ଆମେରିକାର ସାଂସଦ ମିଚ୍‌ ମାକୋନେଲଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ- ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଲଦାଖରେ ପିଏଲଏର ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ

ମିଚ୍ ମାକୋନେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ରକୁ ପୁନଃ ଚିତ୍ର କରି ଚୀନ୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛି ବୋଲି ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଉଦାହରଣ ।  

ଦାଖରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆମେରିକାର ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରୁଛି । ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥିବା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆମେରିକାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ କେନ୍ ଜଷ୍ଟର ଲଦାଖରେ ନିହତ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ କେନ୍ ଜଷ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟର ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଭାରତରେ ଆମେରିକୀୟ ମିଶନ ଗାଲଭାନରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସୈନିକଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ଆମର ହୃଦୟରୁ ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି । ତାଙ୍କର ବାହାଦୂରୀ ଏବଂ ସାହସ ଭୁଲାଯିବ ନାହିଁ।’

ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଚୀନ୍ ସହିତ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ମୁକାବିଲା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ଆମେ ଗଭୀର ସମବେଦନା ଜଣାଉଛୁ । ସୈନିକମାନଙ୍କ ପରିବାର, ପ୍ରିୟଜନ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଆମେ ସ୍ମରଣ କରିବୁ କାରଣ ସେମାନେ ଦୁଃଖିତ ।’

ସିନେଟ ମେଜରିଟି ନେତା ମିଚ ମାକୋନେଲ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବୈଦେଶିକ ନୀତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ ୧୯୬୨ ସଂଘର୍ଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।’

ସୋମବାର ରାତିରେ ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକା ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁଇ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷରେ ଜଣେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୧୯ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଚୀନ୍ ସରକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ସୈନିକଙ୍କ ମୃତାହତକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି କିନ୍ତୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଦେଇନାହିଁ ।

ମାକୋନେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ କିପରି ନିଜ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ରକୁ ପୁନଃ ଚିତ୍ରଣ କରି ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛି ତାହାର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଉଦାହରଣ  ପାଇଁ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଖୋଜିଲେ ମିଳିବ ନାହିଁ ।

ବରିଷ୍ଠ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ସିନେଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଚୀନ୍’ ହଂକଂରେ ଏହାର ଦମନକାରୀ ପଦକ୍ଷେପକୁ ଲୁଚାଇବା ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ତଥା ପ୍ରଭାବ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ସମୁଦ୍ରରେ ସେ ଜାପାନର ସେନ୍‌କାକୁ ଦ୍ୱୀପ ନିକଟରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଛନ୍ତି । ଆକାଶରେ ଚୀନ୍‌ର ବିମାନ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ତାଇୱାନ ଏୟାରଫିଲ୍ଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।’

ଏହି ସମୟରେ ସାଂସଦ ଜିମ ବ୍ୟାଙ୍କ ହୁୱେଇ ଏବଂ ଜେଟିଇକୁ ଭାରତୀୟ ଟେଲିକମ୍ ନେଟୱାର୍କରୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ୱାଗତ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତ ଭୟଭୀତ ହେବ ନାହିଁ । ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭାବରେ ଦୃଢ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା ।

Leave a Reply