଙ୍ଗମେକର ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥାନ୍ତି । ୨୦୧୯ ଫଳାଫଳ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ୨୦୧୪ ତୁଳନାରେ ବିଜେପି ଏହାର ଆଧାରକୁ ମଜବୁତ କରିଛି । ବିଜେପିର ଭୋଟ ହାର ୩୧.୧% ରୁ ୩୭.୪% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଦେଶର  ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ (୩୪%) ଦଳିତମାନେ ୨୦୧୯ରେ ବିଜେପି ପାଇଁ ଭୋଟବ୍ୟାଙ୍କ ପାଲଟିଥିଲେ । ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିର ଭୋଟ୍ ପ୍ରତିଶତ ୭.୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ବିଜେପିର ନେତୃତ୍ୱ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହଜିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ

ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ବିଜେପିର ନିର୍ବାଚନ ଶକ୍ତିର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ । ୨୦୧୪  ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବିଜେପି ହାୱା ୨୦୧୯ ରେ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଛି । ୨୦୧୯ ଏବଂ ୨୦୧୪ ପାଇଁ ସେଣ୍ଟର ଫର ଷ୍ଟଡି ଅଫ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ସାଇନ୍ସ (CSDS) ର ଫଳାଫଳ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ମତଦାଙ୍କଠାରୁ ବିଜେପି ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟ୍ ହାସଲ କରିଛି । ୨୦୧୪ ରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଗରିବଙ୍କଠାରୁ ବିଜେପି ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲା, ୨୦୧୯ ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୬% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ବିଜେପିର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଭୟ ହେଉଛି ଏହି ଧାର ହରାଇବ ।

 ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଷତି ପୂରଣ ଚିନ୍ତା 

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିରର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଏକ ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଜେପି ନାଡାଙ୍କ ଘରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା ପରେ ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବହୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଦେଶର କରୋନାରୁ ବାହାରୁଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଏହି ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଆଲୋଚନାର ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ କଣ କରାଯାଇପାରିବ ଦଳ ଏହାର ନେତାଙ୍କଠାରୁ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା । ରାସ୍ତାରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବିଜେପି ଏହାର କର୍ମୀଙ୍କୁ କହିଛି । କାହିଁକି ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଉଛି ? ଏହା ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ଅଛି । ସେ ନିଜର ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ହରାଇବାକୁ ଭୟ କରୁଛି ।

 ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ

ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଦେଶକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ଆମର ବୁଲା ବିକାଳୀ, ହକର, ଶ୍ରମିକମାନେ ସାଥୀ, ପରିବାରର ଭାଇଭଉଣୀ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ସହିଛନ୍ତି, ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି କରିଛନ୍ତି, ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି କେହି ନାହାନ୍ତି ଯିଏକି ସେମାନଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଅନୁଭବ କରୁନାହାନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ।’ ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

କାହିଁକି ବିଜେପି ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ?

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ସମ୍ପର୍କରେ ଖବର ରହିଛି । ଯେଉଁମାନେ ଚାଲିବା ସମୟରେ ରାସ୍ତାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଗଣନା କରାଯାଇନଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଶ୍ରମିକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନ୍ ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଶକୁ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛି । ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ହେଉଛି ଯେଉଁମାନେ ଘରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ଦିନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସମୟ କାଟୁଛନ୍ତି । ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଭାଗ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟ ନିରାଶାରେ ବୁଡ଼ି ରହିଛି । ଅନେକଙ୍କର ଦରମା ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଙ୍କଟ ବିଜେପିର ‘ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଦଳ’ର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ଼ କରୁଛି । ଗତ ୬ବର୍ଷ ଶାସନ କାଳରେ ଗରିବ-ସମର୍ଥକ ସରକାରଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି ।

ଗରିବ ବିଭାଗ ବିଜେପି ଠାରୁ ଦୂରରେ  

ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସିଧାସଳଖ ନିଜକୁ ଗରିବ ସହିତ ଏକ ‘ଚା ବିକାଳୀ’ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ସଂଯୋଗ କରିଥିଲେ । ସେ ବାରମ୍ବାର ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ ନିଜର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦିନ ବିଷୟରେ ମନେପକାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଗରିବଙ୍କ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏହି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଅଛନ୍ତି । ଗରିବର ସମର୍ଥନ ଶକ୍ତି ଯୋଗୁଁ ବିଜେପି ଧକ୍ଷମତାକୁ ଆସିଛି । ସରକାର ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଲକଡାଉନ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ, ତାହା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ସରକାର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ କରିଦେଇଥିଲେ । ଏଭଳି ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ବିଜେପିର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ବହୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଏହାର କ୍ଷତିପୂରଣ କରିବା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ ।

ଏବେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଘୋଷଣା  

ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଷ୍ଟିମୁଲସ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶସ୍ତା ଭଡା ଘର ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, କୃଷକ ଏବଂ ଗରିବ ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା ।

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କ’ଣ?

  • ୨ ମାସ ପାଇଁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ।କାର୍ଡ ବିନା ଚାଉଳ / ଗହମ ଏବଂ ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ।ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ବିତରଣ କରାଯିବ ତାହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ହେବ।
  • କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାର ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ, ଖର୍ଚ୍ଚ ୩୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ।
  • ୧୦ ରୁ କମ୍ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ଏକ କମ୍ପାନୀରେ ଇଏସଆଇ ସୁବିଧା ରହିବ ।
  • ଯେଉଁମାନେ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ରେଜିଷ୍ଟରରେ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ରାସନ ପାଇବେ ।
  • ୮ କୋଟି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଉପକୃତ ହେବେ ।
  • ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଚଳର ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଲଭ ଭଡ଼ା ଘର ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବ ।
  • ଯେଉଁଠାରେ ଶ୍ରମିକମାନେ କାମ କରନ୍ତି, ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ।
  • ଯଦି ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜମିରେ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହିପରି ଆବାସିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହେବେ ।
  • ବୁଲା ବିକାଳୀ, ଦୋକାନୀ ଏବଂ ଯାଗାରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯିବ।
  • ୫୦ ଲକ୍ଷ ବୁଲାବକାଳୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଋଣ ସୁବିଧା ।
  • ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, କାର୍ଯ୍ୟର ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇବ, ଯାହା ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବ ।
  • ଯେଉଁମାନେ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ମିଳିବ ।
  • ସେମାନଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply