ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌, ୱିଚାଟ୍‌ ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି

ଚୀନ୍ ଆପ୍ ଟିକେଟ୍ ଲକ୍ ଏବଂ ୱିଚାଟ୍‌ ମାଲିକଙ୍କ ସହ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କୌଣସି ‘କାରବାର’ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ କ୍ରୟ ନକରି ଦେଶରେ ଟିକଟକ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏ ବାବଦରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଆଦେଶ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ୪୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ର ଆପ୍ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଏବଂ ୱିଚାଟ୍‌ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସିନେଟ୍ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଆମେରିକାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନକରିବାକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା । ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ସ୍ୱାକ୍ଷର ହେବା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଟିକଟକ୍ ପରି ଏକ ‘ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ’ ଆପରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଦେଶର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ।

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥା ମାଲିକାନା ସୂଚନାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ। ଏହା ଟିକ୍‌ଟକ୍‌କୁ ଆମେରିକାର ଫେଡେରାଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କ ଅବସ୍ଥାନ ଟ୍ରାକ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନାକୁ ବ୍ଲାକମେଲ କରିବା ପାଇଁ ଡୋସିଅର୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ ।

ଟିକଟକ୍, ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଏବଂ ୱିଚାଟ୍‌ ମାଲିକମାନେ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିନାହାଁନ୍ତି ।  ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆମେରିକାର ଅପରେସନକୁ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରୁ ବେସରକାରୀ ଆପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଏବଂ ୱିଚାଟ୍‌ ନାମ ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ । ଭାରତରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସନ୍ଦେହଜନକ ଆପ୍ ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇସାରିଛି ।

Leave a Reply