ଚୀନ୍‌ଠାରୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିପଦ, ଜାପାନରୁ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଜାର ହଜାର ସୈନ୍ୟ ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ପଠାଉଛନ୍ତି

  • ଚୀନ୍‌ର ବଢ଼ୁଥିବା ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେରିକା ଡ୍ରାଗନ୍‌ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ।  
  • ଆମେରିକା ଜାପାନରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଜାର ହଜାର ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।  
  • ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ବିଶ୍ୱାସ କରିଛି ।
  • ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଏଜ୍ କେନାଲ ନିକଟରେ ବ୍ରିଟେନ ହଜାର ହଜାର କମାଣ୍ଡୋଙ୍କୁ ରଣନୀତିଗତ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ କରୁଛି ।

ଭାରତ ସମେତ ଏସିଆର ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ଚୀନର ବଢ଼ୁଥିବା ଆକ୍ରୋଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେରିକା ଡ୍ରାଗନ୍ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଆମେରିକା ଜାପାନରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଜାର ହଜାର ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୌଗୋଳିକ ରାଜନୈତିକ ଆହ୍ୱାନ ବୋଲି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ବିଶ୍ୱାସ କରେ । ଏହି ନିୟୋଜନ ପରେ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଏହାର ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଫେରାଇ ଆଣିବେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନ୍ ମଧ୍ୟ ସୁଏଜ୍ କେନାଲ ନିକଟରେ ହଜାର ହଜାର କମାଣ୍ଡୋ ନିୟୋଜିତ କରୁଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ଜର୍ମାନୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହଜାର ହଜାର ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ଏସିଆରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ସୈନ୍ୟ ଗୁଆମ, ହାୱାଇ, ଆଲାସ୍କା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଆମେରିକା ସାମରିକ ଆଧାରରେ ନିୟୋଜନ ହେବ । ଜାପାନର ନିକ୍କେଇ ଏସୀୟ ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଆମେରିକାର ଅଗ୍ରାଧିକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ସମୟରେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ, ଆମେରିକୀୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ସୋଭିଏତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ୟୁରୋପରେ ସୈନ୍ୟମାନେ ଏକ ବଡ଼ ସଂଖ୍ୟକ ରଖିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌ ଆମେରିକାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୦୦ ଦଶକରେ ଆମେରିକାର ଧ୍ୟାନ ମୁଖ୍ୟତଃ ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ଥିଲା ଏବଂ ଇରାକ୍‌ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲା । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ରବର୍ଟ ଓ’ବ୍ରାଇନ୍ ଗତ ମାସରେ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ରୁଷ ଭଳି ଦୁଇଟି ମହାଶକ୍ତି ତୁଳନାରେ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ଜର୍ମାନୀରୁ ୩୪୫୦୦ ରୁ ୨୫ ହଜାରକୁ ସୈନ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ୯୫୦୦ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ସାମରିକ ବେସକୁ ପଠାଯିବ । ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏସିଆର ଆମର ସହଯୋଗୀ ଦେଶ ସବୁଠୁ ବଡ ଭୌଗୋଳିକ ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ପାଇଁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛି । ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ରୁଷ ଅପେକ୍ଷା ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛି । ଆମେରିକାର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ନିକଟତର ହେବାକୁ ଚୀନ୍‌ର ରଣନୀତି ନୁହେଁ । ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ୍ ନିଜର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ରାଡାର କ୍ଷମତାକୁ ଅଧିକ ଆଧୁନିକ କରୁଛି ।

ଆମେରିକା ସାମରିକ ଏହାର ରଣନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ 

ଅନୁଶୀଳନରୁ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଆମେରିକା ସାମରିକ ଜଗତରେ ସଂଚାଳନ ତିନିଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବ । ପ୍ରଥମେ, ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଧ୍ୟାନ ୟୁରୋପ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆରୁ ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଦ୍ଵିତୀୟ, ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ବିମାନ ଯୁଦ୍ଧ ଅପେକ୍ଷା ଭୂମି ଯୁଦ୍ଧକୁ ଆମେରିକା ସାମରିକ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିଛନ୍ତି । ତୃତୀୟ: ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ସାମରିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ତୈଳ ସନ୍ଧାନରେ ଆମେରିକା ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ ଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ନିଜେ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଚୀନ୍ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଆମେରିକାର ସୈ ନ୍ୟବାହିନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାୟୁ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍ ଦକ୍ଷିଣ, ଚୀନ୍ ସାଗର, ପୂର୍ବ ଚୀନ୍ ସାଗର କିମ୍ବା ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତେବେ ଏହି ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ୧୯୮୭ ମସିହାରେ ଏସିଆ ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଆମେରିକାର ୧,୮୪,୦୦୦ ସୈନିକ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୮ରେ ଏହା ୧,୩୧,୦୦୦କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା । ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଜାପାନ ସହିତ ସୈନ୍ୟ ବୁଝାମଣା କରୁଛି ।

ଚୀନ୍‌ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଏସିଆକୁ ସୈନ୍ୟ ପଠାଉଛି  

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ବିପଦକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଏସିଆକୁ ସୈନ୍ୟ ପଠାଉଛି । ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏସୀୟ ସହଯୋଗୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା, କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ସୁଏଜ୍ କେନାଲ ନିକଟରେ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜନ କରି ଚୀନ୍‌କୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟେନର ତିନି ସେନାର ମୁଖ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବେନ ୱାଲେସ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମାପ୍ତ ହେଲେ ବିଶ୍ୱରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ, ବିବାଦ ଏବଂ ଲଢ଼େଇ ହେବ ।

ବ୍ରିଟିଶ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ବୈଠକରେ ଚୀନ୍‌ର ବିପଦ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ବ୍ରିଟେନରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ପୁନଃ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ତାଇୱାନ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଜାପାନ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବ । ବ୍ରିଟେନର ରୟାଲ୍ ନୌସେନା ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ସୁଏଜ୍ କେନାଲର ପୂର୍ବରେ କିଛି ହଜାର କମାଣ୍ଡୋ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ କରୁଛି । ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଏମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇପାରିବ । ସୁଏଜ୍ କେନାଲ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ମାର୍ଗ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ବହୁ ସାମଗ୍ରୀ ଏହି ମାର୍ଗ ଦେଇ ୟୁରୋପକୁ ଯାଏ ।

Leave a Reply