ଆମେରିକାର କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ପ୍ରସ୍ତାବ – ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଚାର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ

ଆଜିକାଲି ଆମେରିକାରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ହିଂସା ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱାରା ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ, ମାର୍ଟିନ୍ ଲୁଥର୍ କିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି ।

ମେରିକା ସଂସଦର ଏକ କମିଟି ବୁଧବାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରିଛି । ଯାହା ଅଧୀନରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ, ଆମେରିକାରେ ମାର୍ଟିନ୍ ଲୁଥର୍ କିଙ୍ଗ୍ ଜ୍ର । ଆଗକୁ ବଢ଼ାଯିବ ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହେବ । ସମ୍ପ୍ରତି ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକ ଅଧିକାର ଆଇକନ୍ ଜନ୍ ଲୁଇଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି, ଏହି ଅବସରରେ ଆମେରିକାର ସଂସଦୀୟ କମିଟିଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଛି ।

ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଆମି ବେରା ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି, ଏହା ପରେ ଗୃହ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର କମିଟି ଗାନ୍ଧୀ-କିଙ୍ଗ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଆଇନ୍‌କୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ଯାହା ଅଧୀନରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ, ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାର ମାର୍ଟିନ୍ ଲୁଥର୍ କିଙ୍ଗ୍‌ ଜ୍ର।

ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜନ୍ ଲୁଇ ସମାଜ ପାଇଁ ଲଢ଼ିଥିଲେ, ସେ କେବଳ ଆମେରିକାର ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଦୁନିଆର ଜଣେ ହିରୋ ଥିଲେ । ସେ ମାନବିକତା, ସମାନତା ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରି ମାର୍ଟିନ୍ ଲୁଥର୍ କିଙ୍ଗ୍‌ ମଧ୍ୟ ସମାଜ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ଜନ୍ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ସିଲାବସରେ ଉଭୟ ଦେଶ ସରକାର ଶିକ୍ଷା ଦେବେ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଜନ୍ ଲୁଇସ୍ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଅସୁସ୍ଥତା ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି, ସେ ୨୦୦୯ରେ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ମାର୍ଟିନ ଲୁଥର୍ କିଙ୍ଗଙ୍କର ଭାରତ ଆସିବାର ପଚାଶ ବର୍ଷ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା । ତା’ପରେ ଗାନ୍ଧୀ-ରାଜା ଅଧିନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଯୁବକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷିତ ହୋଇପାରିବେ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଜନ୍ ଲୁଇସଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ନଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସେଠାରେ ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା ।

ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜୋ ବିଡେନ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ତଥା ଡେମୋକ୍ରାଟଙ୍କଠାରୁ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଅତୀତରେ ଆମେରିକାରେ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ୍ ସଂସ୍କାର ବିରୋଧରେ ଲୋକମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଛନ୍ତି, ଏହିପରି ଭାବରେ ଏହି ସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗର ନିର୍ବାଚନୀ ମହତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ହଟାଯାଉଛି ।

Leave a Reply